Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266

Cura cu usturoi

Buna mamici. Eu, de cateva zile, am bagat familia la o cura de usturoi. Fetita mea, vazand ca se papa, a vrut si ea. Ii dau cam cat o pastila de vitamina C sau 2 pentru ca cere. Intrebarea mea e: am voie sa ii dau asa, nefiert? Nu e prea mik? Ii dau o zi da una nu, pentru ca asa luam si noi. Ii afecteza? Luam cam de 2 saptamani si nu am observat ceva rau la ea.
    Modificata de snowdance22; 07.11.2011 la 15:15:09.

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Daca ii place usturoiul,parerea mea este sa-i dai.si fetita mea este fan usturoi si ceapa,nu le refuza niciodata.Si eu ii dau aproape zilnic usturoi.La fel ma intrebam si eu daca nu cumva ii face rau,pt ca mie de ex imi este rau atunci cand mananc usturoi(arsuri la stomac) si am intrebat doctorul...mi-a zis ca pot sa-i dau linistita,ii intareste imunitatea si daca ii place cu atat mai bine.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Sunteti niste norocoase ca mananca copiii usturoi. Ai mei nici macar in mancare nu vor sa il vada, nici in paste, nici in ciorba de burta, nimic. De usturoi crud nici nu se pune problema, nu se ating de el. Eu zic sa profitati daca mananca, e foarte bun pentru imunitate.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu ias da in fiecare zi dar mie frika ca e prea greu pt fiere,stomacel.de asta ii dau foarte putin,o zi da una nu.

Floricica Avansata danamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    1.699
    Sa nu mai vorbim cat de bun este usturoiul in lupta impotriva parazitilor intestinali.

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    Eu prefer sa cumpar usturoi romanesc din cel cu catei mici,de la cel mare turcesc sau chinezesc ma doare stomacul.Daca e netratat chimic nu-i face rau nimanui.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Aveti dreptate, usturoiul este bun si pentru cresterea imunitatii si pentru parazitii intestinali. Iar ceea ce spune aliver am observat si eu, ca usturoiul ala mare, chinezesc este foarte tare. Si pe mine ma doare stomacul.
    Cumpar de la piata tot usturoi mic, romanesc care este foarte bun.
    Totodata, usturoiul este foarte bun, sub forma de tinctura, pentru reducerea tensiunii arteriale, la cei in varsta.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    usturoiul nu are contraind este fff bun zilnic in alim adultilor si copiilor de preferat sa muste nu gatit...

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Si noi mancam usturoi ..cam o data pe saptamana...mujdei..le place si copiilor
    il prefer si eu pe cel romanesc..este mult mai bun..
    am nimerit din cel chinezesc..foarte foarte iute..si intr-adevar ma durea stomacul de la el

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Si cel romanesc (ma refer la usturoi) este mai mare daca este pus in pamant de toamna..
    cel care se pune primavara este mai micut
    Eu pun si in mancare...pt mine il prefer asa...nu prea ma impac eu cu mujdeiul din cauza stomacului

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Fetita mea refuza usturoiul greu o pacalesc sa pape... mananca doar usturoi in spanac :( asta e incerc sa ii dau asa pentru ca este foarte sanatos.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari