Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bumbi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.05.2012
    Postari in forum
    239

Alergie la laptele de vaca (proteinele din lapte de vaca)

Buna ziua sunt mamica unei fetite de 9 luni diagnosticata la 2 luni si jumatate cu alergie la laptele de vaca, cu tratament Neocate de la 2 luni si jumatate pana la 9 luni si incercam acum schimbarea laptelui cu Aptamil Pepti insa dupa primele zile ne-am trezit cu 4 pete rosii pe fata care nu o deranjeaza, nu stiu ce sa cred poate fi o reactie la schimbarea laptelui a mai patit cineva asa ceva? Daca mai exista un topic pe aceasta problema rog redirectionare intrucat nu am gasit.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Intoleranta la lactoza dispare de regula, cam la 3, 4 ani de la nastere. Pana atunci, ii poti inlocui laptele, de la 1 an incepand, cu lapte de soia, lapte de vanilie, lapte de orez, mai tarziu, cu lapte fara lactoza la cutie (asemanator laptelui degresat, doar ca fara lactoza). Petele rosii sunt o forma de alergie, intr-adevar. E posibil sa fie de la laptele nou,dar poate fi si de la orice altceva (de obicei, o intoleranta primara se asociaza cu una secundara (la banane, la ou, la capsuni, la unele legume (rosii)), etc...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari