Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Aveti probleme cu greutatea copilului?

Pana la un an graficele de crestere in greutate ale bebelusului sunt destul de clare si in pricipiu la un an bebelusul trebuie sa isi fi triplat greutatea de la nastere (ca reper general) apoi dupa varsta de 1 an, cresterea in gretate este diferita de la un copil la altul.

Pana acum Edi a fost ok, "in grafic" cum se spune, cu greutatea, insa am observat si noi ca in ultima periaoda nu prea a mai luat in greutate si chiar a stagnat. Acum la un an si 9 luni are 11 kg si 500 g.

As vrea sa va intreb daca sunt mamici care au probleme cu greutatea copilului, fie ca este vorba de scaderi sau stagnari de lunga durata in greuatate sau de cresteri prea mari in greutate.

As vrea sa discutam impreuna ce este de facut in ambele cazuri, atunci cand vorbim despre problemele de greutate ale copilului.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    noi avem 19,5-20 kg la 2 ani si 4 luni. ai zice ca e gras dar nu e ! are si peste 1 m inaltime, deci per total este dezvoltat cam ca la 4 ani ( ca atunci ar fi parametrii astia ), deci nu poti afirma doar ca e gras

iubytzik22
    Guest
    Al meu are 13kg 500 si inaltimea nu o stiu...insa majoritatea cred ca are 3 ani...oricum e destul de inalt....

oanachampion
    Guest
    Ai mei au in jur de 14,5 kg si 101 cm la 3 ani si 4 luni... Eu zic ca sunt numai bine, chiar nu mi se pare ca ar trebui sa fie mai grasi. Atata timp cat au pofta de mancare, sunt activi si nu sunt palizi sau mai stiu eu cum... e ok.
    Gabi, eu zic ca e ok Edi, sa nu-ti faci probleme. Cu cat pun mai multa grasime acum, desi sunt haiosi cand sunt "pufosi", cu atat cresc riscurile sa sufere de obezitate la maturitate...

mischa2000
    Guest
    eu nu mai zic nimic :)

oricum ... nimeni nu e multumit ...
    o prietena de-a fetei mele a intrat in spital ... care e urias pe langa fiimea ... normal doctorita i-a spus ca e sub greutate ...
    fiecare are viziunea lui in faza greutatii copilului ...
    eu ma consolez macar ca nu va avea cine stie ce "anorexii" in cap ...

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    eric are 11 900,pana la 1 an am avut un grafic unde urmaream daca este in parametrii normali k sa zic asa,acum nu mai stiu.dr pediatru a zis ca se prezinta bine,este si inalt pt varsta lui

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    al meu are 76 cm si 11,5 kg la 11 luni.Eu il vad bine.Cand era mai mic eram ingrijorata ca e gras.Acum nu mai sunt, pt ca vad ca de cand se agita toata ziua nu s-a mai ingrasat si incepe sa se formeze cat de cat corpul.

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Ai mei au 9600 baiatul si 82 cm, 10300 fata si 82 cm, eu sunt multumita, mai ales de inaltime, au luat foarte bine inclusiv in greutate, chiar daca fata de alti copii de varsta lor sunt in urma, dar sunt ok, mananca bine, sunt vioi....am trecut prinr-o perioada cu prea mult stres in legatura cu greutatile, nu ma mai stresez....

cristina elena
    Guest
    Mischa simpatica ca intotdeauna.
    Voiam sa zic ca sunteti cum nu se poate de ok (la cm ma refer).

Eu am MARE problema cu greutatea, cu amandoi copiii.
    Patricia la 4 ani si 4 luni are doar 98 cm si vreo 13-14 kg.
    Cristi la 9 ani si 2 luni are 128 cm si tot asa vreo 25-26 kg.
    Nu stiu exact cat cantaresc acum, ca nu i-am mai cantarit demult, doar inaltimea le-am masurat-o.
    Daca la cm nu-mi fac probleme pentru ca nici noi parintii nu suntem foarte inalti, la kg imi cam fac probleme.

Floricica Avansata timyg's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2007
    Postari in forum
    2.003
    fetita mea la 1 an jumate are 11 kg si 86 cm.

nicole13
    Guest
    David are 100 cm si 13,5 Kg...lung si slab il vad eu,mananca acceptabil si sper ca nu are carente de vreun fel(ma refer la calciu,fier...)

Cristina, daca sunt sanatosi, eu zic ca n-ai de ce sa-ti faci griji!

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari