Ultimele discutii din forum
    eco
    eco este offline.
    Floricica Nou Venita eco's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.08.2009
    Postari in forum
    5

Adoptie sau fiv?

buna nu stiu ce sa fac.doresc foarte mult un bebe am incercat deja 2 fiv nereusite dar acum ma gindesc si la adoptie de un an locuesc la londra vreau sa ma mai linistesc putin sa incep din nou lupta ptr a avea un bebe [bebelus]

Floricica Senior k.aurelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2008
    Postari in forum
    4.569
    buna
    nu stiu daca merita sa mai faci fiv atata timp cat ai facut 2 si nu au reusit
    poti sa adopti , fiecare copil isi asteapta parintele
    eu am luat din Severin o fetita adorabila
    multa bafta

Floricica Nou Venita crissis81's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2009
    Postari in forum
    10
    Adoptie sau FIV???

Sunt multe familii care au trecut prin aceasta dilema si fiecare a rezolvat-o cum a fost mai bine pentru ei. Personal consider ca trebuie sa-ti asculti inima. Cunosc persoane care nu au facut nici un FIV, au trecut direct la adoptie dar si cupluri care au facut 13 FIVuri au 39, respectiv 42 de ani si vor sa mai faca FIVuri pana sa treaca la adoptie.
    Depinde de mentalitatea fiecaruia pentru ca nu oricine poate adopta asa cum nu oricine poate trece prin chinurile unui FIV.
    Noi avem 24 respectiv 28 de ani, 3 FIVuri la activ si apoi am trecut la adoptie cu regretul ca nu ne-am hotarat mai devreme.

eco
    eco este offline.
    Membru inregistrat la
    14.08.2009
    Postari in forum
    5
    buna va multumesc pentu sfaturi,nu stiu eu simt ca acum o sa reusesc la fiv sotul meu spune sa incercam aici in londra prietenele mele de aici spun sa incerc si varianta mama surogat(cred ca asa se scrie)

Floricica Nou Venita evelyn's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2009
    Postari in forum
    5
    buna fetelor sunt noua pe acest forum. am tot citit despre fiv.
    Partenerul meu nu poate avea copii deoarece are o calitate a spermei proasta; eu nu am nimic dar singura posibilitate de a avea copii este FIV. Am fost de curang la Szeged si m-am socat putin cate medicamente mi-a dat mie doctorul desi eu nu am nimic. De asemenea mi-a dat niste injectii care trebuiesc facute subcutanat si imi este putin frica.
    Vreau sa imi spuneti dintre cele care au mai facut daca este dureros tratamentul si interventia in sine.
    Imi doresc foarte mult un copil dar problema este ca noi nu suntem nici casatoriti si n vreau ca bebelul sa aiba doua nume diferite pe certificat si nici nu vreau sa merg la notar sa semnez declaratia ca traim in concubinaj.
    Va rog sa imi dati un sfat.
    P.S. va sfatuiesc pe toate care aveti posibilitati materiale sa va duceti afara sa faceti FIV deoarece sunteti tratate cu totul si cu totul diferit, iar doctorii stau cu tine la discutii si iti explica toate efectele si toate complicatiile.
    Va multumesc s va doresc o saptaman plina de realizari

Floricica Nou Venita philadelphia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2009
    Postari in forum
    258
    Buna Evelyn,

Eu nu am fost încă la Szeged, dar sunt în corespondență cu unul dintre medici, căruia i-am spus că vrem să ne programăm pentru FIV. Mi-a dat o listă foarte lungă de analize și sper să ne cheme direct la procedurile de fertilizare. Într-adevăr, de 2 săptămâni numai asta facem, analize.

Noi suntem la fel, eu n-am probleme, pe când spermograma este cu număr mic. Am încercat inseminări în București, dar au fost un eșec. Nu mai am încredere în clinicile din București, nici nu știi ce ți se întâmplă aici, nici n-ai cu cine vorbi.

Tie ce medicamente ți-a dat să iei? Nu e vorba cumva de injecțiile pentru stimularea ovariană? Dacă e așa, să știi că indiferent de starea ta de sănătate, tb făcute pt a avea cât mai multe ovule. Eu n-am trecut încă prin această procedură, ci doar am citit la alte fete.

Îți doresc și eu numai bine!

Floricica Nou Venita atena13's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2009
    Postari in forum
    10
    Buna fetelor,
    Eu am o colega la servici care a facut FIV si din prima a reusit.Are acum doua fetite gemene o frumusete.Ce vreau eu sa va spun este ca daca dupa un singur FIV nu reusiti nu mai insistati.E pacat ,mergeti spre adoptie.Eu sunt atestata ca parinte adoptiv si atunci cand mi s-a spus ca nu pot aduce pe lume un copil fara riscuri am spus PAS.Am avut o sarcina nereusita,pierduta la 7 luni si desi imi era greu sa accept ideea de adoptie acum o sustin 200% !.
    Sunt atatia copii care au nevoie de noi!!!

eco
    eco este offline.
    Membru inregistrat la
    14.08.2009
    Postari in forum
    5
    la giulesti eu am facut fiv cu laura dracea si da am avut cam 30 injecti subcutanate gonal f,si mai ceva nu-mi mai amintesc este bine sa-ti reusasca ca daca nu te ingrasi ca 15kg,si multe alte schimbari fizice

Floricica Nou Venita prichindel's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2010
    Postari in forum
    10
    Salut fetelor, vreau sa va spun ca si eu am aceeasi dilema. Incercam de peste 3 ani sa avem bb-ul nostru, avem la activ un FIV(primul) rezultat cu sarcina insa am pierdut la 9 sapt.(o tragedie pt. noi dar nu intru in detalii acum) apoi un transfer de embrioni congelati si un alt FIV fara rezultat pozitiv.Am hotarat sa adoptam si pe cand am gasit o fetita sotul meu mi-a spus ca doreste sa mai incercam un fiv. Eu sunt putin confuza, doresc si sa adopt dar nici nu pot sa nu accept un ultim FIV.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari