Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita tomaisaura's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.02.2007
    Postari in forum
    11
    ingerasul meu are 7 luni si de aprox. o luna transpira f. mult , dar doar la cap. daca ati trecut prin asa ceva ... un sfat... mi-ar fi de mare ajutor

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Daca temperatura camerei, nu este prea mare ,trebuie sa consulti dr. Posibil sa aiba lipsa de vit. A

Floricica Debutanta  Mami simona's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2006
    Postari in forum
    745
    neaparat sa mergi la medic, in cazul in care nu temperatura din camera este de vina. am aflat de la medic ca transpiratia abundenta poate fi semnul inceputului de rahitism, de aceea, pentru linistea ta, e bine sa mergi sa iti vada bebele un pediatru

Floricica Novice anabutucutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    ioana mea transpira cand e cald, mai ales la ceafa ca o tin in bratze si se face transferul de caldura...
    mai transpira rece la manutze cand face caca!!???!!!...

Membru inregistrat la
    07.02.2007
    Postari in forum
    11
    am fost la pediatru dar nu am rezolvat nimic... cred ca trebuie sa merg in alta parte intr-un oras mai amre unde sunt mai multe optiuni.
    sunt ingrijorata, ii schimb caciulita de 2,3 ori pe noapte, dar culmea , doar la ceafa ...
    temperatura camerei este constanta 22 grade, nu mi se pare a fi cald..

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.259
    si noi la fel transpiram, dar nu mi-am facut griji, am inteles ca este normal sa transpire mai ales la varste asa mici.doar si noi transpiram, d-apoi ei.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Copilul meu transpira prea mult-articol din revista Parenting
    Postat la 09.01.2007 18:54
    de Claire McCrthy,codirector la centrul de sanatate din Jamaica si membra a facultatii de medicina- Harvard.Mama a 5 copii.

(Copiii transpira mult in timpul somnului.Se intampla acest lucru si copilului tau? Ce se intampla?)

Unii copii transpira mai mult decat alti copii-corpul bebelusilor este inca in crestere, asa ca abilitatea lor de a-si regla temperatura poate fi un pic in urma.Explicatia pentru capusorul transpirat poate fi faptul ca transpiratia bebelui se observa mai mult in aceea parte a corpului,din moment ce capul este o parte destul de mare a corpului copilului.
    Cu toate acestea asigurati-va ca bebele nu este prea imbracat.Bebelusii nu au nevoie de mai mult decat niste haine usoare si de o paturica in patut.
    In cazuri Foarte Rare,transpiratia excesiva poate fi un semn ca bebele ar avea probleme la inimioara,o glanda tiroida supra activa,sau alte probleme de sanatate.Este neplacut cand bebele manifesta una dintre aceste boli-cand se intampla probabil ca va manifesta si alte simptome pe langa transpiratia excesiva--dar puteti intreba pediatrul pt a fi sigure ca bebele este bine si sanatos.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    si Elena transpira tot la ceafa..cand doarme si este prea clad in casa.

Floricica Novice teodorabia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2006
    Postari in forum
    594
    Parerea mea este ca la 22de grade in casa nu are nevoie de caciulita.Mai trebuie avut grija si la materialele din care sunt facute pernuta,fata de perna sau cearsaful

Floricica Nou Venita mofturici2005's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2007
    Postari in forum
    46
    la 22 grade in nici un caz caciulita.....decat vreo doua ore dupa baita...si imbracatul sa fie lejer iar noaptea un pled subtirel cred ca asta e solutia care tb sa o aplici sa vz dk copilasul mai transpira iar mai apoi dk tot transpira poti cauta un medic mai bun...

Membru inregistrat la
    07.02.2007
    Postari in forum
    11
    mersi fetelor, parca m-am linistit un pic, incerc sa ii schimb si plapumioara, am cumparat un sac de dormit este un pic mai subtire si pernuta.
    isaura

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari