Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita aniem's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2007
    Postari in forum
    2
    Dragi mamici si tatici profesori,

stiati ca o mamica/cadru didactic are dreptul de a primi un salariu de baza pt nasterea unui copil, sau daca mama nu lucreaza, iar tatal este profesor are acesta dreptul la un salariu de baza? Eu am aflat asta in toamna anului trecut, cand fata mea avea deja 2 ani jumate. Mi-a parut rau ca nu am aflat mai devreme. Insa astazi o colega mi-a spus ca acest salariu de baza se poate da pana implineste copilul 3ani. Fiica mea implineste 3 ani pe 22febr.! MI-am depus cererea, dar nu stie secretara daca poate sa-mi da banii acestia acum. Oare e prea tarziu? SAu stie cineva dintre voi ceva? Se dau acesti bani intr-adevar pana la 3ani de la nasterea copilului sau doar in primele luni?

Va multumesc pentru atentie!

Floricica Nou Venita andutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2006
    Postari in forum
    42
    Aceeasi problema o am eu acum.Se pare ca in contractul colectiv de munca este prevazut,eu am aflat de curand si tot astept raspuns de la contabila liceului unde predau.Mi-a zis ca nu stie cum sa procedeze,caci am contractul de munca suspendat 2 ani,ca in cazul oricarui concediu de crestere a copilulul.
    Mi-a zis ca va incerca sa ma includa in statul de plata din martie.Eu te tin la curent,daca benefciiez de salariu.
    Mi se pare aiurea ca noi trebuie sa ne interesam,si nu scoala unde predam,din moment ce e dreptul nostru!

Floricica Nou Venita aniem's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2007
    Postari in forum
    2
    Draga Andutza,

sa mai insisti , caci cumnata mea care a nascut in septembrie a facut cerere si i s-a dat un salariu de baza, chiar daca era deja in concediu de crestere a copilului.
    Multa bafta!

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    DA BENEFICIATI eu am nascut in ianuarie 2007 si am primit banii de la liceu in aprilie 6 milioane eu am deful si sunt de 3 ani in inv.Exista in contractul de munca specificat acest lucru.

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Buna seara!
    Da, trebuia sa primesti banii de mult.In prima luna dupa ce ai nascut bb trebuia sa introduca banii acestia odata cu salaru

Floricica Debutanta gabyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    902
    si eu am primit banii 6 mil in prima luna de la nastere si nu lucrez in invatamant

Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    da niki insista ca trebuie sa ii primesti eu cunosc multe mamici profesoare care au primit banii.daca iti vine sa crezi mie secretara mi-a spus despre bani si mi-a facut cererea ca eu habar nu aveam
    bafta multa

Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    claudita daca esti prof primesti o singura data un salariu de baza care ti-l da ministerul educatiei in afara de indemnizatie
    sper ca acum ai inteles

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    Fetelor, nu doar cadrele didactice beneficiaza de acest drept; contractul colectiv de munca nu vizeaza doar profesorii! Am mai spus asta si la alt topic. Ideea este ca mamica trebuie sa faca cere la unitatea unde lucreaza, sau, daca nu este salariata, aceasta cerere va fi facuta de sot, nu conteaza ca este suspendat contractul de munca; de aceasta cerere se ocupa contabila unitatii, cererea fiind aprobata in prealabil de catre directorul unitatii. Contabila calculeaza cat anume primeste mamica; nu sunt bani luati de la gura nimanui, asa ca orice scuza prezentata de director, contabila, etc, nu se justifica!
    Este vorba de art.51, lit c, din capitolul IV- Salarizarea si alte drepturi banesti. Dati un search pe un motor de cautare si cititi contractul...

cristina elena
    Guest
    Da fetelor si Claudia; la mine la servici se numeste prima de nastere. La bugetari-adica voi cadrele didactice in special se pare ca vor sa "fenteze" si sa nu mai acorde acest drept. In general la "patroni" se spune de catre sindicat ca au acest drept banesc si angajatii il cer fara probleme si il primesc tot fara probleme-la o luna de la nastere.

Floricica Senior mihaelush4's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2007
    Postari in forum
    2.551
    eu sunt acum in concediu de crestere si din toamna vreau sa reincep lucrul chiar daca Matei nu va avea decat 1 an si 7 luni.Am nascut in 2006.Mai am dreptul la acesti bani?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari