Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita baltazar's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2005
    Postari in forum
    2
    Este ceva normal ca la varsta asta sa isi schimbe dintisorii. In mod normal la varsta de 6 ani apar primii molari (masele) care nu apar in locul altor dinti ci in spatele dintilor existenti, apoi in jurul varstei de 7 ani urmeaza sa se schimbe incisivii.
    Este important ca un copil sa aiba toti dintisorii chiar daca sunt de lapte, aceasta favorizand mai apoi eruperea corecta a dintilor definitivi.
    Nu cred ca acesta este un motiv pentru o vizita la medicul stomatolog decat in cazul in care exista si alte probleme.

Floricica Nou Venita titi's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2005
    Postari in forum
    3
    baltazar a uitat sa mentioneze ca si incisivii centrali superiori se schimba tot la varsta de 6 ani (teoretic), iar daca aceia se misca e ok, puteti sa il scoateti si sa-l puneti sub perna sa vina zana maseluta. Atentie insa, mobilitatea trebuie sa fie mare ca sa nu avem dureri. Cel mai bine e la dr., pentru ca il anesteziaza cu spray cu lidocaina si nu simte nimic.

Floricica Nou Venita cerasela67's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.10.2005
    Postari in forum
    38
    Fetita mea are numai 5 ani si 5 luni si i se misca un incisiv superior si cei doi inferiori. Are niste dinti perfecti, am spalat-o pe dinti de la 1 an (atunci avea toti dintii de lapte)si i-am dat Zimafluor inca de la nastere. Dar la 4 luni i-au aparut cei 2 incisivi inferiori iar acum sunt pe cale sa cada. Mergem la stomatolog numai daca nu reusim sa ii scotem noi dar sper sa nu avem probleme.

Floricica Nou Venita carmens's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2006
    Postari in forum
    49
    Baietelului meu,ALEX,are 7 ani,i-au cazut in ultimele 2 saptamani-3 dintisori!Rapid si fara dureri,doar il auzeam ca are ceva in gura si-l deranjeaza...!Ce greu i-a fost cand i-a cazut primul dintisor,un incisiv inferior,acum 2 ani,l-am si filmat atunci,in direct,tocmai eram cu webcam-ul pe el,.....a plans,a spus ca se ascunde ca e urat,...pana i-am explicat ca e ceva absolut normal,si ca-i se vor schimba toti dintii,nu s-a linistit !Acum nu mai e nici o problema,s-a obisnuit deja,si fetele pe langa el,sunt pregatite pentru noua etapa din viata,dar toate la timpul lor!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari