Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

Copil muscat de caine.

Vreau sa va povestesc ce a patit fetita unei cunostinte ,acest cuplu are 2 puisori,o fetita de 2ani si un baietel de 12,in curte au si un caine,rasa snautar. Cainele il aveau de 2 ani ,adica micuta a crescut in preajma acestui caine,totusi intr-o zi erau in curte toti si fetita pe langa caine , fiind in perioada care vor sa se imperecheze am inteles ca era mai nervos si a muscat-o pe fetita de scalp si de obraz,nu stiu cum sa va spun dar au crezut ca a murit pana au dus-o la spital, unde imediat au bagat-o in operatie,care a durat mai bine de 3 ore, pe urma a fost la terapie intensiva 2 saptamanii si alte 4 la reanimare. va dati seama ce a putut sa faca intr o fractiune de secunda ,nu vreau sa spun amanuntit ,doar ca muschiul obrazului i la scos si ca a ramas cu cicatrice pe fata si la cap unde au cusut-o nu ii mai creste par,dar ia facut bretonel sa nu se observe.Sa numai zic ca atunci cand a revenit acasa numai vroia sa stea in curte si daca ramanea singura in camera chiar si ptr un minut facea pipi pe ea de frica.Mamica ei este fericita ca nu a pierdut-o. Acum la 2ani frica ia trecut si cicatricea se observa mai putin.Mi a spus ca un caine si un copil nu fac casa buna impreuna,dar ca regreta ca si a dat seama prea tarziu.Ce vreau sa spun este ca nu trebuie sa avem incredere in cainii ,atunci cand sunt in preajma copiilor nostri. se poate intampla un lucru de care sa regreti toata viata.

Floricica Avansata monicor12384's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2010
    Postari in forum
    1.296
    nu este chiar asa Georgiana...si Irinel a crescut cu catel in casa si in curte...totul e sa faci in asa fel incat sa convietuiasca fara probleme...adica daca stii ca animalul e in calduri sau mananca sa nu lasi copilul sa se apropie de el....uite de exemplu, cateaua mea de la tara e foarte rea...nu intra nimeni in curte,..in schimb Irinel face ce vrea din ea...atata doar ca nu se duce la ea cand mananca si asta a invatat de mica

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Cainii in general sunt niste fiinte foarte schimbatoare,mediul in care sunt crescuti conteaza enorm,ei reactioneaza violent cand in familie apare un nou membru -nu imediat insa se poate observa ca nu -i este pe plac,la fel cand sunt in calduri sau gestante devin violente sau violenti -indiferent cat de pasnic si cuminte vi s-ar parea un catel este imprevizibil...eu am avut 15 ani caine dar cand am aflat ca sunt gravida am renuntat la el,desii m-a durut fff tare l-am dus la parintii mei,era un brack german foarte iubitor si tandru care a iubit-o din prima pe fetita mea si totusi desii il vizitam ff des intr-o zi a apucat o de manuta sa o muste atunci mi-am dat seama ca putea sa o mutileze pe viata si nu am mai lasat-o nesupravegheata...aha si un caz recent matusa mea sta cu nora ei si au un chow chow de 13 ani -cand a nascut acum cateva luni catelul a sarit in patutul bebelului si la muscat de abdomen -matusa mea a sarit sa-l ia de acolo si a desfigurat-o plus mana dreapta i-a facut-o zdrente si inca nu este pe picioare de 10 luni se chinuie prin spitale ca i-a distrus muschiul...copilul a fost operat imediat si are o cicatrice pe burtica...catelul a fost eutanasiat in aceasi zi...deci cum spuneam poti sa stai cu un animal ani de zile in casa...daca i se pare lui ceva ...reactioneaza ca un animal(ceea ce si este) mare grija deci ....

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Deci nu e un caz , intradevar cainii sunt imprevizibili si trebuie sa avem mare griijA.mai ales ca sunt gelosi pe copiii.Sotul meu avea de gand sa ia un caine (lup),daca pana acum eram in dubi ,acum sunt singura ca nu vreau caine in preajma copilului meu. Eu cand eram mica,am fost muscata de 3 ori , o data de fata,dar nu cred ca foarte tare daca nu mi a ramas semn,cert este ca tin minte clipa in care sa intamplat,mi a zis ca nu musca si l am mangaiat, insa el ma muscat. eu o sa fiu mult mai atenta cu oricel catel se apropie de fetita mea.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Ei, uite ca va contrazic.Catelul care se vede in bratele copiilor mei se numeste Lissa si o avem de 11 ani.Nu toti cainii sunt la fel.Din ce spuneti voi, schauter (nu stiu daca asa se scrie corect) daca e de talie mare, pentru ca exista si versiunea de talie mica, chow-chow, sunt caini de talie mare, la fel cainele lup si brack-ul german.Aceste rase nici eu nu le-as tine in casa.Lissa noastra e de talie mica, avem deplina incredere in ea.Oricat ar chinui-o copiii (tras de blana, urechi, coada, fugarita prin casa), niciodata nu le-a facut nimic.Fuge de ei, se vara sub fotoliu de unde copiii o trag afara de coada.A fost de atatea ori calcata pe coada din greseala, lovita cu piciorul tot din greseala si saraca doar scheuna si pleca fara sa maraie, sau sa se repeada sa agate.Niciodata.De la inceput i-am lasat sa-i faca ce le trecea prin cap cu ea.Bineinteles ca atunci eram cu ochii pe ea, sa-i vad reactiile dar cand am vazut-o....m-am lamurit.
    I-a mirosit din prima clipa cand i-a vazut, era vesela, ii mirosea adanc si mi-am dat seama ca niciodata nu le va face nici un rau.Se bucura cand vin copiii acasa dupa o sedere de cateva zile pe la bunici, sare, topaie, nu ii lasa in pace pana nu ii dau atentie.Apoi se retrage.
    E blanda chiar si cu pisicile.Am avut o pisica in casa care a facut si pisoi de cateva ori.Se jucau cu coada, in blana ei.Pisica a murit anul trecut, avea cancer.
    Acum avem si un hamster.Il miroase, il impinge cu boticul, il apuca de blanita.De cate ori `evadeaza` din `cotet`, vine Lissa si-l gasesc repejor.

Ce vreau sa zic, e urmatorul lucru: nu toti cainii sunt violenti, nu trebuie etichetati toti ca fiind niste `criminali` (caci alt cuvant nu-mi trece acum prin minte), personaje negative de care trebuie sa ne ferim ca de ciuma.
    Bineinteles ca i-am `dascalit` pe ai mei sa nu se apropie de cainii de pe strada sau necunoscuti pentru ca nu sunt ca Lissa.

Floricica Avansata monicor12384's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2010
    Postari in forum
    1.296
    un caine poate sa iti fie si de ajutor Georgiana....sau o pisica daca nu vrei neaparat caine...dar copii pot invata sa fie responsabili cand au un animal in casa...sau pur si simplu vor fi mai sociabili asa...nici eu nu spun ca trebuie sa mangai toti cainii de pe strada

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Ei, uite ca va contrazic.Catelul care se vede in bratele copiilor mei se numeste Lissa si o avem de 11 ani.Nu toti cainii sunt la fel.Din ce spuneti voi, schauter (nu stiu daca asa se scrie corect) daca e de talie mare, pentru ca exista si versiunea de talie mica, chow-chow, sunt caini de talie mare, la fel cainele lup si brack-ul german.Aceste rase nici eu nu le-as tine in casa.Lissa noastra e de talie mica, avem deplina incredere in ea.Oricat ar chinui-o copiii (tras de blana, urechi, coada, fugarita prin casa), niciodata nu le-a facut nimic.Fuge de ei, se vara sub fotoliu de unde copiii o trag afara de coada.A fost de atatea ori calcata pe coada din greseala, lovita cu piciorul tot din greseala si saraca doar scheuna si pleca fara sa maraie, sau sa se repeada sa agate.Niciodata.De la inceput i-am lasat sa-i faca ce le trecea prin cap cu ea.Bineinteles ca atunci eram cu ochii pe ea, sa-i vad reactiile dar cand am vazut-o....m-am lamurit.
    I-a mirosit din prima clipa cand i-a vazut, era vesela, ii mirosea adanc si mi-am dat seama ca niciodata nu le va face nici un rau.Se bucura cand vin copiii acasa dupa o sedere de cateva zile pe la bunici, sare, topaie, nu ii lasa in pace pana nu ii dau atentie.Apoi se retrage.
    E blanda chiar si cu pisicile.Am avut o pisica in casa care a facut si pisoi de cateva ori.Se jucau cu coada, in blana ei.Pisica a murit anul trecut, avea cancer.
    Acum avem si un hamster.Il miroase, il impinge cu boticul, il apuca de blanita.De cate ori `evadeaza` din `cotet`, vine Lissa si-l gasesc repejor.

Ce vreau sa zic, e urmatorul lucru: nu toti cainii sunt violenti, nu trebuie etichetati toti ca fiind niste `criminali` (caci alt cuvant nu-mi trece acum prin minte), personaje negative de care trebuie sa ne ferim ca de ciuma.
    Bineinteles ca i-am `dascalit` pe ai mei sa nu se apropie de cainii de pe strada sau necunoscuti pentru ca nu sunt ca Lissa.
    EU o las sa se joace cu, catelul vecinului , dar e de talie mica, alb cu par zgarliontzat ,plus ca a crescut cu 2 copii in casa.dar sunt si altii care tin caini gen snauter,rotwailerpitbull. acest caine era de talie mare,cantarea in jur de 80kg. nu il tineau in casa ,ci in curte. La fel ziceau si ei ca este bland,de altfel de 2 ani de cand era fetita nu dat la ea niciodata,plus ca ei credeau ca este cuminte si bland,din moment ce au intrat in curte noaptea si i au furat bicicleta si mai stiu eu ce...,dar aparentele inseala.
    Modificata de georgiana20; 22.02.2012 la 14:02:25.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu sunt mare iubitoare de animale, in special de caini. Si de cand ma stiu, la mama acasa, am avut tot timpul cel putin 2 caini in acelasi timp.
    Dar! Dar de cand am nascut-o pe Irini nici nu imi trece prin cap sa am in casa un caine. Cel putin pana cand Irini va avea vreo 5-6 ani, nu!
    Avem un caine la casa de vacanta, e corcitura rotwailler&ciobanesc german; il iubim foarte mult (si el pe noi) dar niciodata nu am lasat-o si nu am sa o las pe Irini in preajma lui nesupravegheata.
    Asa cum spuneam, practic am crescut printre caini de toate felurile (mari, mici, de rasa sau corcituri) si stiu ce le poate pielea. Oricat de mult as iubi un animal, nu se compara cu siguranta copilului meu...
    Si... fetelor... intodeauna exista "PRIMA DATA" pentru orice si oricine! Si pentru toti cainii pe care i-am avut a existat o "prima data" atunci cand au facut vreo boacana.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    A, si apropo de cainii de talie mica... am ceva de obiectat referitor la ce spunea Eliza. Nu tot timpul cainii de talie mica sunt blanzi. Ba din contra, in general au un comportament mult mai isteric decat cei de talie mare, care par mai infioratori din cauza infatisarii lor.
    Mama are acum un ciobanesc german si un caine mic -corcitura de bichon cu nu-stiu-ce. Acum un an jumate cand am fost acasa, Irini avea vreo 11 luni. Ciobanescul a lasat-o sa ii faca ce vroia: ii vaga mana in gura, il tragea de urechi, de coada... saracul animal nici nu se misca. La un moment dat chiar incepuse sa o supra-protejeze pe Irini si latra aproape la oricine care se apropia prea mult de ea. Bischonul in schimb... de o isterie iesita din comun. Daca statea sub masa si Irini se apropia (fara sa ii faca nimic) incepea sa isi arate coltii pe sub-mustati si sa maraie. iar daca se atingea de ea (e femela) musca fara nicio ezitare...
    Deci, nu exista o regula!

Eu sunt de parere ca e riscant sa avem caini in casa impreuna cu un copil mic!

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    A, si apropo de cainii de talie mica... am ceva de obiectat referitor la ce spunea Eliza. Nu tot timpul cainii de talie mica sunt blanzi. Ba din contra, in general au un comportament mult mai isteric decat cei de talie mare, care par mai infioratori din cauza infatisarii lor.
    Mama are acum un ciobanesc german si un caine mic -corcitura de bichon cu nu-stiu-ce. Acum un an jumate cand am fost acasa, Irini avea vreo 11 luni. Ciobanescul a lasat-o sa ii faca ce vroia: ii vaga mana in gura, il tragea de urechi, de coada... saracul animal nici nu se misca. La un moment dat chiar incepuse sa o supra-protejeze pe Irini si latra aproape la oricine care se apropia prea mult de ea. Bischonul in schimb... de o isterie iesita din comun. Daca statea sub masa si Irini se apropia (fara sa ii faca nimic) incepea sa isi arate coltii pe sub-mustati si sa maraie. iar daca se atingea de ea (e femela) musca fara nicio ezitare...

Latra de turbati pentru ca au handicapul cainelui mic, trebuie sa se faca si ei remarcati prin ceva, nu?

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul

Intre timp mai faci un bebe si mai ai de asteptat pana iti iei caine

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari