Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Astmul la copii

Astmul este una dintre cele mai comune boli cronice la copii si apare in general inainte de varsta de 5 ani. Este o boala respiratorie caracterizate prin momente in care caile respiratorii se ingusteaza si o astfel de criza de astm in general incepe cu tuse seaca si este urmata de dificultatea de a respira (respiratie suieratoare)

Printre cele mai comune simptome ale astmului se numara tusea seaca, respiratia suieratoare (weezing), congestia toracica, bronsita sau bronsiolite recurente.

Pentru a preveni crizele de ast este foarte important ca in primul rand copilul sa fie tinut departe de fumul de tigara pentru ca este un factor de risc pentru astm dar si un factor declasator.

Floricica Cu Vechime stassyia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2007
    Postari in forum
    7.818
    fetita mea a fost in luna iulie diagnosticata cu astm bronsic alergic, in urma istoricului si a testelor alergologice.
    cu toate ca au trecut deja cam 3 luni nu am reusit inca sa-l "controlam", iar la fiecare viroza respiratorie avem complicatii din cauza aceasta.
    ca sa nu vorbim de faptul ca ne-am schimbat viata total de la schimbari majore in casa( fara covoare, perdele, carti, perne, pilote cu puf, solutii de curatat, odorizante de camera, etc) pana la iesiri cu ea in locuri unde inevitabil se fumeaza( restaurante, etc)...

intrarea ei in colectivitate e inca un motiv pentru care mai nou ne chinuim tot la 2 saptamani cu cate ceva; racela, laringita.....

ufffff....
    asa ca nu va doresc la niciuna sa aveti copil cu astm...taiesc cu speranta ca se trateaza si sper in cativa anisori sa scapam...

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari