Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata lumia.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2006
    Postari in forum
    1.458
    daca tot s-a deschis un subiect cu filmul,eu il deschid pe acesta

ce carti ati citi si v-au impresionat?

inainte de nastere eram o maniaca dupa carti,mi-am facut o lista cu cartile citite in ultimii ani ,si pe masura ce citesc tot adaug

Pentru mine cel mai frumos cadou e o carte

ultima carte citita e inca in faza de citire,acum citesc mai greu din lipsa timpului e cea primita de pe site-ul copilul.ro si anume Cele 5 limbaje de iubire ale copiilor

Este o super carte,dupa ce o termin o sa va impartasesc si voua din ideile minunate din aceasta carte

Floricica Avansata lumia.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2006
    Postari in forum
    1.458
    carti care m-au impresionat si mi-au placut ft mult le-am citit inainte de nasterea Dariei au fost cele din colectia lui Paulo Coelho,am citit toata colectia, super carti
    Este scriitorul meu preferat dintre contemporani

Floricica Senior getutica's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2006
    Postari in forum
    2.571
    Mi-a placut Pe aripile vantului! scrisa de Margaret Mitchel.
    Scarlet O'Hara e preferata mea din tipologia feminina.

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    eu chiar acum m-am apucat sa citesc o carte este foarte buna se numeste:Fabiola sau Biserica din Catacombe scrisa de Cr.Wiseman

cristina elena
    Guest
    Eu am citit mult in tinerete Alexandre Dumas, si tatal si fiul. Cel mai mult mi-a placut "Regina Margot" dar tot ce tine de Curtea Frantei din acele timpuri m-a fascinat. Toti acei Ludovici, cati au fost ei..., Maria-Antoaneta, petrecerile si luxul lor, dar si saracia populatiei si revolta lor. Si mai intra aici si muschetarii si aventurile lor.
    Cam toti scriitorii ce au descris acea perioada mi-au placut.

Si inca doua carti ce le-am citit cu placere: Mizerabilii- Victor Hugo si Singur pe lume-Hector Malot

Floricica Debutanta  Mami simona's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2006
    Postari in forum
    745
    Imi place extraordinar de mult Dostoievski, iar romanul Crima si pedeapsa este preferatul meu.

Floricica Novice gargarusca's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    Sunt multe cartile care m-au impresionat, si din fericire continua sa apara astfel de carti ceea ce mi se pare minunat..Dar citeva dintre cartile care imi sunt intr-adevar folositoare, sunt cele ale Parintelui Teofil Paraian de ex, Veniti de luati bucurie!, Din ospatul credintei, Credinta lucratoare prin iubire...Din ultima mi-a ramas in minte un indemn superb ,, sa te depasesti si sa te daruiesti!" adica, sa ne dapasim in credinta si sa ne daruim prin iubire...

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    hehe simona nu esti singura,si cartea mea preferata este tot crima si pedeapsa de dostoievski. m-a impresionat puterea sa de a contura atat de bine schimbarile de stari ale unui personaj si tot tabloul psihologic.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Fetelor va recomand Dostoievski. Orice scris de el va va stimula de a citi mai mult. E un autor genial.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    am citit foarte mult capa si spada
    DUMAS , ZEVACO , FEVAL
    dar cel mai mult mi-a placut
    INTOARCEREA FIULUI RISIPITOR
    de RADU TUDORAN
    daca aveti cum sa faceti rost de ea merita
    nu o sa va vina sa credeti cit de bine a putut sa patrunda autorul in mintea femeii(femeia in general ) si cit de bine a inteles ca sacrificiul unei femei care iubeste poate merge la infinit

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    A recomandat Oprah intr-o emisiune o carte si am zis sa o citesc si eu si nu mi-a parut rau.Daca o gasiti v-o recomand, asta nu e despre africa e despre lagarele de concentrare. Ce minte morbida am!!!! Dar cred ca citind despre atrocitati devenim si noi mai constienti de relele de pe pamant si poate simtim mai multa compasiune pt tot ceea ce ne inconjoara:copii,vecini,plante etc
    cartea se numeste NOAPTE de ELIE Wiesel si autorul este din Sighet dar cartea lui a fost publicata in SUA

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari