Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita madalinagaboroi's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    30

Faringita acuta urgent va rog

buna ziua...in urma unui tratament cu gentamicina prin fluturas....dupa o indigestie de la o tocanita cu carne de rata...fetita mea de 11 luni si 2 sapt are rosul in gat si mi-a dat augumentin 500mg antibiotic 2 zile cate 2 ml,voi ce ziceti,este bine sa-i dau?cum sa o testez?sa nu apara reactii dupa acest antibiotic puternic?astept si parerile voastre!multumesc mult!

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    sincer nu am mai auzit sa se administreze antibiotic pentru indigestie, iar pentru rosu in gat stiu ca se asteapta nu se sare imediat cu antibiotic mai ales ca a terminat tratamentul cu antibiotic de curand. Mie pediatra mea mi-a recomandat antibiotic cam dupa a treia zi de febra rezistenta la antitermice. Parerea mea e sa mai consulti si alt dr. Sanatate!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    augmentinul e un antibiotic foarte puternic deseori insotit de efecte adverse: distrugerea florei intestinale, diaree. mai ales ca fetita ta a trecut printr-o indigestie. depinde cat de grav e rosul in gat!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    exista un tip de diaree infectioasa care se trateaza cu antibiotic. dar nu i l-a dat pentru asta, ci pentru faringita. acuma, nu vreau sa fiu rautacioasa, dar daca dai copilului tocanita de rata la 11 luni si face indigestie, pui la indoiala tratamentul indicat de medic si intrebi pe forum???????????????????????????

Floricica Nou Venita madalinagaboroi's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    30
    multumesc de raspuns-uri!nu a facut febra iar rosul in gat are foarte putin mi-a zis!sa mai astept putin sa vad ce se mai intampla?oricum luni trebuie sa merg la control!sanatate

Floricica Nou Venita Layla's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2012
    Postari in forum
    7
    pentru o banala rinofaringita acuta nu are motiv sa iti dea antibiotic. cel mult daca a suspectat o farngita streptococica si eventual a iesit pozitiva cultura streptococica la exudatul faringian (care ar fi trebuit facut inainte sa iti prescrie antibiotice).eu am un tabel frumos cu diagnostic diferential intre rinofaringita acuta si faringita streptococica, dar nu stiu cum sa il postez.
    o sa incerc cu copy paste intr-un alt raspuns si daca iese o prostie, rog moderatorii sa ma scuze si sa stearga postarea

Membru inregistrat la
    21.11.2012
    Postari in forum
    7
    RINOFARINGITA ACUTĂ
    Sezon: Orice sezon
    Vârstă: Orice vârsta
    Anchetă epidemiologică: Pozitivă pentru contact cu infecții virale
    SIMPTOME: Debut variabil, Odinofagie adesea ușoară, Mialgii, artralgii, Durerea abdominală poate să apară în infecțiile cu virus gripal A sau Epstein-Barr'
    SEMNE: Febră absentă sau 38,5°C, Adenopatie discretă nedureroasă, Obstrucție nazală, Hiperemie faringiană difuză, De obicei fără depozite pultacee; uneori microvezicule sau leziuni ulcerative, Luetă de aspect normal, Uneori enantem caracteristic, Aspect variabil al amigdalelor, Limbă de aspect normal, Exantem carateristic uneori, Adesea tuse, rinită, disfonie, conjunctivită, diaree
    TRATAMENT: Antipiretice Decongestionante nazale

Membru inregistrat la
    21.11.2012
    Postari in forum
    7
    FARINGITĂ STREPTOCOCICĂ
    Sezon: Iarna sau primăvara devreme
    Vârstă: Maxim la 5 - 15 ani, rar sub 3 ani
    Anchetă epidemiologică: Pozitivă pentru contact cu streptococ de grup A
    SIMPTOME: Debut brusc, Odinofagie (poate fi severă), Cefalee, Durere abdominală, greață, vărsături
    SEMNE: Febră 38,5°C, Adenopatie laterocervicală dureroasă, Eventual excoriații ale narinelor (în special la
    sugar), Hiperemie intensă cu delimitare netă la nivelul palatului și pilierilor anteriori, Depozite pultacee, Luetă eritematoasă, tumefiată, Peteșii la nivelul palatului și pilierilor anteriori, Hipertrofie amigdaliană, Limbă zmeurie, Erupție scarlatiniformă uneori, Absența tusei, rinitei, disfoniei, conjunctivitei,
    diareei
    TRATAMENT: Antibioticoterapie (penicilină V, eritromicină, cefalosporine orale; amoxicilină-clavulanat sau cefuroximă în caz de faringită streptococică recurentă) si simptomatice

Ce am postat aici, are caracter ORIENTATIV, pentru tine, sa iti dai seama daca mergi cu copilul la alt medic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari