Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta g_ioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2010
    Postari in forum
    1.064

Vaccinul Priorix - rog sfat

Dragi mamici, as avea si eu nevoie de un pic de ajutor.

Noi trebuie sa facem vaccinul Priorix (deci luam in discutie doar varianta cumparata) insa nu il gasim.
    Am vazut ca exista doua tipuri pe piata:
    - Priorix simplu pe care l-au avut in stocul vechi la vreo 70 ron si care nu se mai gaseste pe nicaieri (rujeola, oreion si rubeola)
    - Priorix tetra care se gaseste dar e de la 380 ron in sus (rujeola, oreion, rubeola si varicela)
    Ambele producator Glaxo SmithK

Voi pe care dintre cele doua l-ati facut?
    Pe cel simplu l-a gasit cineva de curand pe undeva?
    va multumesc

Floricica Nou Venita mihaelanic's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    1
    Citat Postat de g_ioana Vezi mesajul
    Dragi mamici, as avea si eu nevoie de un pic de ajutor.

Noi trebuie sa facem vaccinul Priorix (deci luam in discutie doar varianta cumparata) insa nu il gasim.
    Am vazut ca exista doua tipuri pe piata:
    - Priorix simplu pe care l-au avut in stocul vechi la vreo 70 ron si care nu se mai gaseste pe nicaieri (rujeola, oreion si rubeola)
    - Priorix tetra care se gaseste dar e de la 380 ron in sus (rujeola, oreion, rubeola si varicela)
    Ambele producator Glaxo SmithK

Voi pe care dintre cele doua l-ati facut?
    Pe cel simplu l-a gasit cineva de curand pe undeva?
    va multumesc
    Noi am avut noroc si am gasit vaccinul la medicul de familie/pediatra (gratuit) al fetitei noastre si nu a fost nevoie sa il cumparam.

Se zvoneste ca priorix simplu a fost scos de pe piata fiind inlocuit de priorix tetra (ca sa nu se mai faca varilrix la 1 an si 2 luni-pt varicela).

Fiindca noi am facut priorix-ul simplu in mod normal ar urma varilrix-ul optional,pe care nu il vrem deoarece copilul va avea imunitate "partiala" in jurul a 5 ani; deci amanam cumva boala.

Stiam ca ar fi obligatoriu vaccinul ror=rubeola/oreion/rujeola (priorix) deci probabil va trebui sa cumparati priorixul tetra sau ...... mai bine discutati din nou cu pediatrul poate au la cabinet gratuit.

Apropo fetita mea a avut reactii adverse la vaccin : la aproximativ 2-3 sapt i-au aparut bubite pe burtica, spate care au disparut de la sine dupa 1 saptamana si jumatate si un picut mai agitata. Ne-am speriat putin, dar nu se scarpina si pediatra ne-a asigurat ca este o forma usoara care evident nu trebuie tratata. I-am dat doar niste suplimente pt imunitate.

Sper sa gasiti totusi la pediatru vaccinul. Sanatate multa.

Membru inregistrat la
    14.09.2010
    Postari in forum
    1.064
    multumesc mult pentru raspuns....
    acum se mai leaga lucrurile - intr-adevar, acum vreo 2 luni nici nu auzisem de priorix tetra - acum e plin iar priorixul simplu a disparut din toate depozitele (cunosc o doamna farmacist care mi-a cautat peste tot). Diferenta de pret este mai mult decat considerabila.
    Noi facem vaccinul la med de familie si acesta ne-a recomandat Priorixul in locul ROR-ului nostru (desi am auzit multe mamici care au optat pentru cel din urma si nu au avut nici o problema copilasii).
    Pediatrul care ne-a vazut pe noi ne-a recomandat sa nu-l mai facem deloc, deci... HMMM...
    of, tare mi-e ca va trebui sa-l cumpar pe cel tetra pana la urma :( (noi deja suntem contra timp pt ca am fost bolnavi la 1 an si o luna si s-a tot amanat - deja avem 1 an si aproape 4 luni si ne-a zis ca putem sa-l facem pana la 1 an si 6 luni)
    multumesc mult, inca o data, pentru raspuns
    la capitolul asta chiar nu stiu in ce directie sa o iau...

andreeacta
    Guest
    Ce inseamna Ror-ul nostru? Cand a facut baiatul ,eu vaccinul (acum un an juma) era Prorix dat gratis de stat.

eutu
    Guest
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    Ce inseamna Ror-ul nostru? Cand a facut baiatul ,eu vaccinul (acum un an juma) era Prorix dat gratis de stat.
    ROR inseamna vaccin antirujeolic, antirubeolic si antiurlian

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si fetita mea a facut ror-ul de la medicul de familie la 1 an,gratuit.pe celelalte i le cumparasem

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    uite aici farmacia sensiblu de pe Stefan cel Mare la care figureaza inca in stoc priorix-ul :
    asta e adresa Sos. Stefan cel Mare nr. 26, bl. 24A. da-le un tel inainte 0212123111

Membru inregistrat la
    14.09.2010
    Postari in forum
    1.064
    multumesc, Larisa, dar, din pacate, este tot Priorix tetra. Se pare ca cel simplu nu mai exista pe nicaieri si nici nu va mai fi. Deci o sa-l facem pe cel tetra (poate ca asa a fost sa fie si o fi mai bine)
    Multumesc mult

andreeacta
    Guest
    Dar Ror-ul facut de stat de cine e produs? Ai intrebat medicul de familie?
    Cand a facut baiatul meu Priorixul se facea. De-aia nici nu e gaseste in farmacii. Pt ca e gratis la medicii de familie.

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    Salutare,

1)Eu am fost una din mamicile alea (nebune sau nu) care a refuzat cu desavarsire vaccinarea cu Priorix/ROR indiferent de denumire.

2) Eu stiu (dar nu sunt 100% sigura) ca vaccinul sub denumirea stiintifica ROR nu a existat niciodata...ROR era/este PRIOROX insa, in temeni populari s-a denumit asa.

Succes in gasirea celei mai bune decizii!

Membru inregistrat la
    14.09.2010
    Postari in forum
    1.064
    ROR (denum populara)= Priorix simplu (rujeola -oreion - rubeola) - cel gratuit de la medicul de familie este produs de Cantacuzino
    Pe mine ma interesa cel produs de Glaxo Smith, numit tot Priorix(practic acelasi vacin dar producator diferit). Acestia au scos de pe piata (m-am lamurit de curand vorbind cu cateva centre de vaccinare) acest Priorix simplu si l-au inlocuit cu Priorix Tetra care, pe langa cele 3 tulpini mentionare mai sus, acopera si varicela(optionala la noi prin vaccinul Varilrix).

Concluzie: exista doua variante in mom acesta: a face vaccinul romanesc gratuit la medicul de familie sau a face Priorix Tetra cumparat
    Modificata de g_ioana; 07.06.2011 la 13:19:33.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari