Ultimele discutii din forum
    gabi@mateias
    Guest
    Desi pe la un an, copilul n-a mai vrut sa manance nimic pasat/maruntit (iaurt cu biscuiti, banane cu branza, etc.), acum am constatat un regres in modul lui de alimentare, in sensul ca refuza sa manance banana daca nu e pasata, sau scuipa cartofii din ciorbita. Dupa o perioada de aproape jumatatate de an in care ne-am chinuit sa-l facem sa manance, fiind bucurosi daca rontaia cartofi prajiti de la noi din farfurie, ne-am intors la meniul pentru bebelusi; la micul dejun iaurt cu biscuti/banana, la gustarea de la ora 5 branza de vaci/banana/fructe din copot.iaurt/lapte cu biscuti/budinca de gris. Cum sa ma astept dea-acum sa manance singur cu lingurita (are 1 an si 8 luni), cand ii dau cu lingura mancare pasata? Asa mai mesteca el paine, pufuleti, grisine, bucatele de carne sau de albus, ca are deja 8 incisivi, 2 canini si 4 premolari. In schimb sa nu-i dau in aceeasi lingurita ciorba si carne/cartof!!

Floricica Nou Venita mariaalbaiulia's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.02.2006
    Postari in forum
    114
    Buna! eu sunt Maria din Cluj Napoca si am aceeasi problema cu baietelul meu de 1 an si 3 luni. Inca nu mi-am dat seama care este problema la el dar se pare ca e o problema comuna. Inainte si el mesteca alimentele mai mari (desi inca nu are maselute)dar acum face la fel ca al tau adica arunca cartofii din pireu daca se nimeresc cativa nepasati.Adevarul este ca si eu l-am obisnuit tot cu mancare pasata. Am observat ca totusi arunca din gurita mancarea care nu=i prea place.De cateva zile ii dau bucati destul de mari de portocala si le mananca cu cea mai mare placere...nu le arunca inapoi...deci mi-am dat seama ca ii plac foarte mult. Insa carnita nu vrea nici cum sa o mestece si nici sa o inghita...o tot molfaie si dupa aia o arunca din gura. Ma gandesc ca in timp vom reusi sa-i facem sa manance normal.Numai sanatate!

gabi@mateias
    Guest
    Da, Maria, tot va manca normal odata si odata. Dar cateodata, noi parintii, suntem atat de nerabdatori cu cei mici! Mai demult, copiii abia ieseau din pelici la 1 an si noi avem atatea pretentii de la ei!

Cu Matei n-avem probleme cu carnita, ii place f mult, ca si tatalui lui...ii dau bucatele mici sa le duca in gura sau i le dau eu intre 2 linguri de ciorba. Niciodata nu o refuza, oricum ar fi preparata. Piure nu mi-a mai mancat de la 1 an, i-i pasez pe cei din ciorba si asa merg pe gat. Are si el preferinte culinare! I-am dat bucatele de piersici din compot, taiate mici, dar statea cu ele in gura, abia-abia inghitea ceva si cum i le-am pasat a mancat in 2 minute. E clar ca ii e lene sa mestece.

Sa-ti creasca mare baietelul si sa fie sanatos! Mi-aduc aminte ca la 1,3 ani Matei nu manca aproape nimic; acum sunt multumita ca are un program regulat de masa, mananca suficient pentru varsta lui, chiar daca mai face el unele mofturi. Eu cel putin stiu ca i-am chinuit pe ai mei pana pe la 10 ani, mancam foarte greu, are deci cui semana!!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari