Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    am si eu o problema. as dori sa ma apuc sa fac sport, acasa bineinteles, pt ca este nevoie, dar am auzit ca nu este voie in timpul alaptarii pt ca efortul poate duce la pierderea laptelui. este adevarat?

Floricica Novice abeer's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2007
    Postari in forum
    554
    eu nu am gasit asa ceva pe niciunde si am citit slava Domnului o gramada in perioada asta...nu cred sa aiba vreo legatura...chiar acum citesc o carte in care este chiar incurajat sportul dupa nastere si acolo nu zic nimic ca asta ar putea duce la pierderea laptelui..

mai asteptam si alte opinii...oricum m ai facut curioasa.

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Nu cred ca are vreo legatura sportul ci pierderea laptelui. CE am auzit eu e ceva ca sa consumi lichide, sa se elimine toxinele prin trasnpiratie si nu prin lapte. Cred ca ceva de genul era, dar in rest ...
    Si daca mergi la inot, sa speli bine sanii inainte sa dai la bebe, sa nu pui in gurita lui ceva ciuperca. Eu din acest consifderest nu prea am inotat pe perioada alaptarii, dar cum la mine asta nu se mai termina .. chiar la final, adica vara asta, inainte de intarcare am fost in concediu la Felix, dar a fost ok, o igienta temeinica rezolva totul.

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Nu cred ca e adevarat. Am citit si eu materiale si se mentiona numai de sport de intensitate extrema, ca ar putea influenta negativ productia de lapte. Cred ca poti face sport linistita. Eu fac exercitii acasa, nimic extrem, e adevarat... LOL... insa sunt convinsa ca nu afecteaza productia de lapte. Fetita mea are 1 an jumate si inca n-am avut nici un fel de probleme de genul asta... si nu cred ca vor aparea de acum.

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    multumesc pt raspunsuri. acasa vreau sa fac si eu exercitii. este cazul din pacate. nu m-am ingrasat in perioada sarcinii si am inceput acum. pana sa nasc umblam toata ziua. acum stau mai mult in casa si macar sa fac sport.
    va pup

Floricica Nou Venita cretulina28's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2007
    Postari in forum
    130
    Ce parere aveti de tratamentele corporale in timpul alaptarii??
    Sauna, electrostimulare, chiar impachetari, masaj??
    Credeti ca impachetarile la cald, la 60-70 grade, influenteaza intr-un fel alaptarea dar mai ales cremele care se folosesc (unele pot contine cofeina)?

Eu as vrea tare mult sa ajung macar la masaj si electrostimulare ca astea chiar nu cred ca ar face vreun rau

Floricica Cu Vechime monica76's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Eu fac de 2 luni masaj anticelulitic de 2 ori/saptamana si alaptez in continuare. Din ianuarie incep alternativ vacum slim si impachetari, nu influenteaza cu nimic.

Floricica Nou Venita rebelicsa's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2007
    Postari in forum
    201
    si cu toate eforturile astea (sau fara ele) in cat timp se retrage burta? asa tanjesc dupa fermitatea pielii si a muschiuletilor mei... asa as vrea sa dispara vergeturile astea hidoase... nu pot sa va explic ce senzatie am cand ma privesc... sper ca sotul meu nu gandeste la fel...

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Buna, sportul nu influenteaza in nici un fel alaptarea ajuta chiar sa ne mentinem bine -dispuse de la producerea de endorfine dar din cate stiu eu trebuie inceput regulat dupa 6 saptamani de la nasterea vaginala si 8 saptamani de la cezariana , sunt exercitii speciale pentru mamici.

Floricica Nou Venita ramqby's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2008
    Postari in forum
    6
    eu am facut sport(tot acasa)in timpul alaptarii cand copilul avea 4luni pana pe la 8luni,in fiecare seara,in acelasi timp il si alaptam.l-am inarcat la 1 an si 2luni.deci am avut destul lapte.asa ca stai linistita.acum la al doilea copil am inceput iar sportul.numai ca eu am inteles ca pe parcursul alaptarii nu slabesti.ce zici?la mine nu prea s-a cunoscut sportul la primul copil.....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari