Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anka10012007's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2007
    Postari in forum
    67
    Am nascut de 2 luni prin cezariana. Mario a avut 3990gr si ma bucur ca am nascut asa pt ca la cat a fost de mare ma chinuiam de numa. Ma simt foarte bine chiar vreau sa fac putina gimnastica ca sa-mi recapat silueta. Mi-e dor de hainutele mele sexy care in prezent nu ma cuprind. Mai am de slabit 7 kg. Voi cum va simtiti?

Floricica Novice pintilie gabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2007
    Postari in forum
    477
    eu am facut cezariana pt. ca asa am vrut.Robert al meu a avut 3600gr.

Floricica Nou Venita ciausu_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    226
    Buna seara fetelor va rog sa-mi dati si mie cat mai multe detalii. Sunt insarcinata in 35 sapt si voi naste prin cezariana. As vrea sa stiu la cate saptamani v-a facut operatia, cu ce anestezie, cand v-ati vazut bebelusul, cand v-ati dat jos din pat, ce ati mancat...............????????? Va rog nu ma ocoliti ca mi-e asa o frica!

Floricica Nou Venita anka10012007's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2007
    Postari in forum
    67
    Totul depinde de organismul tau. Am purtat sarcina 10 zile peste termen si m-am programat in 10.01.2007 ca sa-mi provoace nasterea.Insa in noaptea respectiva m-au apucat durerile.Au fost groaznice!!! Cand mi-a sosit doctorul i-am spus ca vreau sa nasc prin cezariana. Totul a decurs repede(30 min). Am cerut sa mi se faca anstezie locala ca sa-mi vad copilul. Sa vezi ce senzatie ai at cand il auzi plangand si dupa ce-l mai vezi...esti gata..Eu chiar l-am pupat! O zi am stat la reanimare. Trebuie sa nu-ti ridici capul! A doua zi m-au dus in salon unde o asistenta s-a ocupat de mine. A fost putin greu dar nu imposibil. Chiar mi-am tinut copilul in brate si l-am alaptat! Iar a treia zi m-am simtit asa de bine incat mi-am cerut copilul cu mine in salon si chiar l-am luat in brate fara nici o problema. Am mancat supa de pui si cartofi pireu.
    Sa fii optimista pt ca totul o sa decurga bine. Mult noroc!

Floricica Nou Venita miha_gabrian's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    237
    Eu am vrut sa nasc normal, insa nu s-a putut din cauza pozitiei bebelului. mi-au facut anestezie epidurala (care e cea mai buna inventie, dupa mine:)) si am fost treaza si alerta tot timpul operatiei, chiar eram curioasa ce se intampla:) eu zic ca e mai bine cu epidurala, chiar daca are riscurile ei. iti vezi copilul imediat, si recuperarea e mai usoara. eu am cerut sa-mi lase cateterul si a doua zi, si mi-a mai dat calmant, asa ca nu am simtit prea mare durere nici dupa operatie, pe cand fetele care erau cu mine in salon si au fost anesteziate general, plangeau de durere cand s-au trezit. a doua zi m-am ridicat din pat si am fost la bebica sa o alaptez si nu am avut nici o problema. Frica si mie mi-a fost, chiar daca nu intelege nimeni, cum a putut sa-mi fie mai frica de ceza decat de nastere normala:))

Floricica Nou Venita nicopet's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    44
    Claudia, te inteleg, si eu am avut emotii, nu teama, ca orice mamica cred, dar dorinta de a-ti vedea bebelusul cat mai repede te face sa uiti de tine si te gandesti sa-i fie lui bine, vei trece peste tot cu bine, si cand vei iesi din spital poate vei rememora zilele acelea petrecute acolo ca nu-ti dai seama cand au trecut. Eu am vrut anestezie rahie si nu a prins asa ca mi-au facut imediat generala, cand m-am trezit eram putin ametita, nu ma durea nimic, am adormit cam 2 ore dupa care eram ok, am vorbit cu ai mei si la 5 minute mi-au adus ingerasul sa-l vad si mi l-au si pus la san, nu-mi venea sa cred ca totul decurgea atat de repede, a doua zi dimineata eram la salon, am mers singura la bebelus sa-l alaptez, deci iti dai seama ca-mi eram bine, ma durea operatia cand ma asezam si cand ma ridicam de jos, imi faceau calmante si era ok, il alaptam din 3 in 3 ore si abia asteptam sa treaca timpul sa merg din nou la el, si uite asa nu stiu cum au zburat 4 zile.
    Nastere usoara si rabdare. te pup.

Floricica Nou Venita ciausu_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    226
    Multumesc fetelor sunteti niste ingeri

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Buna Claudia!
    mai este un topic legat de acest subiect..si eu tot prin cezariana am nascut! a fost nevoie)
    acum caut topicul si iti dau link!@
    nastere usoara! pupici dulci!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

nasterea prin cezariana! click aici!

Floricica Nou Venita adina.g's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2007
    Postari in forum
    9
    buna claudia
    si eu am nascut prin cezariana ,anestezie totala ,asa am vrut,eu am fost slaba,bazinul ingust si m-am ingrasat putin in timpul sarcinii si mi-a fost frica.fetita am vazut-o imediat cum am iesit din sala de operatie .
    mi-am revenit repede dupa operatie si nu am dureri deloc ,cum auzisem ca ar fi la schimbarea vremii.
    oricum fiecare organism e altfel.
    nastere usoara si sa-ti revii ff repede dupa operatie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari