Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986

Prima zi de gradinita(cresa)

Buna dragi mamici, baietelul meu face doi ani in septembrie iar eu trebuie sa ma intorc la serviciu , ma gandisem sa mai stau un an acasa fara plata insa am gasit o gradinita particulara cu un tarif foarte bun, programul de asemenea si sincer mi-au placut tare mult conditiile asa ca ne-am hotarat sa il ducem, problema este ca el este foarte atasat de mine nici nu a stat cu nimeni altcineva deaceea cred ca sa atasat atat de tare de mine, vreau sa i-mi spuneti cum a fost pentru prichindeii vostri prima zi de gradi, cum s-au acomodat, cum a fost. Doamnele de acolo m-au imbarbatat putin spunandu-mi ca toti copii plang dar sa nu i-mi fac probleme ca pana la urma toti se adapteaza si oricum ma gandesc ca ori acum ori la anul tot va plange numai ca daca as mai sta mi-ar fi tare greu din punct de vedere financiar si cred ca gradinita il va schimba mult nu va invata acasa niciodata ceea ce va invata acolo

sadia
    Guest
    Deci al meu are 3 ani si.....e dus de la 1 an si jumatate.

A fost alegerea noastra,pt ca avem si program lejer dar in acelasi timp trebuie sa perseveram in ceea ce facem(eu si sotul),asa ca am gasit gradi ffff buna,care merge si acum pe timp de vara.
    A plans din prima zi ..logic,nu cred ca e copil sa nu planga,doar ca noi am facut un pic de adaptare.
    Cateva saptamani (vreo 3 parca ) l-am dus de la 3 ore pana la 8 ore (ca asta e programul gradinitei).
    Plange uneori si acum.....a plans destul primul an.
    Dar stii ce mi-a zis medicul meu?
    Ca partea mare de vina o avem noi,pt ca ei ne simt frustrati si tematori si ingrijorati,ei simt totul.Trebuie sa-i povestesti mult,sa-i vb despre gradi cum e ,ce frumos e acolo,si ce jocuri sunt,important sa te degajezi tu de frica asta de a da copilul la gradi.
    Asta e ideeea....de fapt
    Off topic. dupa o interventie a Alinei(stie ea care)....imi propusesem sa nu mai postez.Dar uite ca o fac,mereu de dragul mamelor ca mine,ca noi toti,u de dragul unei functii.Aviz amatorilor:a fii mama nu-i o functie.!

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Sadia ii primeste de la un an jumate la gradi ?Chiar daca am prenatalul de 2 ani..mai am un an si 3 luni de stat acasa cu el, dar as vrea sa il dau si eu asa pe la un an jumate la gradi sau undeva sa ma pot ocupa putin si de studiile mele. Va trebui sa fac un curs de specializare ceva ca dupa ce termin cu indemnizatia sa ma pot angaja undeva. Nu am reusit sa termin decat 11 clase pentru ca la inceputul clasei a 12 a am nascut si nu m-am mai putut duce, nu aveam cu cine sa il las si nici nu aveam incredere in nimeni.

Stiu ca si mie imi v-a fi super greu sa ma dezlipesc de el. Si noi suntem dependenti unul de altul. Nu ma pot obisnui nici sa stau 2 ore fara sa il vad, sa stiu ce face. Mi groaza de ziua aia! TARE!!!! :(

Floricica Nou Venita Alina-Elena's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    181
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Deci al meu are 3 ani si.....e dus de la 1 an si jumatate.

Off topic. dupa o interventie a Alinei(stie ea care)....imi propusesem sa nu mai postez.Dar uite ca o fac,mereu de dragul mamelor ca mine,ca noi toti,u de dragul unei functii.Aviz amatorilor:a fii mama nu-i o functie.!
    Off topic: Sper ca nu de mine este vorba cand spui "Alina"

Si noi l-am dus pe Fabian la 2 ani si 3 luni la gradi,initial a fost cuminte dupa care si-a dat seama ca nu se poate adapta intr-o grupa unde el era cel mai mare si restu' copilasilor (sub 2 anisori) nu vorbeam, nu faceau la olita, deci nu se putea juca cu ei.
    Solutia noastra a fost sa-l transferam la alta grupa unde el era printre cei mai micuti, si a fost ideal pentru el sa invete de la cei mari ( 3-4 ani). Si-a dat drumul la vorbit acolo, a invatat poezii, cantecele, e foarte activ si s-a atasat mult de educatoare.
    Nu stiu cum sunt alti parinti ( nu vreau sa te descurajez) dar noi nu am suportat sa-l lasam plangand si am cautat solutia cea mai buna pentru el chiar daca asta inseamna ca sotul sa fie mereu pe fuga ( unde l-am dus a doua oara este la program normal) sa vina sa-l ia la ora 13 acasa.
    Multa bafta va dorim

sadia
    Guest
    Nu Alina nu esti tu .
    Noi l-am dat la gradi cum am mai spus ca nu puteam sta acasa cu el mai mult,buni mei sunt destul de batrani,soacramea si ea munceste fff mult,deci suntem singuri.
    Eu sunt super multumita de alegerea facuta acum.Smbata dimineata am iesit cu toti sa luam micul dejun,acolo era si loc de joaca pt copii.Copilul meu dupa ce a papat bine s-a dus sa se joace la 2 pasii de masa unde eram noi.
    Si-a scos frumos jucariile din cutie,se juca cand vine o mamica cu o fetita de 4 ani +....au tot incercat sa se joace impreuna copii:era imposibil.Fetita iii tragea scaunul de sub fund copilului meu,ii lua jucariile din mana,ii le arunca,si tot felul de sicane,maica-sa isi luase briosa in mna nu va spun cum manca ,vai de steaua ei.
    La o dezlantuire de nervii a fetitei a aruncat pur si smplu masa jos cu tot cu jucarii,cu micul dejunul mamei,fiumiu era plin de cafee frape.....in fine ,un dezastru.A platit maica-sa si au plecat.Noi am mai ramas ,nu va spun ca furtuna s-a iscat in urma lor dupa ce au plecat.Copila nu a mers la gradi decat fff putin(din ceea ce am putut vb cu mama),si comentarii ff multe pe baza acestui argument!!!!!!
    Mersul la gradi,scoala,face intotdeauna bine.
    Am inceput sa schimbam opinii ,pareri,in acel local,despre acest aspect.
    Am ramas fff umiti cate minuni fc colectivul,si cate am auzit cu cu ocazia aceea,despre educatie primita la varsta asa de frageda.
    Si eu o vad la fiu-miu.....noi suntem super multumiti de alegerea facuta.
    Nu stiu cat de relevant este,noi acum nu suntem in tara,prin bussinues nostru,cateva luni buni,suntem in strainatate,restul le petrecem in tara ,dar tot la gradi merge si in tara.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Noi incepem anul asta implineste 3 ani :) pe 16 septembrie sper ca va fii ok..intre timp cam de un an duc munca de lamurire cu gradinita sper ca o sa ii placa.

Floricica Nou Venita claudiagradinaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    26
    prima saptamana este cea mai grea (el plangea in clasa iar eu pe banca afara ca il auzeam cum plange si imi facea si mie rau) deoarece cand am intrat in clasa deja cei deja ajunsi urlau de mama focului. dupa mi-am dat seama ca era mai bine sa-l duc mai tarziu cu doua ore ca sa se linisteasca deja cei care plangeau ca plecau parintii de langa ei si a fost mult mai bine. incetul cu incetul se acomodeaza si totul va fi bine. ai incredere, sigur va fi incantat de atmosfera creata de doamnele educatoare, de colegi, de jocuri. succes

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Multumesc mult dragi mamici pentru incurajari si sfaturi , intradevar trebuie sa i-mi controlez eu emotiile in primul rand, am observat de multe ori ca i le transmit de exemplu sambata am fost la o nunta si hotarasem sa il duc la ai mei, el se intelege tare tare bine cu sora mea a fost totul bine pana pe la 17 cand vroiam sa plec eu nu ii spusesem nimic insa el nu se mai dezlipea de mine , si incepuse sa planga, am incercat sa merg intr-un dormitor sa vad daca pot ei sa il linisteasca cu nici un fel nu au putut plangea saracu cu suspine o facuse si pe sora mea sa planga si pana la urma l-am luat cu noi, sunt sigura ca pana la urma se va adapta pentru ca el iubeste tare mult copii, se joaca cu ei . insa problema este despartirea de mine , stiu ca este si spre binele lui, va avea multe de invatat acolo, banuiesc ca va incepe sa si manance altfel, sa vorbeasca sper ca va fi bine pana la urma va multumesc mult pentru sfaturi

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    prima saptamana oricum va plange si nu pentru ca nu i-ar placea acolo, ci pentru ca se desparte de ceva cu care e obisnuit. Corina a plans 2 saptamani dupa care s-a obisnuit si acum chiar ea vrea la gradi. trebuie sa vorbesti cu copilul, trebuie sa-i zici ca vii si-l iei mai tarziu, noi ii zicem ca mami si tati pleaca la serviciu, si ea trebuie sa se duca la gradi-serviciul ei, noi nu o luam de acolo repede imbratisand-o si pupand-o sa nu creada ca e pedepsita sa se duca la gradi. mai stam impreuna cu ea la gradi vreo 5-10 min sa ne explice ce a facut in ziua respectiva, cu ce sau cu cine s-a jucat. mult succes!

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    In toamna si noi mergem la gradi. Mi se rupe inima, dar in acelasi timp nu imi vine sa cred ca a crescut atat de mare. Puiutul meu merge la gradi!!! Incerc de pe acum sa-l obisnuiesc cu ideea de gradi. Totul va fi bine. Cred ca tot se va lasa cu plansete, dar cica face parte din "meniu".

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari