Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046

Nelamurit Cum pot sa imi "reimprietenesc" copilul cu olita

Fetita mea in varsta de aproape 1 an si 2 luni de cca 1 luna imi refuza cu indarjire olita. Specific ca nu am insistat cu olita insa pt ca nu avea scaun in scutec decat strict cat scapa, ajungea sa se constipe asa ca atunci cand vedeam ca vrea sa faca treaba mare o puneam repede pe olita si asa avea scaun regulat la o zi de consistenta normala, de cand o refuza nu are scaun decat putin si doar la 2-4 zile si se vede ca e constipata. Cum procedez sa o "imprietenesc" cu olita din nou?

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    pentru ca e mica si nu poti comunica cu ea, adica nu poti sa o intrebi motivul refuzarii, eu zic sa te duci intr-un magazin unde sunt mai multe olite sa-si aleaga ea una care-i place. eu zic ca tori trec printr-o perioada a negarii Olitei care va trece. e prea mica pentru ca asta sa fie intr-adevar o problema. mult succes!

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Problema mi-e aceasta constipatie psihogena si mai ales ca am crezut si eu ca e ceva trecator, dar deja e o luna si o saptamana de cand o refuza - dupa un episod de diaree care cred ca are legatura cu refuzul - si ciudat e faptul ca intr-o zi, saptamana trecuta, lasand olita la vedere cand a simtit nevoia a aratat cu degetul spre ea am pus-o a facut f bine am crezut ca am scapat de teama olita, dar se pare ca nu e asa

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    eu cred ca o sa spuna singura ...dar pan atunci incearca sa folosesti adaptor la wc....baietelul meu face caca la olita de foarte mult timp, de 1 luna poate chiar 2 facem si pipi, insa doar daca e pun, am observat ca pune mana acolo daca vrea sa faca pipi, si daca il duc la wc face acolo, daca ii pun olita face dar nu mereu...acasa stam fara pampi si in 90% din cazuri face pipi la wc, asta si pentru ca stie ca tragem apap si e incantat de acest lucru, eu zic sa incerci si toaleta...poate merge acolo

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Eu zic sa o lasi sa se imprieteneasca singura cu olita. Daca o faci tu, o faci fortat si nu stii cat va avea din nou un episode de refuz. Incearca sa vorbesti cu un medic cum sa ii rezolvi problema constipatiei si altfel decat "imprietenind" copilul cu olita.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Problema constipatiei o poti rezolva cu un medic, dar stiu ca multi copii se constipa cand sunt mici.In ceea ce priveste olita, eu zic, ca este prea mica. Ea nu constientizeaza inca, asa ca la varsta aceasta, ca sa citez un psiholog, imprietenitul cu olita suna mai degrada a "dresaj canin". In plus, fetita ta fiind constipata asociaza olita cu durerea si de aceea refuza.
    In jurul varstei de 2 ani copii inteleg clar ceea ce li se intampla. Eu am scapat de scutec in 2 zile, dar acest lucru a fost posibil pentru ca puteam comunica. Pe timp de noapte am mai folosit scutecul inca 1 saptamana dupa ce am renuntat la el ziua si apoi gata ... totul a fost de domeniul trecutului. Asa ca nu forta copilul, nu insista, nu transforma acest aspect intr-un stres. Toate la timpul lor. Mult succes!

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Fetita mea nu poate asocia olita cu constipatia pt ca atunci cand face la olita nu e constipata. Iar pt constipatia psihogena nici un medic nu mi-a dat nimic, doar mi-a zis sa incerc sa o "citesc" si sa o imprietenesc cu olita, sa imi ascult instinctul de mama ca sa o citez pe dr azi cand am fost la vaccin
    De fostat nu o fortez, incerc sa o pun 1-3 ori pe zi in momente cheie fara a insista daca nu vrea, fara a o tine mai mult decat vrea. Pt mine nu e stresul de a scapa de scutec, e doar stresul ca iar se constipa

Floricica Nou Venita lilianadumi's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2012
    Postari in forum
    42
    baietelul meu se constipa daca il puneam pe olita, vrioa sa faca caca doar in pampers, (deci pipi facea doar la wc).. oarecum invers decat la voi.. eu am insistat cu olita si nu prea a fost bine, ca pana la urma tot cand a vrut el a facut. ma gandesc ca daca ati cumpara niste abtipilduri si le-ati lipi impreuna pe olita, poate i-ar placea mai mult, sau daca ar face la olita si jucaria preferata?? sau poate direct la WC pe adaptor, si sa se urce pe o scarita? orice sa fie atractiv pentru micuta si sa-i faca placere. numai bine!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari