Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adrianutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    47
    Imi tot apasa Delia pe aici...scuze.Am si eu o nelamurire,fetei mele i-au iesit sus cei 4 dinti iar jos doar 3,in schimb ii apar maselele care de ex sus a inceput sa iasa una dar a stagnat si ia iesit alta jos intretimp.Acum vad ca tot tine mana in gurita in dreptul caninilor si e foarte agitata.Tin sa precizez ca maselele le are pe partea stanga amandoua(n-ar trebui sa apara simetric?) si parca dureaza foarte mult pana ies,are gingiile inflamate saracuta de mult timp,dar pana apare ceva....Credeti ca e normal asa ceva?

Delia si Adriana

Floricica Nou Venita elenuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2006
    Postari in forum
    80
    nu apar neaparat simetric; alexandrei i-a aparut primul dinte jos si urmatorul sus, deasupra celui de jos; caninii ar tb sa apara ultiii, dar nu e o regula, am vazut si copii carora le-au iesit caninii imediat dupa dintisori si apoi maselutele...depinde de copil.

Floricica Nou Venita alina-diana's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2006
    Postari in forum
    2
    Nu este o regula.Si eu m-am speriat cu Clau ca i-au dat incisivii laterali de sus inaintea celor centrali siam sunatediatrul si mi-a spus sa stau fara probleme.

Floricica Debutanta bellla's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Nu cred ca sunt probleme daca nu apar intr-o anumita ordine,atat timp cat nu-i deranjeaza acest lucru.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    lui niki i-au aparut incisivii centrali de jos,apoi incisivii centrali de sus.
    urmatorii au fost incisivul drept lateral de sus si stang de jos:)
    acum a spart gingia incisivul stang de sus.

Floricica Nou Venita nicopet's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    44
    Adrianutza stai linistita si lui Filip i-au apaut in ordinea in care ai spus tu, maselele intarzie sa apara, avem acum 1 an si o luna

Floricica Nou Venita iulia2006's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2007
    Postari in forum
    42
    Nicopet ai un bebelus tare dragut sa-ti traiasca sa fie sanatos.Lui Vladut al meu ia aparut primul dintisor la 9 luni jos al doilea a iesit sus al treilea iar jos si pe urma iar sus acum are un an si 5 dintisori.

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Nu e nici o problema ordinea in care apar dintii. Pe mine m-a invatat o doamna doctor ca in perioada eruptiilor dentare sa dau calciu lactic la copil ca sa incurajez eruptia.

Floricica Nou Venita adrianutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    47
    Si cat calciu ii dai in perioada asta ca eu am observat ca Deliei ii sparge putin apoi dureaza foarte mult pana iese de tot,intre timp chiar ii apare altul si in situatia asta doar nu pot sa-i dau in continuu.

Delia si Adriana

Floricica Nou Venita roxanavlt's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    101
    Biencutei i-au dat primii dintisori la 11 luni, cei de jos.Acum la 1 an si o luna ii ies de abia cei de sus dar foarte greu, a facut si febra, a fost foarte agitata. Eu i-am dat cat a fost mica, dupa fiecare vaccin ,calciu gluconic,i-am dat si osteocyntesine, um medicament homeopat pe baza de calciu si tot ii ies dintisorii greu. Cred ca asta tine si de genetica, si se spune ca dintisorii care ies mai tarziu sunt mai rezistenti si cred ca este adevarat findca bunica mea la 73 de ani are toti dintii, eu la 30 de ani am doar o mica carie si asta dupa ce am nascut-o pe Biencuta.

Floricica Nou Venita susancri's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    15
    Salutare tuturor! Ca atare este o regula de taiere a dintilor:primul - stingul de jos, al doilea - dreptul de jos,pe urma cei doi de sus(impreuna sau pe rind), dupa care incep a iesi din nou cite unul sau doi, doar ca de data asta primii de sus,s.a.m.d.Adica numai la inceput ies cei de jos primii, dupa care primii din pereche sunt cei de sus. Baietelului meu de 1 an si doua saptamini au inceput sa-i iasa dintii la 8 luni jumate si pina acum are 6 dintisori. Si tot nu iau iesit dupa regula: primul i-a iesit stingul de jos, urmatorii cei 2 de sus, amindoi odata, pe urma i-a iesit dreptul de jos, dupa care ambii incisivi laterali de sus. dar nu cred ca are vreo importanta ordinea. Citeste mai multe aici.Apropo copilasii vostri isi spala dintisorii? Al meu m-a impus sa-i cumpar periuta si pasta de dinti.Doamne fereste ce facea cind imi spalam eu dintii si nu-i dadeam si lui periuta.Sa vedeti cum isi spala gingiile, ca doar nu prea are dinti, in schimb e satisfacut ca e si el in rind cu lumea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari