Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alex26's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2007
    Postari in forum
    15
    Nu prea am vazut tatici sau viitori tatici pe aici pe la voi , de aceea m-am gandit sa deschid acest post.

Cum ne pregatim ?

Cum ne sustinem moral burticutele?

Cum e sa fi proaspat tatic ?

etc...

Hai sa vorbim .

Membru inregistrat la
    26.02.2007
    Postari in forum
    15
    Pai sa incep eu ...
    Sunt proaspat viitor tatic , momentan avem o burtica de 12,5 saptamani .
    Am fost in al 9-lea cer cand am aflat.
    Imi iubesc sotia foarte mult , ne cunoastem de 2 ani si suntem casatoriti din 09.12.2006 .
    Nici nu pot descrie sentimentul pe care il traiesc stiind ca voi tatic .
    cel mai mult imi doresc fetita , dar pana la urma nu conteaza ce este , sanatos sa fie .

Membru inregistrat la
    26.02.2007
    Postari in forum
    15
    Aproximativ 80% din viitori tatici sufera de simptome asociate cu graviditatea. Cele mai des intalnite sunt urmatoarele: greturi matinale, oboseala, schimbari emotionale bruste, indispozitie si ingrasarea. Acest fenomen mai este cunoscut si de “Sindromul Couvade” Couvade – vine din limba franceza si inseamna a clocii.

De ce apare acest fenomen ?

Nu exista pana acum explicatii clare, totusi psihologii spun ca posibilele explicatii ar putea fi urmatoarele:

- sentimentul de teama de-a lungul graviditatii partenerei
    - empatie cu mama (impreuna simtire cu partenera)
    - adjudecarea paternitatii
    - sentimentul de regret pentru a fi inseminat mama, producandu-i altfel toate aceste simptome si schimbarii “dramatice” - in fiziologia si pshihologia ei.
    - Informarea si implicarea barbatului in toate aspectele sarcinii (mersul impreuna la controalele prenatale la cursurile de pregatire si mai ales prima experienta cu ecograful)
    - conflicte interioare tinute "ascunse" din grija fata de partenera, pe care nu le exteriorizeaza - simptomele enumerate mai sus oglindind de fapt aceste conflicte.

Floricica Avansata oare's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2006
    Postari in forum
    1.224
    mai tatic, bine ai venit! si sarcina usoara! la amandoi :).
    sa stii ca si tati al nostru a vrut fetite si e tare mandru de ele! si mai e si membru pe forum...e tati dragosh. in vremurile bune intram amandoi la discutii zilnice dar de la o vreme ne-am cam lasat pagubasi...revenim in forta, oricum.

Membru inregistrat la
    26.02.2007
    Postari in forum
    15
    Sarcina noastra a decurs ft bine pana acum , chiar foarte bine , avem 30 sapt .Doresc sarcina ca a sotiei mele la toate viitorele mamici , linistita fara complicatii si alte rautati . Am aflat ca o sa avem un baiatel , i-am ales deja si numele , o sa-l cheme Matei Andrei. Nasterea o sa fie la Municipal cu doctorul Dumitrascu , intr-o anexa privata a spitalului .
    Nasterea va fi prin cezariana , din cauza unor complicatii avute de sotia mea in timpul liceului cu niste artere in zona gatului care erau sa se rupa in urma efortului depus la ora de sport .
    Dar pana la urma ne-am dat seama ca e mai bine cezariana , ne-a convins si dr. lucrul asta .
    Cam atat pentru moment .
    O sa revin cu noutati in curand .
    Sanatate voua burticilor si bebeilor vostrii , iar voi taticilor sa fiti tari si sa va sustineti partenerele moral si sa fiti tari .

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Bravo tie Alex26, tine-o tot asa!!! Multa sanatate sotiei tale, si sa aveti un bebe frumos si sanatos ( in primul rand)!!

Floricica Novice ofelia teodorescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2007
    Postari in forum
    468
    Bun venit Alex26...cred ca sotia ta e mandra!!!

Floricica Senior kryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2006
    Postari in forum
    4.617
    Bun venit si din partea noastra...de fapt vad ca esti de ceva timp pe-aici, dar nu te-am observat...felicitari, de-ar fi toti taticii asa ca tine...sa se implice atat de mult, e norocoasa sotia ta cu un astfel de sot. Multa sanatate si nastere cat mai usoara sotiei tale! V-asteptam cu vesti bune...si cu poze, desigur!

Floricica Avansata alinutzab's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2007
    Postari in forum
    2.042
    Felicitari si din partea noastra,Alex!Sarcina usoara in continuare sotiei si un bb sanatos!Si pe bb al nostru o sa-l cheme Eduard-ANDREI!Numai bine va doresc!

Membru inregistrat la
    26.02.2007
    Postari in forum
    15
    Astazi am aflat , pe mine ma cheama Alexandru , iar eu cu sotia mea am cazut de acord sa ii punem numele Matei - Andrei , dar ea vroia sa-mi faca o surpriza si acum am aflat ce de fapt il va chema Matei - Alexandru .
    Baiatul lui tata stie cand vin langa el si vb ori cu el ori cu mama lui , imediat vine exact acolo unde sunt eu asezat langa burtica , il iubesc enorm , de fapt , ii iubesc enorm pe amandoi si pe sotia mea .

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Foarte dragut din partea sotiei tale. Si pe sotul meu il cheama Alexandru, iar pe fetita Alexandra Maria. A fost dintotdeauna numele meu preferat, asa ca acum persoanele cele mai dragi mie il poarta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari