Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Buna intrebare,citeam zilele trecute un articol in care era evidentiata ideea ca mai mult de 50% dintre copiii de la oras au acces la calculator si ca in jur de 65% dintre cei intervievati prefera calculatorul in fata altui mijloc de petrecere a timpului liber.

Floricica Nou Venita cesa's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2005
    Postari in forum
    115
    raspunsul il stim cu totii, insa cred ca ra trebui sa ne gandim ce am putea face sa-i determinam pe copii sa le imbine, pentru ca aproape tot timpul liber si-l petrec in fata calculatorului si citesc doar cartile pe care trebuie sa le citeasca pentru scoala. Ce e de facut? Cum putem sa le starnim apetitul pentru lectura?

Floricica Nou Venita alina05's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.06.2005
    Postari in forum
    38
    Eu sunt de acord ca PC-ul este foarte util,putand afla o groaza de informatii,insa de multe ori simt nevoia de a citi o carte.Cred ca ar trebui sa le imbinam pe utilul cu placutul.

Floricica Nou Venita ralucabadescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2005
    Postari in forum
    7
    fetele mele petrec mai mult timp cu cartile, nefiind la varsta la care pc-ul le trebuie pentru a-si face temele, faptul ca stau la el 1 ora pe zi e ultrasuficient, asta acasa, la care se adauga si jumatatea de ora de 2 ori pe sapt de curs de info de la gradinitza.
    in medie citim 2 ore pe zi sau scriem, coloram, comentam povesti stiute bine, citim carti in engleza si franceza,la scris facem litere si cifre, apoi o ora la pc.
    in care se pot juca cateva jocuri sau doar vad un desen.

Floricica Nou Venita macrina's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2005
    Postari in forum
    41
    bravo raluca! si noi stam l calculator foarte putin desenam sau ne uitam la un desen animat, sau am facut rost acum de povesti nemuritoare sau teatru radiofonic, si cei drept am pierdut ceva timp la calculator, ma bucur ca exista atatea mijloace astazi de a petrece timpul cu copilul tau, pe vremea noastra parintii nu se implicau foarte mult in activitatile ludice cu copiii lor, eu incerc in masura in care am timp sa il invt cat mai multe prin joc si noutate si marturisesc ca nu imi face probleme, este ascultator, nu face mofturi la mancare sau la obiceiurile noastre privind igiena...cand mergem la cumparaturi doar spune ca "uite mama e fumos lucrul asta, nu-i asa? crezi ca mi-ar fi de folos?". Am o minune de copil si ma bucur de fiecare clipa alaturi de cei doi barbati ai mei! Succes si voua, multa rabdare si nu uitati ca la varsta aceasta copilul invata numai prin joc...

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    la prima vedere as spune cartile, dar este important si computerul, dar cu masura. Ei bine, ar trebui sa promovam mai mult cititul in randul copiilor, atat noi parintii, cat si cadrele didactice. Voi ce parere aveti? Cum reusim sa-i aducem mai mult spre lumea cartilor? Sunt un pic consternata de faptul ca se promoveaza din ce in ce mai mult carti de genul harry potter si sunt uitate cele din copilaria noastra. Unde este "Descult", "Ciresarii" si multe altele...

Floricica Nou Venita antonia's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.09.2005
    Postari in forum
    7
    Un DA hotarit CARTILOR...ele au acel ceva magic care nu poate fi regasit in nici un site, oricit de colorat ar fi el.. desi iubesc internetul care m-a ajutat sa descoper atit de multe lucruri si care mia- adus preiteni nu numai virtuali, ci si in acrne si oase, desi e-mailul e mult mai rapid de folosit cind vrei sa comunici ceva si desi sintem in secolul vitezei etc, imi place sa cred ca frumoasele carti nu vor cadea niciodata in desuetudine...ma pregatesc si eu sa fiu mama si ma gindesc inca de pe aucm cite ore ii vor permite copilului sa stea in fata pc-ului.... si ca alternativa o sa ii ofer bucuria cititului, a rasforitului unei carti cu poze, acele placeri estetice atiti de deosebite...

Floricica Nou Venita alina daniela's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2006
    Postari in forum
    6
    Depinde de varsta copiilor, dar parerea mea e ca trebuiesc imbinate, Catinca mea are 5 ani, deci nu citeste carti, dar se joaca la calculator. Traiam intr-o era a tehnologiei, deci operarea P.C.-ului e absolut obligatorie, si asta incepand cu o anumita varsta. Prefer calculatorul desenelor animate (ma refer la cele difuzate pe TV). Si "statul" la calculator trebuie sa fie cu masura, nu de alta, dar s-ar putea sa devina dependenta.

Floricica Senior getutica's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2006
    Postari in forum
    2.571
    In mod clar statul prelungit la calculator da dependenta. Ma uit la mine ca sunt adulta, dar un copil? .

Floricica Senior getutica's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2006
    Postari in forum
    2.571
    Problema e ca toti copiii zilelor noastre nu mai au rabdarea necesara culegerii informatiilor din carti, analizandu-le prin prisma gandirii. E mult mai facil pentru ei sa preia informatia gata prelucrata de pe net sau de la TV.

Floricica Debutanta camicata1976's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2006
    Postari in forum
    958
    Fetita mea are 8 luni si pot sa va spun ca iubeste cartile(deocamdata).
    A facut cunostinta cu ele pe la 6 luni si acum, sincer va spun, ca daca e sa aleaga intre o jucarie si o carte prefera cartea.
    Eu sunt foarte bucuroasa si sper sa o tina tot asa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari