Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita aymar's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    4

Vreau sa adopt un copil

E baiat de 2 ani 5 luni si tatal lui a decedat in urma cu 2 luni si mama e bolnava psihic...copil e ruda apropiata...e verisor dulce cu mine.ce sanse as avea sa il iau tinand cont ca mama nu e capabila sa se ingrijeasca de el ...si pana acum copilul nu a reusit sa scoata nici macar o vorba pana la varsta asta.Sunt casatorita si nu am copii si din anumite probleme de sanatate a sotului nu sunt nici macar sperante de a avea vreodata...de aceea as vrea sa fac tot posibilul sa pot sa il iau pe pitic la noi acasa...Va rog sa imi raspundeti...va multumesc din inima

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Mergi la directia pt protectia copilului, semnaleaza cazul, daca mama accepta sa-l dea spre adoptie sau e decazuta din drepturi il poti lua, mai ales ca sunteti rude. Dar sunt pasi legali care se fac numai prin Directie si acolo trebuie sa incerci. Mama este de acord sa-l dea?

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Sau poti sa l iei pur si simplu si sa mergi cu el la protectia copilului sa le spui ca este ruda cu tine si ca pana la rezolvarea cazului iti iei angajametul sa ai grija de el ...eventual interneaz-o pe mama copilului intr un cetru special si asa sigur iti vor incredinta temporar copilul....iti doresc succes si sper sa reusesti pana de Craciun sa l iei la voi asa veti fi o familie adevarata iar pt el va insemna mult sa faca bradutul si sa primeasca jucarii....apropo daca zici ca nu vb este posibil sa aiba si copilul ceva probl psihice? ai grija in aceasta situatie sa te gandesti bine daca esti pregatita tu fizic,psihic si financiar sa cresti un copil cu probleme...pupici

Floricica Nou Venita Adina_B's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.09.2011
    Postari in forum
    56
    Asa cum a raspuns si Raluca, trebuie mers la Directia pt Protectia copilului de care apartineti, si discutat cu asistentii sociali de acolo. Nu e chiar simplu, din punct de vedere legal -- trebuie ca un asistent social sa cerceteza cazul, respectiv in ce conditii creste acum etc. Voi, tu si sotul tau, trebuie sa treceti prin etapele necesare pentru a lua copilul in plasament/ sau in adoptie (nu am inteles exact care varianta o doresti). Trebuie duse mai multe acte ale voastre, adeverinte de venit etc, --- ti se va spune de ce e nevoie.
    Bineinteles ca aveti sanse, numai ca din punct de vedere legal -- asistentii sociali sunt cei care vor decide cum e mai bine pentru copil .... in general, se are in vedere sa nu fie despartit copilul de mama, decat in cazul in care copilul se afla in pericol ...
    Mult noroc!

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    sansele sunt foarte mari,mai ales ca sunteti rude ,oricum felicitari pentru curajul de a adopta un copil

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    4
    Va multumesc mult... pt incurajari si sfaturi.Vreau sa il iau in grija acuma si sa il adopt in timp...mama nu este de acord sa il dea..dar mai are inca o fetita de 5 ani...conditiile nu se pot compara...Cu copilul am fost cam peste tot,ne.am interesat de sanatatea lui si tot ce ni s.a spus e doar lipsa de interes din partea mamei...nu s.a ocupat de el...cum ar fi trebuit.Cam asta e si va multumesc din suflet pt tot...

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Mult succes daca doriti sa ajutati acel copilas.Orice copil merita o viata mai buna si parinti care chiar daca nu sunt naturali sa-l iubeasca.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Felicitari pentru fapta pe care vrei sa o faci .Nu sunt in masura sa iti spun formalitatile legale dar nu cred k e asa dificil .Cu siguranta piticul are nevoie de o familie si sper ca sarbatorile de iarna sa le petreceti impreuna.Dumnezeu sa va dea putere si sa va indeplineasca dorinta !

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de aymar Vezi mesajul
    E baiat de 2 ani 5 luni si tatal lui a decedat in urma cu 2 luni si mama e bolnava psihic...copil e ruda apropiata...e verisor dulce cu mine.ce sanse as avea sa il iau tinand cont ca mama nu e capabila sa se ingrijeasca de el ...si pana acum copilul nu a reusit sa scoata nici macar o vorba pana la varsta asta.Sunt casatorita si nu am copii si din anumite probleme de sanatate a sotului nu sunt nici macar sperante de a avea vreodata...de aceea as vrea sa fac tot posibilul sa pot sa il iau pe pitic la noi acasa...Va rog sa imi raspundeti...va multumesc din inima
    Deoarece mama copilului este in viata, la adoptie se cere consimtamantul ei, insa, din cate am inteles, spui ca este " bolnava psihic". Exista un certificat medicolegal care atesta starea respectiva? Pentru ca un bolnav psihic nu-si poate da consimtamantul, iar copiii minori ar trebui trecuti sub tutela... (asta in linii mari).
    Modificata de Krisstina; 28.11.2011 la 23:21:04.

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    4
    mama are toate hartiile medicolegale...a stat internata luni de zile si din cate am inteles cu boala aceasta,protectia copilului nu ii da voie sa aiba copii pe langa ea...poate fi un pericol pentru ei...si oricum ea este mai mult prin spitale si de copii are grija bunica mea de 81 de ani...de asta mi se rupe sufletul si vreau sa facem orice ca sa il scoatem din mediul acela bolnav...oricum mi.ati dat sfaturi de care aveam nevoie.
    va multumesc

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Citat Postat de aymar Vezi mesajul
    Pentru ca sa adopti copilul, trebuie sa fie decazuta din drepturi mama dat fiind faptul ca are probleme psihice dar trebuie sa isi dea si comsimtamantul.Acest lucru poate fi confirmat sau infirmat in urma unei expertize medicale pe probleme psihice.Va trebui sa astepti ca mama sa fie decazuta din drepturi sau sa isi dea consimtamantul, printr-o sentinta judecatoreasca irevocabila si definitiva.In afara de consimtamant care poate fi dat sau nu, se ia si in functie de rudele pana la al 4-lea grad ceea ce inseamna ca poti lua copilul, insa se iau in considerare si alti factori si anume: adoptia este in interesul superior al copilului sau poate fi dispusa o alta masura de protectie speciala, precum plasamentul?Intai trebuie vazut ce metoda e mai buna pentru copil.INtai se va face o ancheta sociala la domiciliu pentru a vedea exact daca sunt indeplinite conditiile materiale, dar si nevoile copilului ce trebuiesc indeplinite.Pe urma asistentul social va trebui sa vada ce masura poate fi luata, fiindca este o situatie de risc iar copilul va necesita fie o masura de protectie speciala , fie o masura de protectie alternativa fiind adoptia sau tutela.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari