Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anka10012007's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2007
    Postari in forum
    67
    Mario are numai 3 luni si avand in vedere ca stau intr-o zona marginasa, circul numai cu masina. Asa ca, pe BONDACELUL meu il iau cu mine. I-am cumparat scaun de masina Chicco si am impresia ca nu sta comod. Chiar i-am mai pus sub salteluta cateva prosoape ca sa stea mai drept in scaunel. Si nici asa nu cred ca sta confortabil!

Floricica Novice teodorabia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2006
    Postari in forum
    594
    nu trebuie pus nimic in scaunul de masina,problema este ca nu trebuie tinuti copiii in scaunel decat pe perioada calatoriei.Insa sunt sigure.Important este sa se invete in scaunel,si sa nu fie luati de acolo cand nu le convine.

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    nici mie nu mi se par comode dar ce sa facem?..bine ca exista si le putem folosi.....

Floricica Avansata lumia.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2006
    Postari in forum
    1.458
    noi am folosit scaunul de masina de la 9 luni ,ii place ft mult sa stea in el mai ales daca ii pun si muzica,danseaza
    Eu cred ca sunt ft comfortabile,sigure,noi avem de la chicco

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    probabil ca pt copilasi d epana la 3 luni scaunellul par eincomod dar exista niste pernute speciale care se pun in jurul capului sa nu se legene capul prea tare in ele si nu trebuie pus nimic in scunel.eu cred ca sunt salvatoare de vieti si cine le foloseste corect, in caz de ceva bebe e mai in siguranta decat dormind pe bancheta sau intr-un cosulet

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Sunt foarte bune. Si noi folosim de la 3-4 luni si ne place. Dar trebuie tinuti doar pe parcursul calatoriei si daca drumul este mai lung mai facem pauze si il luam din scaunel.

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    noi am luat scaunel de masina pt bb(gen scoica cu suport la cap, pe care ,dupa ce a mai crescut si si-a tinut bine capul l-am luat jos)La Marius ii place tare mult in el,ce nu-i place sunt centurile,si am renuntat sa i le mai punem,

Floricica Nou Venita dorina stefan's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2007
    Postari in forum
    68
    Fetita mea are 3luni si jumatate si de la 2 luni o purtam cu noi in masina peste tot, dar are cos bebe si nu scaun.Sta foarte comod in el

Dorina si Alex

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Alex a avut scaunel de la inceput si pana la o luna si jumatate-doua de multe ori nu adormea decai in el ,pana la urma s-a dezvatat si l-am folosit numai cand am plecat cu masina.Mentionez ca e un scaunel ptr bebei de la nastere.

cristina elena
    Guest
    Scaunele de masina de multe ori poate ni se par noua ca mame incomode, la copilasi nu cred sa le fie incomode.
    Dar sa avem grija si cu varsta copilului, pana pe la 6 luni sunt indicate cele gen scoica (cos auto nu scaun auto).
    Daca adaptam scaunul la varsta bebeului nu au de ce sa fie incomode.
    Mie mi se par foarte comode si pentru siguranta copiilor si pentru comoditatea mamei. Eu nu am la masina si cand mergem undeva la drum mai lung trebuie sa stau cu ei in spate si sa o tin pe pitica in brate, iar daca-i apuca si somnul e dezastru, pe bancheta din spate abia incap amandoi intinsi si eu pe un colt de bancheta sa-i pazesc sa nu cada.
    Am fost la un drum mai lung cu masina surorii mele si am avut pt. amandoi scaune (imprumutate) si a fost foarte bine si comod pentru mine si ei s-au odihnit foarte bine in scaunele auto.

Floricica Avansata oare's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2006
    Postari in forum
    1.224
    ai mare dreptate, Cristina. trebuie optat pentru scaunul sau cosul potrivit varstei si greutatii copilului. noi avem 3 astfel de obiecte: cosuletul Soranei, pe care l-a folosit de la 2 la 10luni (maxi-cosi), scaunul Sanzianei (tot chicco e)- care a trecut in proprietatea Soranei si un alt scaunel pentru Sanziana (primii pasi), un fel de inaltator, pe care il folosim acum. de toate trei suntem foarte multumiti si am constatat ca daca sunt reglate corespunzator (de ex scaunul Soranei poate fi lasat usor pe spate atunci cand doarme) sunt foarte comode pentru copii, in special la drumurile lungi. si fie vorba intre noi, in cazul nostru astea au devenit rutina.
    Sanzianei i-am luat primul scaunel cand era deja maricica si bineinteles ca nu prea a fost de acord, dar asta doar pentru ca nu mai putea sa se foiasca pe unde avea chef. pentru mine a fost insa o mare usurare, nemaifiind obligata sa fiu mereu pe faza, gata sa o tin in caz de frana sau mai stiu eu ce. nu mai pomenesc de faptul ca decat sa o vad foindu-se preferam sa doarma, iar asta presupunea sa o tin in brate si sa stau nemiscata indiferent de cat aveam de mers.
    si inca ceva...permit soferului sa calatoareasca singur cu bebe. asa am venit eu de la poaiana la hd de curand si ne-am impacat chiar foarte bine amandoua!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari