Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91

Urticarie

cum se poate trata urticaria care nu mai trece? de vreo 4 sapt ne chinuim cu siropel Aerius si cu picaturi naturiste, recomandate de pediatru, bineinteles! poate vreo mamica a mai trecut prin asemenea momente cu puiutul ei, va rog dati-mi un sfat! va multumesc!

mada_lyna
    Guest
    eu am avut urticarie. partea proasta a fost ca nu mi-a trecut decat dupa vreo 2 ani ,timp in care am luat zilnic antihistaminice. partea buna(pt altii) ,cica trece de la sine, dintr-o data, dar la mine nu a fost asa.
    m-am chinuit cu aerius, alerid si alte pastile vreo 2 ani. apoi,satula de medicamente , am inceput sa iau tinctura de coacaze si de trei frati patati. si dupa vreo 3 luni de administrare, mi-a trecut.
    nu stiu daca aceste tincturi se pot da si la copii, cel mai bine este sa mergi la un fitoterapeut, sau mai stiu eu de care.

Floricica Nou Venita lorela02's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    32
    Nu ti-a dat si ceva crema care s usuce bubitele? Cand avea Alex o alergie la ceva ne-a dat si noua Aerus dar ne-a dat si ceva crema cu care s ail dam dupa baie.

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    aerus mi s a recomandat cand fetita mea a facut o alergie severa,dar a fost schimbat cu xyzal care este mult mai bun,trebuie vazuta cauza urticariei pentru ca aceste medicamente sunt pentru alergii

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    miha, ai descoperit de la ce face urticaria? pentru ca in primulñ rand trebuie indepartata cauza... a mea a facut o singura data: de la paracetamol. ce m-am speriat! era din cap pana in picioare plina si innebunea de mancarime... la spital m-a interogat bine de tot si dupa aia mi-au zis sa nu-i mai administrez pe rand, cate 48 de ore, medicamentele pe care i le dadeam fiindca era racita. si asa am descoperit ca era paracetamolul cel care o producea. eu fac de la capsuni si de la rosii, sora mea face de la capsuni si de la orice alt fruct rosu... cunosc persoane care o fac si din contactul cu anumite substante si materiale..
    mie mi-a dat un medicament care se numeste Atarax, e un antihistaminic, insa are niste reactii adverse de ti se face parul maciuca. Mi-a si zis sa-i dau numai noaptea doza minima, ca sa poata dormi...

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    extract de coacaz- picaturi, i-a prescris pediatrul de la care se constipa groaznic, din pacate! cauza nu prea o pot afla pt ca merge si pe la bunici si pe la o matusa care-i dau fiecare ce cred, cu toate ca le-am spus ca are probleme! santem intr-un proces de acomodare si cu alte persoane, atat eu dar mai ales el care e ,,umbra,, mea 24h din 24! sper sa nu mai dureze nici una din situatii prea mult! multumesc pt raspunsuri!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    nu stiu daca poti, e destul de dificil, dar ai putea interzice sa i se mai dea altceva decat ii dai tu? adica, atunci cand merge in alta parte sa ii dai si ceva la el, controlat de tine, ca sa ai o mai buna evidenta a ceea ce mananca? sper sa se rezolve problema...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari