Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita kikimocanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2006
    Postari in forum
    18
    Pentru mamicile de o "luna"la cat timp va hraniti bebeii si cu ce cantitate de lapte?

la cat timp ati primit cele 8 milioane dupa ce ati depus dosarul de indemnizatie?

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    la 3 luni am primit banii
    iar de hranit eu pe amindoua fetele le-am alaptat la cerere(am avut piept la cea mare si i-am dat pina la 1 an si 2 luni iar cea mica are 6 luni si pieptul meu curge in continuare)

Floricica Novice anabutucutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    pentru o luna, dupa cum scrie pe cuta de lapte praf, ii dadeam 60ml din 3 in 3 ore, dar nu prea rezista...era tare mancacioasa ioana mea...asa ca ii mai dadeam uneori si mai des, mai vomita, mai plangea, dar i-am dat suseta si apoi s-a cam reglat...eu zic ca suzeta a ajutat-o.
    cu ttecerea timpului, programul meselor se mai aseaza, adica acum are 2 luni si s-a obisnuit cu mancatul la 3-4 ore...
    daca este alaptata, nu imi dau seama cata cantitate...

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    a mea manca si la o ora jumatate daca ii era foame; la un moment dat a trebuit sa ii dau lapte praf si am respectat ce scria pe cutie, cam 90 ml; la san, teoretic, un supt ar trebui sa dureze cam un sfert de ora.
    banii i-am primit in a treia luna.

cristina elena
    Guest
    Pitica mea la o luna papa la cerere, dar isi facuse un program de somn de vreo 3 ore dupa ce papa - o lasam sa suga din amandoi sanii pana imi scotea cu limbuta afara sanul. Apoi la cateva minute adormea. Si dormea in jur de 3 ore, deci se satura. Am verificat cam cat lapte "aveam" la un san si era cam in jur de 50 ml. Deci eu zic ca asimila peste 70 ml la o masa.

Dosarul l-am depus in 31 iulie si in 12 septembrie mi-au venit banii. Prin 24-25 august am primit decizia si apoi in luna urmatoare vin deja banii. Asa ar trebui sa fie.

Floricica Avansata oare's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2006
    Postari in forum
    1.224
    la cerere(cam la 2-3ore), doar e economie de piata! de obicei se mai trezeste o data noaptea. si papa doar din sanul drept ca de stangul a avut grija Sanzi cand era mica (ea papa f rar di dreptul).
    eu am intrat in concediu de crestere copil incepand cu 31 oct si cam tot atunci am depus si dosarul iar banii mi-au venit normal, in decembrie. a fost o surpriza pt mine pt ca nu ma asteptam sa se miste asa usor. la capitolul asta sunt de toata lauda cei de la galati!

Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    daca atunci cand da cu limba afara inseamna ca s-a saturat,oare ce inseamna cand maraie(ar da in plans), apuca sanul, il lasa,... ar suge si nu ar suge, dar cu mentiunea ca laptic este?

cristina elena
    Guest
    O fi de la colici? Eu intotdeauna dupa fiecare supt o tineam in sus si ne plimbam pana dadeam aer afara. Nu am "batut-o" niciodata pe spate.

Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    s-ar putea sa ai dreptate...
    da, nici eu nu am batut-o pe spate, dar tare greu isi scoate aerul...oare ce sa fac?
    multzumesc, dar auzi, ce legatura are scosul aerului cu colicii si suptul la san?
    oricum, e un subiect care mie mi-a prins bine!

cristina elena
    Guest
    Pai colicii vin din cuvantul COLICA-durere de burta.
    Pot face colici din cauza ca aerul intrat o data cu suptul laptelui nu e dat afara si le provoaca crampe, ori poate fi la cei ce sug la san ca ceva ce a papat mama nu "le cade bine".

Floricica Avansata oare's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2006
    Postari in forum
    1.224
    Sorana face asa cand vrea sa dea aerul afara. eu o pun pe umarul stang si o frec energic pe spate pana da aerul afara .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari