Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita antoanetaistrate's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.09.2006
    Postari in forum
    5
    Eu am adoptat o fetita care acum s-a intors la mama ei naturala. Vreau sa va atrag atentia asupra acestui subiect pentru ca se poate intampla oricui si sa fiti pregatite sufleteste pentru aceasta.

Floricica Nou Venita cami72's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2007
    Postari in forum
    34
    Buna, vreau sa te intreb cati ani avea fetita cand ai adoptat-o si cati ani are acum cand s-a intors la mama ei naturala? A fost decizia ei de a se intoarce?

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Banuiesc cat iti este foarte greu dar pentru moment cred ca trebuie sa respecti dorinta fiicei tale. Cred ca este vorba doar de curiozitate si mai cred ca ea se afla la varsta adolescentei in care isi doreste cat mai multe schimbari.
    Multe fete aflate la adolescenta doresc sa plece de acasa, sa se mute fie cu o prietena sau cu prietenul. Cred ca vor avea mai multa libertate. Asta cred ca este si cazul fiicei tale. Probabil crede ca va avea mai multa libertate alaturi de mama ei naturala, pentru ca tu ca orice mama esti grijulie si probabil nu o lasi sa faca tot ce vrea (ceea ce mi se pare normal).
    Incearca sa te apropii mai mult de ea si totusi sa ii oferi libertatea de care are nevoie.

Floricica Nou Venita anda01's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2005
    Postari in forum
    9
    Este cineva care adopta si nu se gandeste la "chemarea sangelui" ?
    Dorinta, de a-ti cunoaste radacinile , este mai puternica decat ratiunea.
    Fiecare parinte care adoptam, indirect, trebuie sa ne gandim ca am adoptat tot neamul copilului de langa noi. Asta include si reactiile neasteptate, curiozitatile, cautarea indentitatii...
    Ce putem noi oferii ?
    Dragoste, dragoste, infinita dragoste si multa intelegere.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Draga anda, cred ca iti pot raspunde la intrebare. Depinde foarte multa varsta copilului..acum nu stiu in ce situaitie era dna istrate. ce varsta avea fata ei. Din cate observ are o fata de 18 ani. Nu stiu exact care e situatia de aceea in cazul dansei o sa ma abtin.

In cazul meu, felul in care au abordat ai mei problema adoptiei nu m-a facut nici un moment sa ma gandesc ca as dori sa ma intorc la ceilalti, ba mai mult m-am gandit cum am putea fi toti aici in Bucuresti pentru ca parintii mei naturali sunt in Iasi, am mai scris intr-un subiect despre asta.

Depinde foarte mult cum ne gandim sa ii abordam. Enorm. Stii, poti adopta si un copil mai mare, in momentul acesta sunt atatia copii care au nevoie de parinti, crede-ma ca nu in momentul in care cunosc dragostea pe care nu le-o daruieste nimeni asa cum tu o faci, nu o sa se mai gandeasca la nicio radacina.

Sper sa dezvoltam mai mult aceasta parte de forum. Adoptia este o tema foarte importanta. Sper sa discutam cat mai multe si cat mai divers. Eu va stau la dispozitie din pct de vedere al unui copil si nu a unui parinte care doreste sa adopte. Sper sa va fiu utila.

Floricica Nou Venita norma's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    37
    Draga bebelaa,
    Sunt norma jean, o viitoare mamica de copil luat din dragoste.(Momentan asteptam sa se infaptuiasca minunea de a cunoaste un copil). Vreau doar sa iti multumesc ca iti faci timp sa ne impartasesti din propria experienta. Si multumesc si celorlalte colege de forum care ne povestesc despre propriile trairi. Cu toate avem atatea intrebari de pus, raspunsuri de aflat...

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Draga norma, daca ai intrebari, la care iti pot raspunde, eu sunt deschisa pentru mine e chiar un subiect foarte ok si ma bucur ca mi-e asa de usor sa discut despre asta, si ma bucura si mai mult daca poate ajuta cu ceva ceea ce am eu sau ceea ce traiesc.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Dragii mei, va invit Luni, 2 Iunie la o discutie despre adoptie alaturi de psihologul Anca Munteanu. Aceasta se va desfasura de la ora 20:00 - 23:00. Putem pune intrebari, dar participa si noi activ prin pareri. Eu am sa fiu alaturi de voi prin prisma unui copil adoptat foarte fericit, cum l-a numit si psihologul Anca Munteanu, "copilul de suflet". Va astept cu draga inima sa discutam.

Discuta si tu alaturi de noi!

Laura

Floricica Nou Venita kattybeb's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    Imi imginez ca este f. greu sa accepti \"chemarea sangelui\"!Dar,acel copilnu-l luam sa-l pastram \"cu forta\" langa noi,sa-l obligam sa ne ingrijeasca la batranete..il luam pt ca dorim sa-l protejam,sa-l ingrjim noi pe el,pt ca \"in tinerete\" vroiam sa avem un copil....Ei cresc,dau ziua buna,si pleaca in lume sa-si faca destinul lor....E dureros,dar asta e legea firii..totusi,presupun ca ar trebui sa aiba o atitudine impecabila in preajma ta,deoarece tu ai adoptat-o...si nu multi fac asta de drag!sa se gandeasca la faptul ca defapt mama nu e cea care te naste,ci aceea care te creste.Pt ca afectiunea se leaga de cea cu care stai zi de zi,cu care imparti bucuria si tristetea! tie iti este datoare cu faptul ca ai crescut-o cu draga inima,si afectiune,iar mamei biologice ii este datoare cu simplul fapt ca a nascut-o,cu viata.Este f. usor sa o aduci pe lume,si s-o lai,dar e mult mai greu s-o cresti,sa-i fii alaturi cand are nevoie,nu-i asa? Datoria fata de tine este mult mai mare decat cea pe care o poarta pt cea care i-a dat viata,sincer ti-o spun!Mult succes sa treci si peste asta si o duizna de pupici dulci!!!!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari