Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Ddiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2012
    Postari in forum
    14

Nelamurit Duphaston sau Clomid

Buna tuturor,

Am primit trei luni la rind Duphaston din ziua a 16-25 a CM, prescris de medic din tara pentru a ajuta ca sa avem si noi un bebic mai repejor. Acum ne aflam cu sotul in Olanda. Am fost aici la medic generalist, ca sa-mi recomande un medic ginecolog sau sa-mi dea un sfat cum procedez mai departe. Dar el mi-a prescris Clomid, sub pretextul ca ei aici in Olanda sint mai bine familiriazati cu acest medicament, el fiind ceva similar cu Duphaston. Acum nu stiu ce sa fac.... Sunt in ziua a 8 a CM si nu stiu daca e bine sa iau Clomid acum sau nu.... medicul nu a mentionat acest fapt.... Stie cineva mai multe detalii despre acest preparat, Clomid?

Multumesc
    Diana

Floricica Veterana adi_eva's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2008
    Postari in forum
    16.904
    Citat Postat de Ddiana Vezi mesajul
    Buna tuturor,

Am primit trei luni la rind Duphaston din ziua a 16-25 a CM, prescris de medic din tara pentru a ajuta ca sa avem si noi un bebic mai repejor. Acum ne aflam cu sotul in Olanda. Am fost aici la medic generalist, ca sa-mi recomande un medic ginecolog sau sa-mi dea un sfat cum procedez mai departe. Dar el mi-a prescris Clomid, sub pretextul ca ei aici in Olanda sint mai bine familiriazati cu acest medicament, el fiind ceva similar cu Duphaston. Acum nu stiu ce sa fac.... Sunt in ziua a 8 a CM si nu stiu daca e bine sa iau Clomid acum sau nu.... medicul nu a mentionat acest fapt.... Stie cineva mai multe detalii despre acest preparat, Clomid?

Multumesc
    Diana
    Clomid sau clomifen este pentru stimularea ovulatiei, e total diferit de Duphaston; primul se ia de regula 5 zile incepand cu ziua 3 sau 5 de cm (cm=ciclu menstrual), insa e nevoie sa faci si monitorizarea ovulatiei, adica sa vezi in ce masura raspunzi la tratament, prin 2-3 ecografii care sa demonstreze daca ovulezi (deci daca raspunzi la aceasta substabnta activa, clomidul); e un medicament de stimulare ieftin, care poate avea rezultate frumoase insa in unele cazuri subtiaza endometrul; din acest motiv tu trebuie sa stii daca este ceea ce ti se potriveste, sa nu bagi in tine hormoni degeaba.
    Duphaston are substanta activa progesteron si este folosit in faza luteala, din ziua 15-16 de cm de regula, timp de 10 zile; se da pentru a ajuta la fixarea unei sarcini sau pentru reglarea ciclului menstrual.

Floricica Nou Venita Ddiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2012
    Postari in forum
    14
    Merci pentru raspuns adi_eva

M-am mai informat si eu pe net si am vazut ca nu prea ne-am inteles cu medicul de aici.... Nu vreau deloc sa beau Clomid.... O sa ma duc luni, poate imi schimba totusi pe Duphaston.... Daca nu imi schimba luni ... luna asta o sa fie fara nici un ajutor pentru sarcina.... vom vedea ce se va primi....

Cele bune

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Eu din pacate nu am avut o experienta prea placuta legata de Duphaston..dar sigur, fiecare organism e diferit si se poate ca in cazul tau sa dea rezultate. Din ce am inteles insa, in strainatate nu se mai prea prescrie..Sanatate!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    eu de la Duphaston am avut multe reactii adverse. l-am luat doar o saptamana ca efectiv nu mai puteam merge la serviciu. aveam o stare de greata exagerata si eram slabita cu totul. dar........ chiar in luna aia s-a fixat sarcina. nu stiu daca de la Duphaston dar inainte incercasem 4 luni si .....nimic. asa ca daca iei Duphaston, menajeaza-te. Trebuie intr-adevar sa ti se monitorizeze ovulatia si sa intretii actul sexula exact cand iti spune medicul (stiu, e sacaitor).

Floricica Veterana adi_eva's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2008
    Postari in forum
    16.904
    Da, progesteronul da ameteli si somnolenta; in Romania echivalentul Duphastonului este Utrogestan-ul sau Arefam-ul; daca ai de luat o capsula pe zi, ia-o seara inainte de a te baga in pat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari