Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ADY_ELA's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2010
    Postari in forum
    15

Va rog ajutati-ma sa ma decid

Buna dragele mele mamici,
    De patru luni fetita mea merge la o gradinita particulara.
    La inceput totul a fost lapte si miere, dar pe parcurs mi-am dat seama de multe lucruri.
    Prin prisma meseriei, am mers in multe gradinite particulare si mi-am dat seama ca nu exista gradinita care sa multumeasca copilul, parintele in totalitate.
    Nemultumiri, probleme, sunt peste tot, de tot genul.
    Fetita are doar 2 ani si 8 luni si nu o primeste la o gradinita de stat pana nu implineste 3 ani.
    De saptamana viitoare, se va inchide locatia unde lucrez si voi lucra de acasa.
    Stangandu-se atatea nemultumiri din partea mea,dar si faptul ca fetita imi spune nu mai vrea sa mearga, iar cand o urc in masina gradinitei pleaca trista, fara sa-mi faca cu mana, fara sa-mi dea pupicuri, imi da de gandit sa nu o mai duc din Ianuarie la gradinita.
    Va rog ajutati-ma sa ma decid, sa fac ce este mai bine pentru fetita mea.

Multumesc anticipat.
    Sanatate

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    buna.nu i se intampla nimic canu o duci pana la 3 ani la gradi.a mea a inceput la 3 ani si 8luni gradi,si s-a descurcat foarte bine.am dat-o la grupa mica,ca sa nu sara peste nimic.mai ales daca stai acasa,si eu stau si acum acasa,si tot o am la 8ore,o mai iau si la 12,si la 3 depinde :)

sadia
    Guest
    Daca lucrezi de acasa.......eu zic sa o duci pana la pranz,atat cat sa se joace un pic cu copii,fiind frig afara,si nu o poti scoate in parc,locuri de joaca.

princess
    Guest
    Nu e gradinita de care erai super multumita?
    Daca nici o gradinita nu te multumeste, ma tem ca va trebui sa faci si compromisuri iar problemele care se pot rezolva, sa incerci sa le rezolvi pentru ca nu vei gasi gradinita perfecta, mai bine iti ajustezi tu asteptarile acolo unde se poate, pentru ca posibil ii transmiti fetitei starea ta.
    Modificata de princess; 12.12.2013 la 12:30:54.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Dar de ce e musai ca un copil de nici 3 ani sa mearga la gradinita???! Mai ales daca nu isi doreste asta...
    Irini a mea are 4 ani si 2 luni si nu a mers pana acum la nicio gradinita. Va asigur ca nu are probleme de niciun fel. Este foarte foarte sociabila, ii place foarte mult sa se afle in compania copiilor, este disciplinata, nu este dependenta de prezenta mea - asa cum s-ar putea crede despre un copil care 24 de ore din 24, de la nastere si pana acum, e nedespartit de mama. Cu mine acasa, a invatat deja sa scrie toate literele alfabetului grecesc, acum il invatam pe cel latin, deseneaza si coloreaza cu placere, facem lucru manual si multe alte activitati.
    Din octombrie merge o data pe saptamana la un curs de limba engleza pentru copii, iar de Craciun scoala respectiva ii pregateste pe copiii mai mari pentru o serbare. Irini a vrut sa participe si ea, iar prfesoara de muzica care ii invata cantecelele a fost foarte incantata de entuziasmul Irinei si de faptul ca nu se intimideaza sa cante in engleza in fata publicului.
    De ce am spus toate astea despre Irini? Ca sa va asigur ca un copil chiar daca intarzie sa mearga in colectivitate, nu e mai prejos decat ceilalti copii in ceea ce priveste capacitatea de a socializa, de a invata, de a se disciplina sau de a colabora. Lucrurile astea le poate invata bine merci si de acasa, cu mama. Nu degeaba exista expresia "cei 7 ani de acasa".

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    Eu zic ca cel mai potrivit pentru amandoua e sa o duci la un program scurt.Mai ales ca in ianuarie e frig si afara nu o sa poata sa interactioneze si sa se joace cu copii de varsta ei.

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    Si eu lucrez de acasa si, din experienta, iti spun ca e destul de dificil sa lucrezi atunci cand este si copilul acasa... ba vrea una, ba vrea alta, ba trebuie sa il duci la baie, ba trebuie sa il culci. Pe de alta parte, copilul la gradinita se poate juca impreuna cu alti copii (acasa nu va avea cu cine sa se joace), are program bine stabilit de mancare, de somn, invata lucruri noi.
    Eu as opta pentru a duce copilul in continuare la gradinita. Supararea de dimineata este oarecum normala (baietelul meu a plans vreo patru luni dimineata cand il lasam), dar trece cu timpul.

Asa vad eu lucrurile, dar acum depinde si de cat de multumita esti tu de gradinita respectiva si daca ai ajutor acasa.

Floricica Nou Venita alecu2011's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.06.2011
    Postari in forum
    12
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Daca lucrezi de acasa.......eu zic sa o duci pana la pranz,atat cat sa se joace un pic cu copii,fiind frig afara,si nu o poti scoate in parc,locuri de joaca.
    sunt de acord si recomand acelasi lucru; dar adaug ceva - fa-o cumva sa iti spuna ce se intampla, de ce nu e multumita. vorbeste cu educatoarea. varianta cea mai usoara e s-o iei acasa, dar nu stiu cat vei putea tu lucra (poate doar cand doarme) si de unde stii ca problema va fi rezolvata la 3 ani? daca ea tot la fel se va comporta? ia taurul de coarne si afla de ce este ea de fapt suparata

Membru inregistrat la
    30.09.2010
    Postari in forum
    15
    Buna dragele mamici,
    Multumesc mult pentru sfaturi, raspunsuri.
    Intradevar, este vorba de gradinita particulara de care eram foarte multumita acum 3 luni, atat eu, cat si fetita.
    Pe parcurs, s-au scimbat multe, de la educatoare la altele pe care prefer sa nu le discut, pentru a nu pune intr-un con de umbra aceasta gradinita.
    Am reflectat la ce mi-ati scris, ma hotarasem sa o duc la program scurt, dar trecand zilele si vazand problemele care nu se mai termina, imi vine sa nu o mai duc deloc din Ianuarie la aceasta gradinita particulara.
    Sunt convinsa ca-mi va fi greu sa lucrez de acasa cu ea prin preajma, voi avea zile cand voi merge pe teren
    (in gradinite, scoli), iar atunci va trebuii sa apelez la vre-un cunoscut.
    Locuiesc cu socrii in curte, dar nu ma ajutat deloc de cand sa nascut Bianca, doar o data a stat cu ea 2 ore,acum 2 luni la inmormantarea mamei mele, iar de atunci, Bianca nu mai intra la ei in casa, pentru ca a certat-o.
    Ma gandesc si la varianta unui al doilea job, iar atunci clar fetita mea va trebuii sa mearga la o alta gradinita particulara.
    Saptamana viitoare voi merge sa vizitez o alta gradinita particulara nou infiintata.
    Ma gandesc, ca spunandu-i patroanei gradinitei, (care mai nou este si ingrijitoare si ajutor de educatoare,
    sta efectiv printre copii de cele mai multe ori),diferite lucruri care ma nemultumeau, s-a racit, iar fetita a simtit lucrul acesta.Ceva sa intamplat acolo, iar ea nu-mi spune.
    Stiti ce nu-mi place mie? La prima vizita in majoritatea gradinitelor totul este lapte si miere, apoi daca intri cu diverse treburi, iti dai seama ca nu mai este asa.
    Sunt constienta ca gradinita perfecta nu exista, dar nici sa taci si sa inghiti pe banii tai nu este normal.
    Sunt profund dezamagita de patronii si personalul gradinitei unde mai merge fetita pana saptamana viitoare cand va avea serbare.
    Nu stiu incotro sa o apuc, mai ales ca am vazut atatea prin gradinitele particulare.
    Modificata de ADY_ELA; 14.12.2013 la 19:53:37.

Membru inregistrat la
    30.09.2010
    Postari in forum
    15
    De aproximativ 2 luni,este o educatoare noua in aceasta gradinita particulara.
    Prima era mult prea blanda, ingaduitoare cu copii, nepregatita corespunzator pentru postul din gradinita,iar noua educatoare este o femeie de gheata, superficiala,impunandu-se in fata copiilor printr-un ton rece apasat, deasemeni consider ca nici aceasta noua educatoare nu este destul de competenta pentru a educa copii, pentru a fii un model pentru fetita mea.
    Am incercat de cateva ori sa am un dialog cu ea,dar totul a fost foarte rece si mi-am dat seama ca aceasta noua educatoare nu pune suflet in ceea ce face,nu iubeste copii, meseria.
    Nu inteleg cum de au putut patronii acestei gradinite sa faca o asemenea alegere proasta.
    Posibil schimbarea fetitei mele vine de la atitudinea noii educatoare.
    Cu toate aceste nemultumiri, am dus-o in continuare pe fetita, pentru ca dorea sa mearga la gradi pentru ca are prieteni acolo.
    Credeti-ma ca am incercat sa-mi blochez creierul, sa nu ma gandesc ca exista in preajma ei aceasta educatoare.
    Mi-a fost foarte greu, iar acum vazand cat de apatica a devenit fetita, chiar nu mai am motive sa o mai duc in continuare.
    Pacat ca patronii acestei gradinite nu au inteles nimic din tot ceea ce le-am spus, vor pleca copii pe rand unul cate unul.
    Modificata de ADY_ELA; 13.12.2013 la 17:24:13.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari