Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime redroserou's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    7.114
    Buna mamicilor de MAI,

Ce mai faceti?
    Vio, eu am fost la eco pe data de 5 oct si mi-a spus ca sunt in 7 sapt si o zi, maine o sa fiu in 8 sapt....
    Sunt f ingrijorata si speriata ca mi s-a spus ca am hematom decidual, ceva de genul o desprinzatura ceva si am iminenta de avort....
    Iau duphaston, no-spa (cand ma doare burta), vitamine prenatale, acid folic....nici eu nu mai stiu ce iau...
    Sapt viitoare ma duc iar la dr....sa vad ce mai spune...sper sa fie ok....
    Va pupik

Floricica Cu Vechime DianaL's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    5.697
    Buna Gratioasa, felicitari, si ma bucur pt tine si bb al tau. Am vazut ca suntem din acelasi oras...poate ne si cunoastem...ca si eu sunt o viitoare mamica de mai 2008...ieri am fost la echo si am un bebe de 14 mm si 9 sapt..suntem foarte fericiti...abia asteptam.Eu ma simt bine, putin greata dimineata in rest ok. Va doresc o sarcina usoara tuturor.

Floricica Senior dianadulcica's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.10.2007
    Postari in forum
    3.533
    Fetelor am o intrebare: voua cine v-a recomandat acid folic? Eu pana acum nu am mers decat la medicul de familie care mi-a recomandat sa fac si un ecograf pt a fi sigura ca sunt gravida. Am intrebat-o daca sa iau acid folic si mi-a zis ca "ce acid folic, ce calciu (eu am o deficienta de calciu de cand ma stiu) ce vreau sa ma fac cat balena din primul trimestru de sarcina?" Mi-a mai recomandat ca saptamana viitoare sa fac niste analize mai speciale care se fac gravidelor (printre care si depistarea toxoplasmozei) si cam atat.
    Sunt putin stresata ca nu am luat acid folic. Ce-i drept am luat din martie si pana am ramas insarcinata...ba chiar si o saptamana dupa aceea. Cand am aflat de bebe nu am mai luat ca mi-a fost teama sa iau fara recomandarea medicului.
    Nu stiu daca sa merg la ginecolog acum sau mai tarziu. Ideea este ca vreau sa merg in Bucuresti la Medlife dar cred ca este oarecum devreme. Insa nu stiu cine ar fi trebuit sa imi prescrie acidul folic...
    Scuze ca am scris atat dar sunt putin ingrijorata si nu prea stiu ce sa fac. Ma gandeam ca imi spuneti cum ati facut voi.

Floricica Cu Vechime violetatoronto's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2007
    Postari in forum
    5.176
    REDRO nici nu/mi vine sa cred ce/mi spui,am citit imediat pe net despre diagnosticul tau,am citit multe opinii de la fete care au inmpinat aceeasi problema ca a ta,unele au reusit altele mai putin....tre sa ai incredere in Dumnezeu asa vei reusi si tu,sa nu mai faci deloc efort si mult repaus la pat,e cel mai indicat in cazul tau,depinde acum de fiecare organism in parte cum lupta....sunt sigura ca vei reusi ca vei trece peste aceasa mica problema si vei avea un bb frumos si sanatos,nu te mai gandi la asta si nu te mai stresa ca te afecteaza si mai tare,gandeste pozitiv,spuneti in sinea ta ca vei reusi,si asa o sa fie,iti inteleg perfect disperarea si sunt alaturi de tie,capul sus!te pup si ai grija de tine si de bb!si sa ne ti la curent!

Membru inregistrat la
    22.07.2007
    Postari in forum
    5.176
    Diana acidul folc se ia si fara ca medicul sa/ti prescrie vreo reteta,eu am luat cu doua luni inainte de a ramane insarcinata de capul meu,stiam ca se ia ca este foarte bun ptr fixarea sarcinii si ptr efentuale nomalii ptr bb,si se mai ia cam 3 sau 4 luni cand esti insarcinata,cand am fost la primul control dr m/a intrebat de acid folic dac aam luat inante de a ramane insarcinata si i/am zis ca da,si apoi m/a intrebat daca l/am programat pe bb si i/am raspuns ca da,si mi/a zis ca am procedat foarte bine,deci parerea mea e ca dr ta e cam nebuna daca nu ti/a recomandat acid folic,nici nu asteptam la mai multe la medicii din Romanika...multa sanatate!

Floricica Cu Vechime DianaL's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    5.697
    Fetelor eu cand am fost la echo mi-a prescris doctorul acid folic si atat cat despre calciu mi-a spus ca daca iau din primele luni o sa se dezvolte oasele copilului si o sa ramana mic de inaltime...asa ca nu stiu ce sa zic...va pup

Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    7.114
    Buna fetelor,

Ce sa spun Vio, dupa un deces in familie, a venit o raza de lumina ca sunt insarcinata.....acum facem pomeni si ne gandim ca BB meu sa fie sanatos....e cumplit....
    Sper sa reusesc pana la urma si impreuna cu doctorita mea si cu D-zeu sa ajung la capat....
    M abucur ca tie ti-e bine....ai grija de tine
    Si eu sper ca la urmatorul ecograf sa-mi spuna ca este din ce in ce mai bine....sper din tot sufletul...
    Va pupik fetelor si aveti grija de voi si de BB

Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    7.114
    Diana, eu spun ca dr tau are o problema....
    Peste tot scrie ca acid-ul folic se ia inainte de a ramane insarcinata si primele 3 luni dupa ce ai ramas, tocmai pt a preveni probleme de tub neural si a preveni malformatiile la BB.
    Asta am gasit intr-un articol "Sfatul expertilor este ca femeile insarcinate si cele care isi doresc copii sa nu se bazeze numai pe alimenatie pentru necesarul de folat. Avand in vedere ca anomaliile tubului neural apar in sarcina foarte timpurie, posibil chiar inainte de a afla ca sunteti insarcinata, este important sa luati acid folic incepand de cat mai devreme. Un supliment zilnic inainte de sarcina si la inceputul ei reduce semnificativ riscul de a naste un copil cu spina bifida, alte defecte de tub neural, sau malformatii faciale(buza de iepure, gura de lup). "
    Eu zic sa te apuci sa iei, intreaba si la farmacie .....
    Iti doresc o sarcina fara probleme si un BB sanatos si voios...

Floricica Veterana amelia_pitik's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.04.2007
    Postari in forum
    14.272
    redroserau si eu am av un hematom,pe care l-am eliminat in timp asa k stai linistita mai ales k dr tau vad k isi da interesul pt tine si bebel si ti-a dat si pastile pt mentinerea si fixarea sarcinii

Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    7.114
    Multumesc Amelia, parca m-am mai linistit putin....
    Tu tot asa ai luat medicamente sau...???
    In rest sarcina a fost ok?
    De ce a aparut acest hematom, stii?
    Te pupik si aveti grija de voi

Membru inregistrat la
    22.07.2007
    Postari in forum
    5.176
    CE fac fetele??cum va mai simtiti???ati scapat de greturi???la mine parca nu se mai termina fetelor,parca nu mai scap,m/am saturat pana peste cap....nu stiu ce sa mai fac,ce sa mai mananc....offfffffffffffff

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari