Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180

Degete incalecate la picioare

Salutare!!! Al doilea deget(varful) de la piciorul fetitei mele de doi ani il incaleca putin pe cel de-al treilea(la ambele picioare). Am vazut de curand un articol in care scria ca trebuie folositi plasturi pentru corectare, apoi citind un altul ca se impune o interventie chirurgicala si un alt document in care se precizeaza ca atata timp cat nu afecteaza mersul nu trebuie facut nimic(fiica-mea n-are probleme cu mersul). Eu am degetele la fel si n-am avut niciodata probleme cu mersul sau de orice alta natura, bataturi, dureri, etc. V-ati confruntat cu problema asta?
    In alta ordine de idei, ce parere aveti despre varsta la care trebuie facute analizele generale copiilor mici? Eu i-am facut fetitei analize generale la 7 luni pt ca avea putin coastele iesite in afara si mi-era frica sa n-aiba rahitism, dar totul a fost in regula, acum arata ok. Ma gandeam sa-i fac si acum, la 2 ani, dar medicul de familie mi-a spus ca nu e necesar s-o traumatizez cu recoltarea avand in vedere faptul ca n-a fost niciodata bolnava, nici macar racita.Tind sa-i dau dreptate, dar eu sunt obisnuita sa-mi fac analizele anual si nu stiu daca n-ar fi bine sa i le fac si ei.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    cred ca pentru prima problema cea mai avizata e opinia unui ortoped pediatru. am citit si eu despre asta (adica am intalnit-o pe cand citeam despre displazia de sold si imi amintesc ca undeva scria ca displazia necorectata poate duce la deformari de genul), dar daca zici ca si tu ai asa, o fi ereditar si probabil nu are nimic.analize si eu i-am facut la 7 luni ca a fost internata in spital. am mai incercat o data la 1 an si jumatate si mi-au traumatizat-o in asa hal incat nu puteam nici sa trec prin fata dispensarului cu ea. bineinteles, nu au reusit sa ii ia sange, era vanata la fata si mana i-au spart-o in trei locuri pana am urlat eu la ***** sa o lase in pace daca nu are habar sa ia sange unui copil. as vrea sa ii fac si eu... nu numai de sange, un screening complet... dar tot mi se spune ca e dezvoltata normal, ca nu e si nu a fost bolnava decat de raceli (merge la cresa si mai ia de pe acolo), ca nu are nevoie... cred ca cel tarziu la 3 ani ii fac, sa fiu eu linistita...

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Si noi avem problema asta, fetita mea are un an si jumatate, la noi al 2-lea deget incaleca peste cel mare la ambele picioruse.Avem saptamana viitoare programare la medic sa vedem despre ce este vorba.tare imi e frica ca e platfuss, calca pe interior, pe parginea piciorului, sidin cauza asta a si facut o batatura la degetul mare.Se poate corecta platfuss-ul in intregime sau doar partial?

Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Citat Postat de Ale21 Vezi mesajul
    Si noi avem problema asta, fetita mea are un an si jumatate, la noi al 2-lea deget incaleca peste cel mare la ambele picioruse.Avem saptamana viitoare programare la medic sa vedem despre ce este vorba.tare imi e frica ca e platfuss, calca pe interior, pe parginea piciorului, sidin cauza asta a si facut o batatura la degetul mare.Se poate corecta platfuss-ul in intregime sau doar partial?
    chiar nu stiu daca e rezolvabila situatia fetitei tale(sper ca da), dar in ceea ce o priveste pe a mea niciodata nu mi-am facut griji, e putin sesizabil si daca am vazut ca multe persoane au degetele asa m-am gandit ca e din nastere si nu impune probleme...

Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    cred ca pentru prima problema cea mai avizata e opinia unui ortoped pediatru. am citit si eu despre asta (adica am intalnit-o pe cand citeam despre displazia de sold si imi amintesc ca undeva scria ca displazia necorectata poate duce la deformari de genul), dar daca zici ca si tu ai asa, o fi ereditar si probabil nu are nimic.analize si eu i-am facut la 7 luni ca a fost internata in spital. am mai incercat o data la 1 an si jumatate si mi-au traumatizat-o in asa hal incat nu puteam nici sa trec prin fata dispensarului cu ea. bineinteles, nu au reusit sa ii ia sange, era vanata la fata si mana i-au spart-o in trei locuri pana am urlat eu la ***** sa o lase in pace daca nu are habar sa ia sange unui copil. as vrea sa ii fac si eu... nu numai de sange, un screening complet... dar tot mi se spune ca e dezvoltata normal, ca nu e si nu a fost bolnava decat de raceli (merge la cresa si mai ia de pe acolo), ca nu are nevoie... cred ca cel tarziu la 3 ani ii fac, sa fiu eu linistita...
    cred c-o sa cer in prima faza parerea medicului de familie in care am mare incredere, desi sunt convinsa ca problema e doar de ordin estetic(sincera sa fiu,daca nu citeam articolul nu mi-as fi pus vreodata intrebari)...desi, nici estetic nu-i foarte vizibila, nu sunt aliniate perfect, in rest sunt in regula...sotul meu, pana sa-i atrag atentia nici nu sesizase...ea merge normal,alearga, n-are probleme cu incaltamintea, am inteles ca sunt cazuri in care incalecarea degetului mare cauzeaza probleme de genul bataturilor, cum e cazul fetitei lui Ale21...in ceea ce priveste analizele, cred ca mai aman si eu momentul, n-as vrea sa traumatizez copilul

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    daca are degetele incalecate nu este platfus, platfusul se manifesta prin lipsa scobiturii talpii piciorului, citeste aici:

Platfus la copii si alte afectiuni comune ale piciorului | Copilul.ro

Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Citat Postat de Reea_m Vezi mesajul
    daca are degetele incalecate nu este platfus, platfusul se manifesta prin lipsa scobiturii talpii piciorului, citeste aici:

Platfus la copii si alte afectiuni comune ale piciorului | Copilul.ro
    Ale21 banuieste ca ar fi platfus nu pentru ca are degetele incalecate, ci pentru ca fetita ei calca spre interior.

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    Citat Postat de alynutza79 Vezi mesajul
    Ale21 banuieste ca ar fi platfus nu pentru ca are degetele incalecate, ci pentru ca fetita ei calca spre interior.
    nu am fost atenta, poate totusi are noroc si nu-i platfus

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    analizele e bine sa se faca anual mai ales la copii. poate are ceva lipsa si nu se observa. eu cel putin i le-am facut de 2 ori pana acum, la 11 luni si la 1 an si 8 luni. nu inteleg cum pot chinui asistentele copilul, adica cum il pot intepa de mai multe ori cand ii iau sange. eu merg la o clinica de copii si acolo de ambele dati i-au luat din prima. si la clinicile private se pot deconta analizele de catre casa de asigurari.

Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Citat Postat de simonacio Vezi mesajul
    analizele e bine sa se faca anual mai ales la copii. poate are ceva lipsa si nu se observa. eu cel putin i le-am facut de 2 ori pana acum, la 11 luni si la 1 an si 8 luni. nu inteleg cum pot chinui asistentele copilul, adica cum il pot intepa de mai multe ori cand ii iau sange. eu merg la o clinica de copii si acolo de ambele dati i-au luat din prima. si la clinicile private se pot deconta analizele de catre casa de asigurari.
    Am intrebat 2 medici(pediatru si medic de familie) si am postat intrebarea pe 3 site-uri de specialitate. Cu exceptia unui medic(care mi-a spus sa le faca la un an si apoi cand incepe gradinita), toti mi-au spus ca analizele generale se recomanda a fi facute in functie de fiecare copilas in parte, de examenul clinic si de istoricul medical al acestuia. Mi-au spus ca in cazul in care analizele generale facute la 7 luni au fost ok si copilul in toata aceasta perioada nu a avut probleme de sanatate, ar trebui sa le mai repet dupa 2-3 ani.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    simona, in general carentele de orice fel la copii se observa. daca e vorba de calciu, fier, complexul B etc. ceea ce nu se observa e de obicei mai grav decat asta si se descopera doar prin analize specifice, care nici macar nu intra in analizele generale care se fac, trebuie mentiune speciala din partea medicului... pentru mine asta e principalul motiv pentru care vreau sa i le fac... si sper sa iasa bine...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari