Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita valinae's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    7
    Spuneti-mi va rog daca calatoriti cu masina, singuri (-re), cu bebe. Ieri mi-am cumparat scaun de masina pentru bebe si maine trebuie sa fac un drum de 80 km doar eu cu bebe. Este primul de acest fel pe care il fac doar eu cu ea. Am emotii. Nu stiu cum se va comporta. Puteti sa-mi dati niste sfaturi va rog? Multumesc.

Floricica Nou Venita adina_schuster's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2007
    Postari in forum
    60
    eu cälätoresc cu bebe de cänd avea 2 säpt,acum are 5 luni si 2 säpt,si mergem mult.acum depinde cät are bebele täu dar ai grijä la aerul din masinä sä nu-l batä soarele sä fie bine hidratat sä aibä capul acoperit cu ceva deschis sä-i legi jucäriile de scaun ca sä aibä activitate si in rest mai vezi tu ce mai lipseste.sä-l asiguri cu centura scäunelului si sä asiguri si scäunelul.cälätorie pläcutä si fii färä grijä la bebe ii place plimbat.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    si Elenei ii place foarte mult cu masina!

Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    7
    Fetita are 7 1/2 luni. De obicei ii place in masina, adica adoarme foarte repede. Scaunelul il pui pe bancheta din spate, nu? Din cate stiu nu e voie cu el in fata.

Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    7
    Pana acum am mers cu sotia si statea cu ea in spate, dar maine ea nu poate veni cu noi, asa ca o sa fim singuri pe drum. Eu ma inteleg foarte bine cu bebe, doarece m-am implicat inca de nastere in cresterea ei, alaturi de sotie bineinteles.

Membru inregistrat la
    26.02.2007
    Postari in forum
    60
    eu merg cu el in fatä asa o am längä mine.precizez cä eu am un microbuz si in spate ar fi cam departe.de ce sä nu fie voie copilul e asigurat?si scäunelele sunt fäcute pt masini.normal ar trebuii sä fie ok chiar m-ai fäcut curioasä cum afläm?

Membru inregistrat la
    26.02.2007
    Postari in forum
    60
    esti tätic?päi zii asa!si sotul meu merge singur cu fetita si asa am si eu timp liber.ii trimit la plimbare!

Floricica Avansata oare's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2006
    Postari in forum
    1.224
    si noi am mers de la 2luni in cosulet. prima data am parcurs vreo 200km si a fost ok. apoi am mers si 650km doar cu 2opriri. daca bebitza a papat si e schimbata nu ar trebui sa fie probleme. nu trebuie imbracata prea gros si atentie la ce spunea adina. si drum bun!

Floricica Nou Venita miha_gabrian's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    237
    Din cate stiu eu, si legea spune ca scaunul bebelusului trebuie sa stea in spate, asigurat cu centurile de siguranta. un motiv e si acela ca in caz de accident, daca sare airbagul, copilul poate fi ranit. asa mi-a explicat si mie cineva.
    Noi mergem de mult cu masina, dar mi-au spus mai multi sa nu mai tin fetita in scaunul de masina. de fapt, e scoica, pt bebei mici. Se zice ca nu e bine pt coloana. precizez ca Ana are trei luni si o saptamana. oare cum e?

cristina elena
    Guest
    Noi am inceput plimbarile cu masina de la o saptamana, dar atunci la inceput mai scurte doar pana la bunici-vreo 7 km. Ne place si acum foarte mult cu masina, acum avem 9 luni. Si de curand am facut chiar si un drum mai lung-peste 1000 (o mie) de km. Scaunul de masina a fost asezat pe bancheta din spate, Patricia a fost foarte cuminte tot acest drum. Am "asigurat-o" cu suzeta legata de lantisor ca sa-i fie la indemana si la fel legate de scaunel am prins impreuna mai multe jucarii ca sa-i mai treaca timpul. Dar am avut si un ajutor in spate langa ea pe verisoara ei-fetita surorii mele care are 11 ani.
    Sfatul meu mai ales daca aveti o masina noua si nu aveti probleme cu incalzirea e sa nu-i imbracati gros pe copilasi in scaun. Noi cand am plecat am pus-o in scaunel doar cu pantalonasi si bluzita fara gecuta sau fas, doar acoperita cu o paturica pana s-a incalzit. Apoi a stat lejer. Si am lasat-o cu capul gol. Nu s-au deschis geamurile deci nu a fost curent si in masina a fost numai bine, nici prea cald nici frig. Si sa aveti la indemana sticluta cu lapte sau ceai, cand e nevoie "sariti" cu ea la bebic. Atata vreme cat e satul bebe si curat si schimbat nu ar trebui sa aveti probleme, in general cam toti dorm de la leganatul masinii. Sa aveti drum bum.

Floricica Avansata lumia.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2006
    Postari in forum
    1.458
    Cam mult 80 km din prima calatorie a lui bb
    era bine sa-l obisnuiesti cu calatorii scurte si treptat cu lungi,dar poate va fi cumintel,depinde si cate luni,ani are
    Sigur va adormi un timp,apoi iti recomand sa-ti iei niste cd-uri cu muzica pt copii,sa asculte
    Noi asa procedam doarme ce doarme cu muzica pt copii,apoi dam drumul la radio si danseaza in scaunel,bine acum intelege totul are 16 luni
    noi o tinem in scaunel in spate
    Sa ajungi cu bine![imbratisarea]

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari