Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Ce analize se fac toamna?

Ma gandeam sa ii fac niste analize suplimentare fata de ce mi-a dat dr pediatru a baietelului meu [pt confirmarea unei anemii mai vechi pe care am crezut ca am rezolvat-o si pt o lipsa de calciu(descoperita relativ recent -adica luna trecuta cand am fost internati- desi ii dadusem osteocare prin iulie)].imi zicea o prietena ca ei ii da dr de familie sa ii faca si o coprocultura (pt paraziti si alte cele) si alte cateva asa,de inceput de toamna,gen vitamine . voi ce analize le faceti copiilor vostri ?fara sa le punem pe cele cu scop precis,in caz de boala evidenta. ms

Floricica Nou Venita doina_v's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    12
    in lipsa unui diagnostic, sau a unei suspiciuni de boala ... chiar astea banale ... copil mai palid, linistit, abatut ca de obicei ... sau lipsa apetitului, nevoia de lapte, mana la nas, stagnare in greutate, inaltime ... nu e nevoie de analize.

... cunosc un copil "analizat" o data pe luna ... maica-sa e paranoia rau de tot ... in principiu copilul ar fi in regula daca ar fi lasat in pace ... dar e privat de toate chestiile normale varstei ... nu e lasat sa mearga in excursie cu colegii de gradinita ... din cauza ca daca nu se spala pe maini inainte de masa ... nu e scos in soare afara etc ...

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Noi am facut 2 set-uri de analize cam prin iunie sau iulie ptr ca nu ia in greutate si nu prea manca, la analize a iesit k avea un inceput de dezhidratare (nu o puteam convinge sa bea apa)..si ca fierul este putin lipsa.. ! I am facut analize chiar si de glanda tiroida, toate aceastea la recomandarea doctorului pediatru. pot sa spun k am platit aceste 2 set-uri de analize 150 de euro. i-a dat niste fier si din toamna un sirop de vitamine, acum cand ne ducem o sa ii de-a. alte analize a spus k numai este nevoie.., poate este la fel ca mine ,si eu avand acelasi prbl pana mare k nu eram la greutatea normala. Eleni are acum la 18luni ,10 kg si 85cm.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    la 85 de cm e foarte bine,iar greutatea nu e de speriat.eu nu iam facut niciodata analize inafara de cele care se cer la gradi,exudat si coprocultura.nu iam facut pentru ca mananca bine mereu,mananca fructe zilnic,bea lichide suficiente,bea lapte normal,nu e palida,se joaca ca orice copil,..e dezvoltata cum trebuie la 2ani si 8 luni are 15kg si 1metru innaltime..credeti ca ar trebui sa ii fac?nu am intrebat doctora niciodata.voi ce ziceti?iar probleme de sanatate inafara de o bronsita,un rosu in gat si raceli banale nu a avut.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    la 85 de cm e foarte bine,iar greutatea nu e de speriat.eu nu iam facut niciodata analize inafara de cele care se cer la gradi,exudat si coprocultura.nu iam facut pentru ca mananca bine mereu,mananca fructe zilnic,bea lichide suficiente,bea lapte normal,nu e palida,se joaca ca orice copil,..e dezvoltata cum trebuie la 2ani si 8 luni are 15kg si 1metru innaltime..credeti ca ar trebui sa ii fac?nu am intrebat doctora niciodata.voi ce ziceti?iar probleme de sanatate inafara de o bronsita,un rosu in gat si raceli banale nu a avut.
    eu zic ca nu trebuie sa ii faci...ce inseamna asta sa faci analize asa aiurea daca copilul nu are nimic...k ii si chinuim pe micutzi,ii doare si pe ei cand li se ia sange,eu una urasc sa fac analize si sunt sigura ca si ei gandesc la fel....eu ce sa mai zic Antonia are la 9luni 7kg si 70cm

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Nici Eleni nu are nici un fel de probleme, mananca fructele , iaurtel. laptele bea 180 -200 ml dim si la fel si seara, la mancare face mofturi si nu prea mananca. trebuie sa o pacalesc , sa o fortzez. nu se poate sa o las sa manance cele 5 feluri de mancare care ii plac, si carne ii place carnea de iepure cu cartofii in sos, f putin pui ,sau kiftele uneori.. :-/ Nu este palida , din contra este are f multa energie si nu sta locului , mintea ii sta numai la prostioare si are un caracter f puternic. eu aseara am cantarit-o la o farmacie si are 10.300 cred ca si inaltime acum are mai mult de 85 , ptr k deja are 19luni . o sa o masor cu sigurantza. Nici noi nu ii mai face analize , nu este nevoie. pup

Floricica Nou Venita maria77's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    132
    Eu am facut copiilor niste analize uzuale de sange si urina plus copro si exudat ca oricum le trebuie la gradi....
    Noi le facem la Medlife si apoi daca apare ceva mergem si la pediatru...
    Poti sa faci daca vrei si o eco pe an..le mai fac eco abdomen la Stamate Mircea..e foarte bun.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Eu le fac fetelor mele, de obicei toamna, un examen coproparazitologic (pentru ca giardia este peste tot si, desi am pus filtru la robinet, care ar trebui sa opreasca giardia, atat de multi copii au incat tot vreau sa fiu sigura ca sunt bine - iar fetita mea cea mare a avut o infestare masiva cu giardia cand avea un an si din cauza asta si anemie), o coprocultura si un exudat faringian.
    Analize de sange nu prea, pentru ca nu au avut probleme in ultimii ani, au o imunitate buna si nu am motive. Stiu ca se zice ca ar prinde bine macar niste analize uzuale de sange o data pe an, dar, daca nu au fost probleme, mi-a fost mila de ele sa le intep.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari