Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita byya_dollce's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2008
    Postari in forum
    2
    am si eu o nelamurire in legatura cu ovulatia!nu am inteles cum se calculeza cu calendarul.am o menstruatie regulata.perioada ciclului meu este de 5 zile.dar can am calculat pe site aveau durata ciclului menstrual incepand numai de la 15 zile in sus.adica 5 zile nu erau aici nu am inteles.durata ciclui trebuie sa o scriem sau perioada dintre menstruatii?de la ultima pana la aparitia alteia??multumesc

Floricica Nou Venita byya_dollce's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2008
    Postari in forum
    2
    este foarte bine ca ati facut acest site zic eu atat pentru mamici cat si pentru tinere ca mine!va multumesc

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Nu cate zile te tine ci la cate zile iti vine de la ultimul ciclu.Daca iti vine la 28 de zile ai ovulatia in 14 zi de la ciclu care dureaza cam 3 zile dar nu ii o regula.Daca vrei sa fi sigua cand ai ovulatia sunt teste de ovulatie in farmacie si nu sunt asa scumpe 3 teste 10lei, si se fac k si alea de sarcina.Facand testul de ovulatie vezi daca ai sau nu ovulatie,daca nu ai se rezolva cu medicamente nu e asa grav asa zic dr

Floricica Nou Venita smekeritza's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2008
    Postari in forum
    6
    buna..eu sunt noua aici pe site..ma numesc ramona, am 22 de ani si sunt casatorita de putina vreme..cateva luni..nu am fost niciodata insarcinata, dar am o intrebare:
    am avut ultimul CM in data de 10 a lunii...de obicei dureaza normal, 28 d zile. cam in ce perioada ar incepe perioada fertila? prin 20 si ceva?sau cum vine? nu de alta, dar nu as vrea sa fiu mamica asa repede..adica mi-ar placea sa am un bebe, dar consider ca inca nu e vremea..(sa termin ultimul an de facultate si sa lucrez putin, apoi mai vedem :) ). As dori sa stiuasta, ca sa stiu cum trebuie sa procedez ca sa am grija de mine.. nu prea am cu cine sa vorbesc despre asta, deoarece sunt cam timida si nu imi place sa cer pareri..pe net e mai usor

Floricica Nou Venita ami24's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.06.2008
    Postari in forum
    92
    parerea mea e sa nu astepti f. mult cu bebele caci eu stiu ce inseamna sa vrei sa-l ai la un moment dat si apoi....sa nu poti sa-l faci.Mai gandeste-te!
    Si daca nu vrei acum un bebe poti gasi variante mai usoare de contraceptie decat feritul in acele zile.

Floricica Nou Venita cami30's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2008
    Postari in forum
    9
    testele de ovulatie ies pozitive in toata saptamana asa zis "fertila" sau doar in ziua ovulatiei ?

Floricica Nou Venita crnmihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2009
    Postari in forum
    58
    Buna fetelor.am si eu o nedumerire!in luna noiemb cm a fost pe 14,in dec-11,iar luna aceasta pe 8.am facut tot timpul calculul la ovulatie si am muncit amandoi dar nu am ramas.pana acum ramaneam imediat dar acum ma chinui de 6 luni.oare o rana pe col mai mare sa fie cauza?ma chemat dct meu sa o cauterizez dar nu vreau dc dupa bebe.astept sfaturi.poop.si multa bafta tuturor!id de mess este:crnmihaela.

Floricica Nou Venita crnmihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2009
    Postari in forum
    58
    iubita am facut si eu teste dar iti ies pozitive doar in ziua respectiva.si sfatul meu dc nu vrei acum bebe ia anticonceptionale sunt cele mai sigure.poop

Floricica Nou Venita mikelle's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.01.2009
    Postari in forum
    1
    Ovulatia se calculeaza asa:din prima zi a ciclului ex: daca pe data de 5 ti-a venit ciclul :5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,poti sa faci ce vrei si din data de 12 ovulatia incepe sa creasca deci ATENTIE!

Floricica Nou Venita ildimr's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2008
    Postari in forum
    47
    Buna "cami30".....si eu am facut testul pentru ovulatie,mie mi-au iesit pozitive adica doua liniute accentuate doua zile la rind.....nu stiu daca te-am ajutat cumva cu opinia mea...te pup si mai vorbim ildi

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari