Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita roda's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2005
    Postari in forum
    1
    Buna tuturor mamicilor..ma numesc Rodica si am un baietel de aproape 4 luni.
    As vrea sa-l invat sa adoarma singur, fara sa-l legan si nu stiu cum.
    Astept sfaturi de la voi.

Floricica Nou Venita mamafiei's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2005
    Postari in forum
    1
    roda, fetita mea are 8 luni si nu adoarme pana nu o iau in brate! ii pica ochii in gura , plange si tot nu vrea sa adoarma! am incercat sa o las sa planga dar in acelasi timp sa ii cant si sa stii ca de cateva ori a mers! mai nou acum incerc sa o obosesc cat mai mult: sa ne jucam , sa vorbim, sa mergem, sa ne plimbam...dar foarte greu se da culcata!bafta

Floricica Nou Venita madalinam's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2005
    Postari in forum
    7
    Buna intrebare. Euam o fetita de 10 luni jumate si nu doarme singura nicicum. Asta cred ca este intrebarea cel mai des intalmita la tinerele mamici. Am auzit tot felul de variante: lasa-l singur, pleaca din camera, va plange si pana la urma va obosi si va adormi; nu il invata leganat etc.. la mine nu a functionat, am incercat sa o las singura dar din plangea din ce in ce mai tare, ce mamica poate lasa copilul sa planga si sa nu il ia in brate. eu iirespect programul de somn si ritualul, ii dau sa manance dupa care ma asez langa ea in pat sau o iai in brate si o legan usor si ii cant. Dupa ce a adormit o asez in patut o inchin si doarme. Daca se mai trezeste pestenoapte, ii dau un pic de ceai sau o mangai usor. Am renuntat de mult sa mai gasesc solutii pentru a onvata sa doarma singura. Cand va creste si va intelege va avea timp. Bafta.

Floricica Nou Venita gabi-ela_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2005
    Postari in forum
    43
    Baietelul meu are 1 an si 2 luni si adoarme singur numai seara(cand este intuneric).Are un puiut mic de plus pe care il ia in brate si il smotoceste pana adoarme.Ziua doarme de doua ori, cateodata il legan,cateodata il pun in patut,isi ia puiul si adoarme.Depinde de cat de obosit este.Eu sunt multumita asa.

Floricica Nou Venita adadici's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2005
    Postari in forum
    1
    Si eu am aceeasi problema numai ca al meu adoarme numai la piept si noaptea se trezeste din doua-n doua ore si atunci cauta numai pieptul.Solutia pe care am gasit-o a fost de a-l lua noaptea sa doarma langa mine, si este foarte incomod.
    As avea si eu nevoie de un sfat.

iza
    iza este offline.
    Floricica Nou Venita iza's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2005
    Postari in forum
    31
    Si eu ma confrunt cu aceasta problema care,vorba madalinei m,este atutror mamicilor.am incercat si eu tot felul de variante.intr-o vreme am crezut ca am reusit deoarece ii puneam un biberon cu laptik pe pernutza in patukul lui si eu il mangaiam usor pe frunte pana adormea.Dar nu m-a tinut mult bucuria asta.Am trecut din nou la leganatul in brate.Concluzia la care am ajuns este ca cel mai repede adoarme cand e obosit.atunci nu mai conteaza cu ce metoda il adormi.e prea obosit sa mai faca mofturi.va urez succes.

Floricica Nou Venita springbug's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2005
    Postari in forum
    1
    pt ca sunt noua pe forum, mai intai bine v-am gasit.
    am incercat si eu cu al meu pui, am sperat, m-am enervat, etc... pana pe la un an jumate. acum are doi si adoarme singur.
    pana pe la 3 luni mai adormea si el in brate ca avea colici. apoi pana la 6 luni a dormit in carucior leganat. m-am saturat de leganat si am zis ca doarme ori ba patut scrie pe fruntea lui. asa ca l-am mutat si stateam sluj langa el pana adormea. nu-i cantam, nu-l leganam. doar il mangaiam pe spate. si stateam acolo pana adormea. daca indrazneam sa ies sa te tii plansete. partea frumoasa este ca la tata nu reactiona asa.
    dupa o vreme am inceput sa-i cant si sa-i citesc povesti, dupa care ii explicam ca si eu si tata trebuie sa facem nani si plecam. incet, incet a inteles.

Floricica Nou Venita doina popa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.12.2005
    Postari in forum
    1
    Buna ! Sunt mama a doi copii si pot sa va recomand expresia ""orice invat are si dezvat"". Asa cum se scrie ,copilul este ""micul tiran"" asa ca ...daca vrem sa avem si noi timp pentru noi atunci, trebuie sa avem sufletul mai tare. In acest caz, sfatul meu este: o veioza in camera, muzica in surdina ptr. bebelusi si... chiar daca plange o zi, doua rezultatele se vor vedea

Floricica Nou Venita amelia_asultanei's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2006
    Postari in forum
    21
    Buna Rodica,am si eu o fetita de aceeasi varsta pe care am leganat-o pe picioare pana cand i-au trecut colicile(cat de cat,nu de tot).Probabil ca tine si de copil ca deodata fetita mea nu a mai vrut leganata,se agita foarte tare pe perna si acum o adorm cu bibe cu ceai caldut,lapte daca e ora mesei sau cu suzi si o mangai pe sprancene,frunte si nasuc.Incearca si tu cu rabdare chiar daca se agita la inceput.Fetitei mele ii place foarte mult si adoarme in max 10 min.Somnic usor..

Floricica Nou Venita nicola_tud's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2006
    Postari in forum
    2
    Ai dreptate, acum este in perioada in care are, inca are, nevoie de tine, face tot posibilul sa te stie langa ea. Am si eu 2 copii, acum de 6 si 2 ani si 8 luni, si pot spune ca eu i-am invatat pe amandoi sa doarma singuri. Ce-i drept dupa 6 luni, insa am inceput incet cu asezat in pat, stat o clipa, am iesit din camera dintr-un oarecare motiv, spunand ca vin imediat, am revenit, iar am iesit, pana l-am obosit eu pe el . A dat rezultate, acum dorm singuri in camera.
    Succes!

Floricica Nou Venita bucsanm's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2006
    Postari in forum
    1
    Eu am o fetita de 4 ani, care pana la 2 ani a dormit leganata. A fost foarte greu sa o obisnuiesc sa doamna singura, dar pana la urma am reusit. Ma asezam langa ea si ii povesteam ceva sau o mangaiam pe spate. Bineinteles ca la inceput nu a vrut, dar cu timpul s-a obisnuit. Cred ca este o mare greseala sa-ti inveti copilul sa doarma leganat, dar cand esti disperat ca nu doarme faci orice.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari