Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Neata fetelor, eu azi am descoperit o stire care nu mai este de ceva vreme recenta, insa am zis sa va intreb si pe voi ce parere aveti

Studiile pe aceasta tema sunt contradictorii, unele sustinand ca nu exista nicio legatura intre dieta mamei de dinainte de a ramane gravida si pe timpul sarcinii, altele demonstrand, prin statistici, ca pana si cerealele consumate dimineata pot influenta sexul viitorului copil.

Un studiu aparut in 2008, in Marea Britanie, scotea la iveala faptul ca micul dejun format din cereale ar putea ajutata mama sa nasca un baiat, conditia fiind ca cerealele sa fie consumate si inainte de conceptie si in timpul sarcinii. Datele au fost reanalizate recent, iar concluziile doctorului american S. Stanley Young, care se bat in cap cu descoperirile de acum un an, au fost publicate miercuri in Proceedings of the Royal Society B. Potrivit acestuia, "incercarea de a influenta sexul viitorului copil a fost de un imens interes intotdeauna.

Daca ceva atat de simplu, precum consumul de cereale ar fi facut vreo diferenta, atunci cu siguranta ne-am fi dat seama de asta pana acum". Alte doua studii din 2008 fac referire la faptul ca un numar mai mare de calorii rezultate din mesele zilnice ar putea avea ca rezultat nasterea unui baiat. La fel si daca mama ia in greutate ma mult pe timpul sarcinii. Daca, atunci cand este gravida, viitoarea mama isi supravegheaza exagerat alimentatia si numarul de calorii din mancare sansele sunt mari ca fatul sa fie de sex feminin, mai arata studiile.

..voi ce parere aveti? am mai citit intr-un jurnal de medicina, cum ca s-au mai trezit acum sa spuna ca nu numai dieta mamei ar influenta, dar si a tatalui

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Buna, bebelaa, eu nu am auzit nimic de genul asta. Tare interesant subiectul. Intodeauna mi-au placut cerealele, si atat inainte de sarcina cat si in timpul sarcinii, am cam papat cereale la micul dejun, si cateodata si la cina. Nu mi-am controlat deloc greutatea pe sarcina, am lasat pe toata lumea sa ma indoape, am luat aproape 20 kg pe sarcina. Si uite ce fetita frumoasa am :)!

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Hehe! E o frumusete ce sa mai, sa-ti creasca mare si sanatoasa! vad ca se apropie cu pasi repezi spre 5 luni

am mai gasit o varianta de stire. e cam la fel, cu cateva completari:

"Se stie ca sperma determina sexul bebelusului, dar exista intr-adevar anumite regimuri alimentare care modeleaza corpul femeii in asa fel incat aceasta sa aiba mai multe sanse de a primi sperma care contine cromozomul corespunzator", a spus Dr. Fiona Mathews, autoarea studiului.

Cercetătorii au mai descoperit o puternică relație între consumul de cereale la micul dejun și conceperea unui băiat. De asemenea, femeile care au avut o alimentație bogată în nutrienți variați (potasiu, calciu, vitaminele C, E și B12) au prezentat mai multe probabilități de a naște un băiat.

Cercetătorii au avansat ca ipoteză faptul că eliminarea micului dejun prelungește perioada normală de abstinență alimentară nocturnă, scăzând nivelul de glucoză din organism. Potrivit studiilor anterioare efectuate în laborator, un nivel ridicat de glucoză în organism favorizează masculinitatea.

Partea cu glucoza din sange... hm mie mi se pare ciudatica..

mother
    Guest
    wow... cand am vazut titlul ma repezeam sa rad putin...credeam ca e iar o "vorba din vecini":)))

ce sa zik... la mine tin doua lucruri: cerealele si greutate mare in sarcina....

tre sa ma las de cereale la urmatorul copil, ca vreau neaparat fetita :)))

mother
    Guest
    gina esti tare.... ce fel de cereale mancai? :)))

pai imi facusem iluzii ca am gasit secretul pt a face o fetita:(((

pai daca apare in jurnal de medicina zik si eu ca nu e doar o stire aiurea.... :)

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    Cereeale nu am mancat in schimb vit B12,C am facut multe injectabile...dar la ambele sarcini.

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.583
    eu nu stiu ce sa zic.....mai citeam undeva ca daca mananci banane in timpul sarcinii vei face baietel,eu am mancat si inainte si in timpul sarcinii banane(nu sa fac neaparat baiat,ci ptr ca-mi plac).....si am facut o fetita.

Floricica Debutanta deutzania's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2009
    Postari in forum
    858
    ce tare...nici un aliment nu cred ca poate ajuta la determinarea sexului copilului.fiecare celula din organism contine 23 perechi de cromozomi(deci 46 cromozomi),ultima pereche fiind cromozomii sexuali.la barbat xy,la femeie xx.prin contopire,fatul in devenire ia jumatate din nr de cromozomi de la mama si jumatate de la tata.deci,la tata xy-la mama xx...x(tata)+x(mama)=fetita....y(tata)+x(mama)=baiat.nu ai cum sa stabilesti daca e x sau y..:)))sunt doar zvonuri...probabil au vrut sa faca diferite teste sa vada daca ar fi alimente care pot influenta sexul copilului,desi nici ei nu cred ca este posibil.

Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Pai, pe toate le-am probat, cel mai mult imi plac alea de la Nesle.
    Dar, dupa cum stim de la genetica, numai de la tatic vine cromozomul care stabileste sexul bebelusului, asa ca varianta cu alimentatia taticului :) pare mai viabila.

Floricica Debutanta deutzania's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2009
    Postari in forum
    858
    gina,nici macar alimentatia taticului..:))))e ca o loterie asta.si este stabilit de la bun inceput,asa ca nu este influentat de alimentatia din prima luna de sarcina.

Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Probabil, dar ar fi o idee tare simpatica sa ii supunem pe tatici la un regim special ;)
    Lasand gluma la o parte, Bebelaa, nu ne poti da un link la articolele astea, ca par o lectura tare interesanta!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari