Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239

Administrare de Tonsilotren

Stiti cumva daca isi mai produce efectul tonsilotrenul daca pastilutele sunt mestecate? mersi mult

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Oana, Tonsilotren sunt comprimate masticabile pana la urma. Ca toate medicamentele (Tonsilotren este o combinatie de mai multe remedii homeopate) homeopate, efectul este potentat daca sunt tinute cat mai mult in cavitatea bucala. dar nu inseamna ca nu isi fac efectul daca sunt mestecate si inghitite. Pana la urma, din cate inteleg eu, le-au facut masticabile pentru a le putea lua si copiii mai mici. Pentru ca eu, de exemplu, le dau la fetele mele remedii homeopate, dar cand erau mai micute (si acum, uneori) stateam cu grija sa nu aspire granulele pentru ca sunt foarte mici!
    Deci, stai fara grija, isi fac efectul. Si spun asta pentru ca am experienta cu administrarea remediilor homeopate, le dau copiilor mei de multi ani.
    Vreau sa iti spun ca ma bucur ca ai postat, nu stiam de tonsilotren, o sa vorbesc si eu cu doctorita fetelor si o sa o intreb despre el. Mi se pare o alegere de facut pentru prevenirea amigdalitelor.

M-am gandit sa pun cateva informatii despre medicament si aici, poate mai multe mamici vor vrea sa intrebe medicul si poate il vor folosi pentru ele si pentru copiii lor.

"Indicatii Tonsilotren:
    -combate eficient simptomele din faringoamigdalita acuta si cronica
    -tratamentul preventiv al amigdalitelor repetate la copii
    -stimuleaza si intretine imunitatea organismului
    -amigdalite acute
    -faringita catarala
    -farigita cronica si cronic recurenta
    -hiperplazia amigdalelor
    -vegetati adenoide ("polipi") la copii
    -tonsilectomii ("scoaterea amigdalelor")

Tonsilotren-ul este o combinatie de remedii specifice pentru simptomele faringo-amigdalitei:
    Atropinum sulfuricum:
    -Intervine in inflamatia si congestia cailor respiratorii superioare, tratamentul formelor supraacute si starilor febrile initiale ale infectiilor cu simptome tipice : eritem, disfagie, mucoase deshidrata.

Hepar sulfuris:
    -Rol in inflamatia persistenta si recurenta insotita de supuratie, abcese amigdaliene,faringo-otalgii, amigdale inflamate si purulente.

Kalium biochromicum:
    -Intervine in inflamatiile subacute si cronice ale mucoaselor respiratorii, cu secretii vascoase, aderente

Silicea:
    -Rol in inflamatia cronica, abcese si in hipertrofia amigdaliana la copil Stimuleaza sistemul imunitar

Mercurius bijodatus:
    -Actioneaza in stadiile inflamatorii acute si subacute ale mucoaselor cavitatii bucale si gatului Descongestioneaza amigdalele hipertrofiate cronic si inflamate

Mod de administrare:
    -adulti - doza recomandata in afectiuni acute este de 1-2 comprimate masticabile, la fiecare ora, in primele doua zile pana la stabilirea unei ameliorari; in tratamentul ulterior sau in faringitele cronice doza recomandata este de 1-2 comprimate masticabile x 3/zi
    -copii sub 12 ani: in cazurile acute, doza recomandata este de 1 comprimat masticabil, la fiecare doua ore, in primele 1-2 zile; in tratamentul ulterior sau in faringitele cronice 1 cp x 3/zi
    -la copiii cu hiperplazie a amigdalelor faringiene - 1cp x 3/zi (durata tratamentului - cel putin 6-8 saptamani)
    -in faringita cronica recurenta se recomanda repetarea curelor de tratament de 6-8 saptamani si de mai multe ori pe an
    -este recomandat sa se tina cat mai mult comprimatele la nivelul cavitatii bucale"

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Mersi frumos; aveam nevoie de un raspuns din experienta cuiva, deci mersi frumos de raspuns

Floricica Nou Venita duduta190578's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2014
    Postari in forum
    1
    Ati avut rezultate cu acest medicament?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari