Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita clauricac's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2010
    Postari in forum
    1

Psihologia copilului cand ambii parinti pleaca in strainatate

Buna

Saptamana viitoare eu si sotul vom pleca in UK sa incercam sa ne gasim de lucru si sa ne stabilim acolo, dar deocamdata lasam baiatul (2 ani si 4 luni) cu bunicii in tara...

va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez cu copilul..el e f prietenos si ii place la bunici, desi n-a stat niciodata mai mult de 3 zile departe de noi, parintii

sa vorbim zilnic la telefon, cu apel video ca sa ne vada? sa i se arate poze si filmulete cu noi? sau e mai de preferat sa vorbim mai rar..daca vb zilnic sa nu i se faca dor de noi ca ne vede si totusi nu suntem langa el, daca nu vb sa nu simta ca l-am abandonat

va rog, cine se pricepe la psihologia copilului de varsta aceasta sa ne dea un sfat!

multumim

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Draga mea,
    cu riscul de a te necaji, iti raspund cat pot de sincer!Copilasul tau, garantat v-a simti plecarea voastra ca o forma de abandon, la inceput nu va realiza, va fi ca o vacanta...important este cat de repede reusiti sa-l aduceti langa voi...sper spre binele vostru cat mai rapid!Iti zic din experienta mea personala, desi e o diferenta mare, cred ca sentimentul este identic, mama mea a plecat in Italia cand aveam 18 ani, sa stii ca nu conteaza varsta, suferinta si sentimentul de abandon l-am simtit, desi mama venea si de 4 ori pe an, suna zilnic, imi indeplinea financiar orice dorinta..NU CONTEAZA, nimic nu poate inlocui dragostea si imbratisarea mamei (parintilor), la un moment dat am realizat ca nu mai vroiam nimic, in afara de ea, o vroiam pe ea, chiar daca as fi mancat o coaja de paine si atat.Asa ca, draga mea, face-ti tot posibilul ca timpul in care stati departe de copil sa fie cat mai scurt, pentru ca bani, jucariile...lucrurile materiale, nu alina nevoile afective, dragostea parintilor nu se poate inlocui cu nimic...Sper, sa va rezolvati rapid situatia si sa va luati puiutul langa voi, cred ca si pentru voi, este groaznic de dureroasa despartirea de copilas...te inteleg perfect, nu vreau sa ma pun in locul tau...Te pup, te imbratisez, curaj este o incercare dificila pentru tine!

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Sfatul este personal, din punctul de vedere al copilului (ce eram candva) si al mamei (ce sunt acuma)...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari