Ultimele discutii din forum
    iubytzik22
    Guest

Teama de dentist la copii

Eu imi aduc si acuma aminte cand eram copil ca mi-era frica la dentist, nu stiam ce imi face.
    Insa acest lucru mi se intampla si acum.

Cum putem infrange aceasta teama atunci cand mergem cu copii la dentist?
    Exista un tratament ceva sau pur si simplu o ignoram?

sunshine
    Guest
    Intotdeauna mi-a fost frica de dentist.....acum cu stomatologul asta nou ma duc la stomatologie ca si cum as merge la cumparaturi!
    Si fetele la fel!

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Si eu merg la stomatolog fara probleme; fac asta de cand aveam 5 ani. Pe Maria inca nu am dus-o dar intentionez, cat mai curand, sa merg si cu ea. Vreau insa sa aleg cu mare grija medicul pentru a merge si ea cu placere la dentist. Daca mergi doar la "verificari" si nu stai pana nu mai poti de durere si trebuie sa scoti maseaua... e ok

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Eu si acum am o retinere cand merg la stomatolog, cu toate anesteziile de pe lume. Mi se trage de mica, pe mine m-a chinuit stomatologul de la 3-4 ani si de atunci am ramas cu sechele.
    Am noroc insa ca lui fiu-meu nu-i e frica absolut deloc. Am inceput sa-l duc la cabinet de pe la 4 ani, la controale regulate si la cleaning. Din fericire are o dantura sanatoasa si n-a avut nevoie de nici o interventie pana acum. Sapt viitoare insa trebuie sa-i fac programare la ortodont, fiindca i-a iesit un canin fara ca cel de lapte sa-i fi cazut.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Cre ca toate din perioada comunista avem frica de dentist aveau niste metode si niste instrumente de-ti dardaiau dintii in gura de la intrare in policlinica.
    Nu cred ca trebuie ignorata frica de dentist, dar trebuie gasit pe cel care stie cum sa se comporte cu cei mici.
    Noi am gasit deja un stomatolog pediatric.....si lucreaza cu mult calm, e ca un joc.
    Mai conteaza si ambientul cu sala de jocuri pt copii, etc.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Eu am fost clienta fidela la dentist de mik.
    De curand mi-am facut o lucrare si fii-mea a fost cu mine...saraca a ramas cu sechele...dar de atunci nu m da iama in dulciuri:)))am stiut eu sa o educ.

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Chiar astazi am fost cu baiatul meu de 6ani la dentist(a fost prima lui vizita la stomatolog),am avut emotii mai mari decat el,am fost pt o extractie,totul a decurs bine si spre suprindera mea nu a plans.Am uitat sa scriu ca si-a pus dintele sub perna pt ca va veni la noapte Zana Maseluta,oare ce va primi?cred ca niste banuti
    Modificata de ALESUTA; 23.03.2011 la 21:33:43.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    mie mi-e frica sa ma duc la stomatolog cu toate ca suntem prieteni de cand eram studenti si de atunci colaboram,,,mi-e mila de el ce stresanta sunt...dar sper sa ii insuflu copilului meu incredere cand o sa-l duc si pe el,sper sa fie cat mai tarziu ...

Floricica Nou Venita paula_mircescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.04.2011
    Postari in forum
    1
    dragi mamici, am gasit o promotie la o clinica excelenta, specializata in stomatologie pentru cei mici (net diferita de cea petru adulti). e normal ca un stomatolog sa nu stie mereu sa abordeze un copilas, dar daca se pregateste pentru asta, totul merge struna. priviti: SPECIAL DENT ESTET 4 KIDS: 6 sigilări dentare, 2 obturații și 1 ședință profilaxie la 360 RON în loc de 1200 RON. BONUS 20% reducere la INHALOSEDARE pe mine m-a castigat din prima Funny gas-ul, pentru calmarea copiilor anxiosi si sperieciosi.:)

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    noi mergem la Det Estet 4Kids si Patricia nu face nimic fara gazul ala de la inhalosedare, gaz care ii da o stare de euforie, de relaxare. Personalul lucreaza foarte atent, au dotari foarte bune si sunt pregatiti sa se ocupe de copii, care nu sunt cei mai ascultatori pacienti, nu? singura mea nemultumire este legata de pret, care nu e chiar de neglijat, mai ales daca mergi aproape saptamanal, cum am ajuns noi sa mergem.

Floricica Novice teodora33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    329
    Am avut o fobie fata de dentist, si acum am, nu imi place deloc sa merg la dentist. Fi-mea e curajoasa, chiar ii place sa se duca la dentist; a prins drag de "tanti aia draguta" si cand ii spun ca mergem la dentist se bucura... Nu am avut multe vizite cu fata la dentist fiindca nu are probleme cu dantura.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari