Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta cris25's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2009
    Postari in forum
    716

Muscatura de capusa

Buna evelor,

V-ati confruntat cu asa ceva? Sambata am fost in padure si a fost muscata de o capusa. Am scos-o cu totul seara si pediatra a zis sa nu ii dam nimic daca ma scos-o in aceesi zi dar de obicei se recomanda antibiotic din cauza bolilor nenorocite pe care le poate transmite. Voi ati dat ceva? Ati avut problema asta? Cat timp tre sa fiu atenta la capuse? Oare bunicii lor sunt atenti cand ii ducem la tara?

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de cris25 Vezi mesajul
    Buna evelor,

V-ati confruntat cu asa ceva? Sambata am fost in padure si a fost muscata de o capusa. Am scos-o cu totul seara si pediatra a zis sa nu ii dam nimic daca ma scos-o in aceesi zi dar de obicei se recomanda antibiotic din cauza bolilor nenorocite pe care le poate transmite. Voi ati dat ceva? Ati avut problema asta? Cat timp tre sa fiu atenta la capuse? Oare bunicii lor sunt atenti cand ii ducem la tara?
    Buna, cris25! Si eu am patit aceeasi poveste cu capusa si cu fetita mea cea mare. In primul rand, as vrea sa spun ca nu mi se pare ok sa avem capuse in parcuri. In al doilea rand, stiu ca in general multe dintre capuse nu au rol patogen, numai cateva transmit boli. Trebuie sa te duci cu copilul la doctor daca nu reusesti sa indepartezi capusa de tot, daca nu reusesti sa ii scoti capul pentru ca atunci riscurile sunt mai mari. Daca totusi indepartezi capusa de tot, trebuie ca pana la trei saptamani sa urmaresti copilul pentru ca pot aparea simptome ca de raceala cu febra, mialgii etc. care pot fi legate de muscatura de capusa. Si atunci iarasi te duci cu copilul la doctor. Tu acum, daca nu a aparut nici o alergie, nu s-a inrosit locul si nici nu s-a inflamat, o urmaresti si la primul simptom care nu ti se pare in regula mergeti la doctor. Eu am avut noroc, fetitei mele nu i s-a intamplat nimic pana la urma, nu a avut reactii adverse. Iti doresc si tie la fel. Sanatate multa!

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    ba te duci cu ea la infectioase indiferent de cat de mult a stat capusa acolo si cat de adanca ti se pare tie ca s-ar fi infipt ! b Lyme e nenorocita si e data de capusa ! un infectionist doar poate aprecia riscurile si eventual sa iti prescrie ceva preventiv

mada_lyna
    Guest
    cand aveam vreo 18-19 ani m-am trezit cu o capusa pe buric(aveam caine si il plimbam prin parc).ideea e ca am scos-o .dar n-am stiut cum trebuie sa fac sa scot tot(clesti cap si ce dumnezeu mai are aia) si am facut febra butonoasa. ca un fel de varsat de vant (bubite,mancarimi febra etc).la infectioase au vrut sa ma interneze.am refuZat cu tratament ambulatoriu. evident, antibiotice.deci,du-ti copilul la sp.de boli infectioase ca nu e de gluma. mai poate face:http://www.ziaruldeiasi.ro/national-extern/peste-370-de-cazuri-de-boala-lyme-si-febra-butonoasa-transmise-de-capuse-inregistrate-in-2010~ni6jk4

Floricica Debutanta cris25's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2009
    Postari in forum
    716
    Mersi fetelor. momentan o urmaresc sa vad daca pateste ceva....cert e ca nush daca e o coincidenta sau nu, mai ales cu vremea asta ba f cald, ba frig, ba transpiratii dar mai muceste din cand in cand asa ca de curent, alb, cam de 1-2 ori pe zi si pare mai infundata la nas...dar nu cred ca are leg cu capusa...cred ca mai degraba cu vremea asta de mizerie.

nu a facut bubite, nu s-a inflamat, nu a facut urticarie si nici febra pana acuma.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Doctorul fetitei, pediatrul sau medicul vostru de familie ce a zis? Ai vorbit cu el, cris?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari