Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita roxxycutza90's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    4

Nefericire Enterocolita

Salut!Sunt o mamica a unui pui de 1 an jumate si sunt foarte ingrijorata pentru fiul meu.De cateva zile se simte foarte rau,am inceput tratamentul cu ampicilina si din fericire nu a mai vomat dar scaunele sunt tot apoase cu mucozitati,el nu inghite nici un fel de medicament cum ar fii sumetrolim,hidrasec sau altceva.desi am inceput antibioticul astazi toata ziua a fost foarte moale,fara nici un pic de vlaga si doarme foarte mult chiar nu stiu ce sa fac :( in medici nu mai am incredere deloc :( va rog frumos daca ati trecut macar printr-o situatie similara sa imi spuneti daca e normal sa se simta asa.tin sa precizez ca a papat si ieri si azi nu foarte mult dar tot e ceva,si bea foarte multa apa si cu toate astea a inceput sa se deshidrateze.:(((((

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Roxy, la aceeasi varsta a facut si fiul meu enterocolita.Scaunele apoase cu mucozitati, moleseala si semnele de dezhidratare ar trebui sa te ingrijoreze.
    Eu iti sugerez sa mergi la medic. Daca esti din Bucuresti, mergi la camera de garda a spitalului Matei Bals si acolo vor sti ce trebuie sa-i administreze. Au antibiotic intraspitalicesc cu efect foarte rapid.Noi in 2 zile am fost externati. Sanatate!

Ampicilina cine ti-a recomandat-o?

Floricica Nou Venita feel's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2011
    Postari in forum
    28
    am trecut de 2 ori prin asta :(, e groaznic, am fost la garda de fiecare data...teama mea era sa nu se deshidrateze...de fiecare data acelasi tretament: biotics(eubiotic-reface flora intestinala, recomandata daca ii dai antibiotic), + Hidrasec, mancare nu te stresa daca nu vrea, cat de putin conteaza: fai orez cu mar copt( e dulceag si poate ii place si poti pune putin morcovel fiert- ajuta )fai ceva ce crezi ca i place sa manance, da i sa bea lichide cat de multe= SFATUL MEU ESTE SA MERGI LA MEDIC , cu toate ca a doua oara cand am trecut prin acelasi episod, stiam ce ne va da la garda sau ce va spune medicul...eu l-am dus sa fiu linistita ca l vede MEDICUL ,el il palpeaza si vede daca este deshidratat....sa i opresti burtica da -i furazolidon de copii de 2.5 , paseaza jumate de pastila si punei-o pe lingurita cu putin lapte sau apa ce crezi tu ca bea(da-i la 8 ore - eu asa am facut) eu i-am dat smecta-mi l-a varsat sau cica cu hidrasec se opreste----nici vorba la copilul meu nu a avut efect :(multa sanatate si mergeti la dr pentru siguranta

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Pana ajungeti la medic poti sa-i dai lapte praf(asta daca inca mananca lapte) fara lactoza cu cereale cu roscove de la Nestle. Sticks cu sare, apa plata ajuta la hidratare si este indicata pentru astfel de episoade(o stiu de la medicul din spital). In lapte poti sa-i pui biotics sau hidrasec, nu schimba cu nimic gustul.

Floricica Nou Venita irina33's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2012
    Postari in forum
    4
    Nici eu nu mai am incredere in medici, dar trebuie sa mergi urgent la alt medic. Sa iti schimbe tratamentul. Cand fetita mea a avut enterocolita , am ajuns la trei spitale . A vazut-o trei medici si ultimul de la spit. Budimex mi-a recomandat un tratament eficient si rapid.Dar nu antibiotic, mi-a recomandat Enterolactis si Biotics Baby , plus un regim alimentar strict.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami fuga la urgente.nu e vb de ce incredere ai tu,fugi pt binele copilului.te prinde noaptea cu el in casa,ii va fii rau si va fii groaznic.fetita mea nu a avut niciodata,dar vad ca nu e de gluma

Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    4
    am fost cu el la medic de 2 ori si odata la urgente,si acolo mi-au dat ampicilina debridat si niste plicuri pentru flora intestinala :( eu sper sa fie bine,dupa ce termin ampicilina daca nu se remediaza situatia o sa merg mai departe pana o sa il vad bine,astazi a avut scaun doar odata dar tot asa :(.va multumesc mult pentru sfaturi,sper sa pape orezul cu lapte de soia :)

ADY_ELA
    Guest
    Buna roxxycutza90.
    Si fetita mea la 11 luni si 3 saptamani mi-a facut gastroenterocolita.
    Febra, voma, diaree, lipsa poftei de mancare, lipsa pofta de joaca, agitata, nervoasa, ochi afundati,somnolenta, urina redusa...
    Fetita a inceput treptat sa aibe aceste stari .
    Am mers cu ea la un medic pediatru particular in care am mare incredere si mi-a dat urmatorul tratament:
    Metoclopramid-pentru voma
    Electrolyte Humana sau Prolyte-pentru rehidratare
    Hidrasec si Ercefuryl-pentru diaree
    Ibalgin si Nurofen-pentru febra
    Epitrim-rosu in gat
    Eubiotics-reface flora intestinala.
    Regim toata perioada tratamentului si inca 2 zile dupa cea a facut scaun normal.
    Lapte fara lactoza,orez,banana, mar copt,carne fiarta sau la gratar,branza de vaca facuta in casa, crutoane de paine.
    Foarte multe lichide, apa plata, ceai de menta.

Sfatul meu este sa cauti un medic pediatru in care ai incredere fie el particular si sa mergi cu copilul.
    Multa sanatate puiului tau si multa rabdare mamico draga.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    Citat Postat de roxxycutza90 Vezi mesajul
    am fost cu el la medic de 2 ori si odata la urgente,si acolo mi-au dat ampicilina debridat si niste plicuri pentru flora intestinala :( eu sper sa fie bine,dupa ce termin ampicilina daca nu se remediaza situatia o sa merg mai departe pana o sa il vad bine,astazi a avut scaun doar odata dar tot asa :(.va multumesc mult pentru sfaturi,sper sa pape orezul cu lapte de soia :)
    Da cam asa am facut si noi...........doar ca noi am luat totul din pripa.........adica la primele simptome am fugit la urgente........Regim cu cat mai putine grasimi.....etc,.....sare ,iar noua ni sa zis sa bea ff multa ,apa sau ceai.....
    In apa ii puneam acele medicamente biotics doar ca aici nu se numesc asa.....
    am insistat cu cerele de la neslte pue in lapte fara lactoza........acele cu orez si morcov,,,,,,

Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    4
    si noi bineinteles a 2 a zi dupa ce a inceput sa vomeze am fugit cu el la medic si am luat-o din pripa,astazi a baut si el lapte de soia,si s-a trezit cu pofta de mancare,nu a mai vomat,a inceput sa isi revina,mai avem 5 injectii si apoi speram sa fie totul bine,vom continua cu regim :) momentan a inceput sa se simta mai bine.va multumesc mult pentru sfaturi :) si multa sanatate la puisori :)

mada_lyna
    Guest
    Fetelor, cand vi se deshidrateaza bebelusii ,dati-le SARURI DE REHIDRATARE. sunt cele care incarca organismul cu toate cele ce s-au pierdut prin scaune moi . astea pe linga hidrasec, enterol , biotics etc,si pe linga regim alimentar.
    intr-un pahar de 200 ml dizolvati 1 lingurita de saruri. oferiti copilasului cate 20 ml(sau cat vrea el) dupa fiecare scaun moale sau din 15 in 15 minute. prolyte sau humana electrolyte.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari