Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190

Spalatul pe dinti la copii......

Fetelor as vrea sa stiu cum reusiti voi sa ii spalati pe cei mici pe dinti...............Baietelul meu mai are foarte putin si face 2 ani si abia de vreo 2 saptamani am inceput sa il spal pe dinti.
    Am mai avut o tentativa de incercare acum 3 luni dar cum vedea periuta parca vedea altceva...
    Acum sta cat de cat cand il spal.

Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942
    buna gabi,la noi totul decurge asa isi pune singur periuta in gura si se spala bine asa cum stie dar sa nu ii pun pasta de dinti ca isi face rau si vomeaza deci mai avem si noi de lucrat ...pupici la cosmin

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Fetita mea e mai mare si se spala singurica pe dintisori , nu avem nici o carie :D. Desi e dificil trebuie sa incerci sa il convingi , joacate cu el , cumparai o periuta mai speciala sa ii atraga atentia , spalate si tu in aceasi timp cu el tratati totul ca pe un joc si poate asa reusesti sa il convingi.

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Incearca sa-l aduci catre baie dar nu in ideea de a-l spala pe el pe dinti ci sa te vada pe tine cum te speli.Lor, la aceasta varsta ,le place sa imite si cu siguranta s-ar simti tentat sa incerce.Apoi ii poti cumpara mai multe periute de dinti,pe care i le lasi la indemana sa le studieze atent,de diferite culori....il lasi sa-si aleaga in fiecare zi ce periuta doreste sa foloseasca...va puteti juca impreuna cu bebelusi de jucarie de ex si ii spalati pe dinti.Tehnica asta cu spalatul jucariilor am aplicat-o atunci cand fetita mea nu accepta sa o spal pe par...si am inceput jucandu-ne in cada. Ea spala papusa pe cap iar eu o spalam pe ea...nici nu-si mai dadea seama ce-i fac eu, ea fiind preocupata de papusa.
    Mult succes!

Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190
    Citat Postat de angel24 Vezi mesajul
    Incearca sa-l aduci catre baie dar nu in ideea de a-l spala pe el pe dinti ci sa te vada pe tine cum te speli.Lor, la aceasta varsta ,le place sa imite si cu siguranta s-ar simti tentat sa incerce.Apoi ii poti cumpara mai multe periute de dinti,pe care i le lasi la indemana sa le studieze atent,de diferite culori....il lasi sa-si aleaga in fiecare zi ce periuta doreste sa foloseasca...va puteti juca impreuna cu bebelusi de jucarie de ex si ii spalati pe dinti.Tehnica asta cu spalatul jucariilor am aplicat-o atunci cand fetita mea nu accepta sa o spal pe par...si am inceput jucandu-ne in cada. Ea spala papusa pe cap iar eu o spalam pe ea...nici nu-si mai dadea seama ce-i fac eu, ea fiind preocupata de papusa.
    Mult succes!
    buna idee................................................

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Da-i o periuta sa o molfaie el, s-o studieze, sa vada ca nu-i face nici un rau.Asa cum a spus cineva, spalati-va voi, iar el sa vada.Fetita noastra asa a inceput cu spalatul pe dinti.Ba chiar vroia si pasta pe periuta caci vedea la noi.Nu i-am spus niciodata: hai la spalat.Ne-a vazut pe noi si a fost suficient.Cu Rares a fost mai simplu.Era ceva de bagat in gura, deci era bun, cerea mereu periuta: spalam nitii!!!Acum ii iese :dintii...inainte nu.Cu rabdare veti reusi.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    La noi spalatul pe dinti a intrat in rutina de somn din fiecare zi, adica la pranz si seara. Totul se petrece la fel in fiecare zi, si am observat ca asta o face sa coopereze mai bine indiferent de ce activitate este vorba.
    Eu folosesc o periuta de dinti electrica si pasta de dinti de copii. Pana nu am folosit pasta de dinti n-a prea vrut sa stea la periuta, sa ajung peste tot unde trebuie. Noi am inceput de la cateva luni cu spalatul pe dinti, cand nici nu aveam dinti de fapt. O faceam cu o carpa pe gingii cat sa se obisnuiasca la senzatia asta. Pana a avut mai putini dinti am incercat si o periuta simpla, fara sa putem efectiv curata dintii. Dar nu mi s-a parut ca lucrurile astea au ajutat... cel mai mult a ajutat pasta asta de dinti care e buna la gust. Intai o las sa "suga" periuta sa ii vina gustul de la pasta de dinti, apoi ii spun sa deschida gura mare, sa faca asa ca leul -Aghhhhh si fac si eu, si ii indepartez buzele cu degetele ca sa vad pe unde dau cu periuta. Fac dintii si pe partea din fata, si pe partea dinspre cerul gurii, si f bine si masele. Nu tot timpul ma lasa sa dau peste tot, si cand nu are chef nu insist, sa nu se scarbeasca de proces. Apoi ii las ei periuta si ii spun sa ma verifice daca am dat bine peste tot, si se mai face si ea putin si suntem gata. Dar poti incerca si invers, adica sa se faca el si apoi sa ii zici ca dai si tu sa il verifici, si indiferent de cum a facut sa il lauzi. Unii parinti mai numara in timp ce spala dintii sau asociaza un cantecel.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    As avea si eu o intrebare legata de subiectul asta...la ce varsta ati inceput sa va spalati puiutii pe dinti....Antonia are deja 1an si 2luni si deja o explozie de maselute si dintisori,nu stiu exact cati k nu ma lasa sa ma uit,m am mai uitat eu pe furis cand plange sau rade.Oare e prea devreme sa incepem de acum cu spalatul???
    Modificata de Maria; 09.02.2012 la 07:35:40.

Floricica Nou Venita bebellino's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.10.2011
    Postari in forum
    281
    Exista un set de peritute de dinti, una pentru gingi (ajuta la masarea gingiilor ameliorand durerea in perioada de eruptie a dintilor) si una pentru dinti. Exista si alte tipuri. Bebelino nu are probleme cu spalatul. Vrea sa se spele singur pe dinti. medicul ne-a recomandat ca pana la 3 ani sa nu se spele cu pasta de dinti. Nici macar pentru copii. Imi imaginez ca pentru a nu inghiti pasta de dinti.

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Eu am inceput sa o spal pe Angi pe dinti de pe la 1 an jumate si de la inceput am folosit pasta de dinti pt copii 0-6 ani,dar in cantitate f mica. E drept ca nu stia sa scuipe si o inghitea dar nu am avut probleme.Si acum folosim aceeasi pasta de dinti,doar ca a mai crescut si stie sa scuipe,nu mai inghite.
    Maria,eu zic ca nu e deloc devreme sa incepi sa o speli pe dintisori pe micuta ta.Si la noi la fel a fost,dintii au aparut dupa varsta de 1 an si exact cum spui tu, era explozie in gurita ei.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu am inceput de pe la 7 luni cu pasta de dinti speciala pt bebelusi nenedent si are si periuta moale...dupa un an am luat periuta speciala de la 1-3 ani...dar si eu am o mare probema...inca o spal cu pasta de tinti pt bebelusi nenedent pt ca inca inghite din pasta ....nu avem nici o carie pana acum la 2 ani si 7 luni....dar ma gandesc ca trebuie spalata cu pasta de dinti mai eficienta...asta cred ca e doar pt bebei....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari