Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cucubau's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2005
    Postari in forum
    54
    Am fost azi la med. de familie si mi-a dat fe pt. bebe.Ati dat Fe la bebe fara sa-i faceti analize?Bebe are cateva zile de cand nu prea-l mai incanta mancarea, si e cam palid.Dar nu stiu daca sa incep sa-i dau fara analize facute inainte.Razvan are aproape 10 luni si papa de 2 ori pe sapt. galbenus de ou, o zi ficatel si restu carnitza de pasare sau vita.Am citit ca se da si profilactic Fe dar totusi...

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    eu te sfatuiesc sa ii dai linistita.si eu i-am dat lui edy fe pt k are probleme cu cresterea in greutate.doctorul ne-a recomandat cate 2 picaturi p zi in primele 4 zile dupa kre am crescut doza la 6 picaturi p zi pana am terminat sticluta si nu am avut nici un fel de probleme.

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Fiecare copil trebuie sa primeasca fier. Noi am inceput cu 2 picaturi ( trei zile), apoi 4 picaturi ( tot 3 zile), si 6 picaturi ( in prezent tot asa luam). Impreuna cu fierul trebuie luata si vitamina C pentru o mai buna absorbtie a fierului. Noi am luat Sirop cu Vitamina C de la farmacie. Daca bine am inteles fierul se ia pana bb implineste 1 an.

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    La inceput apar mici probleme cu constipatia. La noi au disparut destul de repede.

Floricica Nou Venita cucubau's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2005
    Postari in forum
    54
    Mie mi-a zis sa incep cu 5 pic,apoi 10, 15 pana ajung la 20 pic pe zi, impartit in 2 ture.Nu e prea mult ? A zis sa incep cu 5 pt. ca nu i-am mai dat niciodata pana acum.

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Am dat fe la bebe inainte de un an, fara analiza. De la 7 luni pina la 11 luni cred ca a luat 2 sticlute. Daca l-ai alaptat terbuie neaparat sa ii dai pentru ca singurul deficit al laptelui matern este lipsa de fier.
    Da-i linistita. Sa nu te sperii ca o sa faca kk mai inchis la culoare pe toata perioada.
    La 1 an si 6 luni i-am facut analize si era ok, nu era anemic. Si in iarna asta i-am dat de 2 ori fier, cite 2 saptamini, vreo 14 pic/zi, asa ne-a spus o tanti doctora, preventiv.
    Acum avem 1 an si 10 luni

Floricica Nou Venita dana_oprea's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2006
    Postari in forum
    18
    Eu i-am dat ferrum haussman astfel: greutatea copilului inmultita cu doi (deci daca avea 5 kg ii dadeam 10 picaturi). Fierul l-am dat in primele luni pt ca baietelul meu a fost nascut prematur. Acum are aproape 8 luni, s-a dezvoltat foarte bine si la ultimul control nu ne-a mai recomandat fier, ci doar calciu 10 zile pe luna.

Floricica Nou Venita dobrin_denisa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2007
    Postari in forum
    1
    Si noua ne-a dat dr. sa luam fier. I-am dat in primele 4 zile, 3 picaturi pe zi si acum ii dau 6 pe zi. Nu am avut probleme.

Floricica Nou Venita floryleb's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2006
    Postari in forum
    145
    eu ii dau 5 ml de fe haussman. e foarte bun. ii dau cu cateva pic de portocala (are vit c). la inceput s-a constipat un pic, dar si-a revenit.

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Georgi, cat fier si de care i-ai dat tu lui Jonathan?
    Mie nu mi-a recomandat dr nici Fe nici Ca. SA-i dau, sa nu-i dau? Pana la 6 luni l-am alaptat. Tu ce sfat imi dai?

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    da si u ma intreb...al meu nu ar trebui sa primeasca fier?calciu i am dat, dar de luna trecuta nu i am mai dat...in schimb ii dau cate o ling de branzica calcica in suc...oare e de ajuns ca sa i asigure ca necesar?
    fe cand ar trebui dat?
    al meu are 3 luni si 3 zile

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari