Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Teama de intuneric - cum se trateaza?

Teama de intuneric este o stare de panica atunci cand este intuneric (fara nici o raza de lumina) si cel mic nu se mai poate reprea pe el insusi, adica se uita la muntele lui de exemplu si nu le vede din cauza intunericului.

In general teama de intuneric apare dupa varsta de 2 ani si are la baza in principiu imaginatia bogata a copilului dar si activitatile sale de peste zi, desene animate la care se uita sau povesti pe care le aude si noaptea pe intuneric personajele cu care s-a intalnit peste zi capata dimensiuni fantastice si le percepe ca fiind reale.

Pentru a-l ajuta pe cel mic sa isi depaseasca teama de intuneric in primul rand nu trebuie sa razi despre teama lui si nici sa nu o diminuezi ca importanta. Incearca sa ii explici, sa il convingi si sa ii demonstrezi ca lucurile de care se teme el nu sunt reale ci sunt doar rodul imaginatiei sale.

Nicodata nu trebuie sa folostesti teama lui de intuneric pe post de amenintare sau de pedeapsa pentru ca asta ii va intari si mai mult teama de intuneric si anxietatea care i-o provoaca.

Cateva seri la rand stai cu el pana adoarme si indeamna-l sa iti spuna ce vede, ce de se teme si arata-i ca de fapt nu este nimic de speriat.

Si eu cand eram mica am avut o teama groaznica de intuneric si pentru ca nu au reusit sa ma scape de ea, parintii mei au instalat pe hol, o lampa de veghe cu lumina mica mica (un bec din acela mic de 6 v) si asa a fost ok pentru mine pentru ca desi aveam unsa aporpiata intra asa o raza mica de lumina si nu mai era bezna.

Voi cum ati procedat cu teama de intuneric a copiilor vostri?

mischa2000
    Guest
    nu las niciodata intuneric ...
    de ce?
    o lumina de veghe am mereu ... o calauzeste ... daca se trezeste si vrea la mine ... vine ... nu plange ...

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Noi dormim inca cu el in camera.Noaptea nu lasam nici o lumina.Aprind televizorul cand ii fac laptele, pt ca mai are o masa la ora 3...din pacate.In rest, lumina e stinsa

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Noi am avut intotdeauna o lampa de veghe aprinsa dar am observat ca daca o sting nu are nici o problema. Eu insa am; m-am obisnuit cu ea. Nu stiu daca este bine sau rau dar...

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Parerea mea este ca teama de intuneric este indusa tot de parinti, intr-un fel sau altul, nu stiu exact cum sa definesc asta, dar asa am dedus eu....ceva asemanator cu bau-bau si lupu' rau....undeva se face o legatura cu lucru rau, intuneric, frica...
    Nu au cum sa se nasca cu frica de ceva....
    Nici la noi nu sunt probleme indiferent daca e lumina de veghe sau nu, dar eu o tin aprinsa pentru ca se trezesc des noaptea si eu buimaca cum sunt, cu 2 patuturi langa mine si diverse chestii pentru noapte risc sa-mi rup gatul

mischa2000
    Guest
    mai sunt si draperiile ...
    uneori le trag ...alte ori nu ...
    la raluca in camera nu am ... e mai mereu lumina ... mai ales de la luna plina ...
    apropo de asta ... se intampla de ceva vreme ... inacele nopti mereu are program artistic ... vorbeste ... comenteaza ... prin somn ...
    mai pateste cineva asta?

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    La mine sigur si atunci, puneam agitatia pe seama asta, desi suna comic si aiuristic, are legatura, dar acum se intampla asa de des incat nu mai stiu din ce cauza...

mischa2000
    Guest
    hey maryann ... cum a fost asta noapte?
    a fost luna plina ...
    iar a marait toata noaptea ...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari