Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_leka's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2009
    Postari in forum
    92

Postare Nu mai inteleg nimic daca am sau nu ovulatie.

Va rog din toata inima sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac sa am un copil,sunt in stare de orice si sa dau orice suma numai sa am un copil.De 5 ani vrem un copil si nu ajunge.Dupa 2 insemanari in 2010,am avut numai una prinsa si aia oprita in evolutie.Anul asta am pierdut iar din cauza progesteronului mic,nu am stiu ca sunt insarcinata ca am avut ciclu pe sarcina,si asa nu am putut lua progesteron de sustinere.Sa va arat analizele mele si va rog sa-mi raspundeti la niste intrebari.
    Analize facute in ziua 2 a TSH : 1,910
    FSH : 6,2
    LH : 8,4
    PRL : 14,7
    ESTRADIOL : 225,4
    PROGESTERON : 2,5
    TESTOSTERON : 1,98
    Analize facute in ziua a 14 a TSH : 1,89
    FT4 : 11,7
    FT3 : 3,29
    FSH : 5,7
    LH : 10,6
    PRL : 15,4
    ESTRADIOL : 227,7
    PROGESTERON : 2,3
    TESTOSTERON : 1,98
    Analiza facuta in ziua a 21 a : PROGESTERON : 2,8

Astea sunt facute luna trecuta.Pe 19 septembrie am facut eco vaginala si pe 20 mi-a venit ciclu si a iesit asa
    Corp uterin : 42/38 mm
    Ovar drept : 32/28 mm
    Ovar stang : 34/27 mm
    Endometru : 7 mm
    Ovare polichistice sau micro polichistice mi-a zis doctorita.Si un endometru foarte bun tinand cont ca eram in ziua a 27 a ciclului si maine imi venea ciclu.

Cum pot sa-mi dau eu seama daca am ovulatie?Ce sa fac eu ca sa am testosteronul mai mic?Si progesteronul mai mare?Va rog din toata inima sa ma sfatuiti cum stiti.Va multumesc din inima la toate.Ioana
    Modificata de ioana_leka; 06.10.2011 la 17:14:07.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Buna! Nu ai facut niciun tratament hormonal sau macar tratament cu Duphaston pt echilibrarea hormonilor?Ma indoiesc ca vazand valorile, medicul nu ti-a prescris nimic.Problema progesteronului trebuie rezolvata inainte de a-ti propune sa ramai insarcinata, fiindca, asa cum deja ai patit, in cazul in care ramai, sarcina nu poate fi susinuta decat cu tratament.
    Exista si tratamente naturiste, insa trebuie urmate un timp indelungat pt a se vedea efectele.
    Multa sanatate!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    schimba-ti putin si dieta pentru ca influenteaza destul de mult nivelul hormonal. uita-te putin peste studiul acesta daca intelegi spaniola. La Alimentación Afecta a la Infertilidad daca nu te descurci, lasa-mi un pm si ti-l traduc. succes!

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Buna Ioana,
    Nu sunt medic, dar pot sa-ti spun din experienta mea personala cate ceva.
    Si eu am fost diagnosticata cu ovare polichistice in urma cu 9 ani, pe atunci nu-mi doream copii, dar acum am reusit si sunt gravida, voi naste in preajma sarbatorilor cel mai probabil.
    Nu stiu sa-ti interpretez analizele de sange, la eco insa dupa dimensiuni uterul este ok, ovarele sunt un pic marite (eu le aveam mai mari, aproape cat uterul) dar asta este ceva normal pentru diagnosticul tau. Dupa ce m-am plimbat pe la vreo 10 ginecologi fara rezultat, am dat peste unul care m-a ascultat si m-a ajutat sa raman gravida, dar cu tratament. Toti imi spuneau "am vazut femei cu ovare polichistice care au facut copii", dar nimeni nu ma ajuta concret in acest sens.
    Ca sa intelegi ce se intampla si de ce nu ramai gravida, incerc sa iti explic, nu in termeni medicali ca pe mine astia ma bulverseaza complet, ci mai asa pe intelesu tuturor. Exista un hormon(LH) care doar intr-o anumita perioada este mai mare si declanseaza maturizarea unui ovul, care dupa ce se dezvolta este eliberat, apoi fecundat. La noi hormonul respectiv este eliberat in aceeasi cantitate mare in permanenta si atunci "se da comanda" (ca sa zic asa) mai multor ovule in acelasi timp sa se dezvolte, dar acestea nu reusesc sa ajunga la maturitate, nu sunt eliberate si raman la nivelul ovarelor sub forma de chisturi.
    Ceea ce trebuie tu sa faci, ca sa poti sa concepi un bebe, este mai intai sa scapi de chisturile acelea mici si multe, apoi de-abia te poti apuca de treaba dar va trebui sa faci un tratament care ajuta la fixarea embrionului. Trebuie de asemenea sa fi constienta ca in conditiile date vei avea o sarcina cu risc, printre riscurile care pot aparea sunt avortul spontan, nasterea prematura, hipertensiunea arteriala si altele. Nu iti spun astea ca sa te speri, ci doar ca sa fi foarte atenta si precauta.
    Mergi la un ginecolog pentru a-ti prescrie tratamentul, nu il lua dupa ureche, eu iti voi spune ce tratament mi-a dat mie doctora mea: am luat 4 luni anticonceptionale Yaz (imi spusese 3 luni, dar pentru ca nu am reusit sa ajung la ea caci nu eram in tara am prelungit o luna), sunt un pic mai scumpe dar sunt foarte bune. Apoi, pentru ca la eco a iesit mult mai bine, am luat duphaston din a 16-a pana in a 25-a zi a cm si minunea s-a intamplat chiar in a 2-a luna de tratament, poate sa dureze mai mult, doctora a zis sa-l iau 5 maxim 6 luni apoi daca nu raman sa revin si sa schimbam tratamentul.
    Eu fac tratament de sustinere a sarcinii cu repaus total la pat si la ora actuala pentru ca am avut contractii nedureroase cu sangerare si era sa pierd sarcina prima data la 10 saptamani. La cel mai mic semn am dat fuga la doctor, asa va trebui sa faci si tu. Vezi ca este posibil ca, daca minunea vine repede, sa ai sarcina multipla...
    Te pup si Doamne ajuta!

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Buna Ioana! Si eu am fost/sunt diagnosticata cu ovare micropolichistice si am incercat aproape 4 ani sa fac un bebe! Si eu am avut o sarcina oprita in evolutie iar in urma unor analize mai amanuntite am aflat ca am o forma de trombofilie si ca asta e posibil sa fi fost cauza opririi sarcinii in evolutie. Dupa ce am fost la 3-4 medici, am ajuns intr-un final la prof, dr. Marinescu, de la Giulesti, am ramas insarcinata iar acum am o minune de fetita!Ce trebuie sa stii este ca sunt anumite analize hormonale care se efectueaza numai in anumite zile ale ciclului menstrual, si anume in jurul zilei a 3 ( se poate si a 2 sau a 4 a) si altele in jurul zilei 21! Trebuie sa ai si o spermograma a partenerului, asta ca sa excluzi o posibila cauza... Apoi, cu aceste analize in mana trebuie sa te prezinti la medic si sa faci o monitorizare a ovarelor in ziua a 14 a ciclului menstrual sa poata observa dr daca exista vreun folicul...
    Eu am facut stimulare cu ova-mit, cate jumatate de pastila din ziua a 2 pana in ziua a 11, o monitorizare in ziua a 14, o injectie cu pregnyl in ziua a 15 si apoi duphaston dupa ce a avut loc ovulatia, adica in cazul meu din ziua a 18!
    Este foarte important ca stimularea sa nu fie facuta cu Clostybeigit, acesta are un efect negativ asupra ovarelor polochistice...din pacate nu multi dr stiu asta si se ajunge la suprastimulare fara nici un efect pozitiv ( am trecut si prin asta cu un dr care habar nu avea in ce conditii se fac stimularile). Iti doresc succes si sanatate multa!

Membru inregistrat la
    08.03.2009
    Postari in forum
    92
    Buna seara la toate voi.Va multumesc ca mi-ati raspuns cateva.Sa va zic un pic mai pe larg situatia mea,sotul dupa 4 luni de la nunta a avut accident de munca,a cazut de pe acoperis.Am luat vreo 2 ani anticonceptionale Yazmin.De atunci am avut dereglari de ciclu,din cauza stresului si problemelor.Asa ca eu din 2006 i-au dufaston luna de luna din ziua a 14 a pentru 10 zile cate 2 pe zi.Deci eu de 5 ani traiesc lunar cu duphaston.Am incercat si acest tratament dar degeaba nu m-a ajutat mult mult,doar ca imi vine ciclu la 28 de zile.

Snowdance22 iti multumesc pentru site uite ca am dat traducere cu google si mi-am notat toate vitaminele la ce sunt bune.Iti multumesc mult.

Je_ramy iti multumesste Ioana tare mult pentru timpul pierdut sa stai sa-mi explici povestea ta,ma bucur ca ai o sarcina si sa dea Dumnezeu sa o duci cu brio pana la capat si sa ai o nastere usoara,eu nu stiu ce sa ma fac,am si o greutate,tare greu mai slabesc,de la accidentul sotului m-am ingrasat cu 45 de kg,am avut multe ghinioane,si acum ne dorim mult un copil.Nu stiu ce sa mai iau ca sa am si eu ovulatie.Iti multumesc din inima pentru raspuns.

Va pup pe toate si poate mai imi va scrie cineva,as vrea sa aud si alte fete povestile lor.O seara placuta.Ioana

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Ioana, eu m-am chinuit tare mult sa inteleg mai intai ce si de ce se intampla, ce inseamna sindromul ovarelor polichistice si am considerat ca iti poate raspunde la unele intrebari. Din cate stiu duphaston-ul nu trebuie luat vreme indelungata deoarece pot aparea alte probleme. Chiar ma gandeam ca e ciudat ca ai cm regulat. Supraponderabilitatea este si ea o cauza a infertilitatii, dar poate fi si o consecinta a SOP. Un consilier in infertilitate va poate ajuta cel mai bine, trebuie neaparat sa faci stimulare ovariana, incearca eventual sa mergi si la un nutritionist, va fi probabil greu, dar nu cred ca DD va lasa si veti reusi sa strangeti un bb in brate. Conteaza foarte mult si starea psihica, eu una nu mai speram sa vina bebe si exact atunci s-a intamplat minunea, nu sta stresata, cauta-ti activitati care sa-ti distraga atentia, sa nu te gandesti in permanenta la asta si incearca (stiu ca e greu) sa fi optimista!
    Te pup! sa auzim numai de bine!

mada_lyna
    Guest
    ai incercat sa-ti faci teste de ovulatie? eu mi-am facut inainte sa raman insarcinata.la noi era sotul cu probleme si a luat branca ursului si dupa 2 luni am ramas gravida.dar pina atunci,imi faceam teste de ovulatie ca sa stiu daca si cand am ovulatie desi eu sunt ok,am menstruatie regulata si ovulatie la fel,dar le faceam ca sa stiu sigur cand sa-i dam bataie:)). nu ma pricep la ovare polichistice ,dar sa inteleg ca nu ai menstruatie regulata? eu as proceda asa: din ziua in care iti vine menstra calculezi care ar fi perioada fertila (gasesti un calculator ajutator pe prima pagina din site) si apoi incepi cu testele de ovulatie.sunt f precise si le faci la domiciliu. din cate stiu,branca ursului regleaza si menstruatia la femei .iar la barbati imbunatateste viteza si nr spermatozoizilor. vreau sa stii ca pina sa raman gravida cu Robi nu mai ramasesem alta data si asta dupa aprox 9-10 ani de casnicie.deci sunt sanse. daca vrei detalii,da-mi un PM.
    a,si am o prietena care avea probleme ca si tine si analize peste analize,si teste si dupa ce a luat BU a ramas gravida.
    bafta multa!!

Membru inregistrat la
    08.03.2009
    Postari in forum
    92
    Buna si de la mine pe azi,vad ca nu mi-a mai scris nimeni cu vreun sfat,eu vroiam sa va zic ca am facut analiza la progesteron in ziua a 21 a si progesteronul a crescut,nu a crescut cand am avut nevoie de el si acum a iesit 11,7 va intreb pe voi e de bine daca e asa mare?Si inca ceva sunt simptome la nidare?Ma refer la dureri si crampe si mici piscaturi la nivelul ovarelor,sau pe mijlocul burtii?Va rog sa ma sfatuiti ce si cum,multumesc din inima. La cate zile are loc nidare?Azi ziua 22 de la UM am avut si putin albus de ou pe hartia igienica,de la ce sa fie oare?VA MULTUMESC PENTRU TIMPUL PIERDUT CU PROBLEMA MEA.O zi buna sa aveti,va pup pe toate.

Floricica Senior Nerea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2009
    Postari in forum
    3.552

Buna ziua!

In primul rand" albusul de ou " si intepaturi la ovare eu am atunci cand sunt la ovulatie.
    Faza cu progesteronu n-am inteles-o prea bn .progesteronul trebuie facut in ziua 21 la un cm-ul regulat de 28 zile,daca tu il ai mai mare sau mai mic de 28,atunci se schimba totul.
    Oricum,eu cred ca cel mai bn este sa imi zici cateva lucruri:de cate zile ai cm?ai ovulatie la fiecare cm-ul?te-ai monitorizat vreodata?

Floricica Senior Nerea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2009
    Postari in forum
    3.552
    La nidatie din cate am auzit la fetele care posteaza in acelasi topic cu mine si au ramas insarcinate sunt femei care au semne(adica intepaturi de ovare,pete maronii ,dar in cantitate ffffffff mica) si sunt femei care nu au nici un fel de semne.Depinde de corp.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari