Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

Minciuna la varste mici.

Am o fetita de 3ani si de la un timp am observat ca a inceput cu "minciunelele", la inceput ma amuzam,dar avand in vedere ca devin mai dese ,incep sa imi pun intrebari. daca este normal la varsta asta si cum as putea sa ii explic sa numai minta . va dau exemple mici, daca face o boacana si ii zic ce a facut , da din umeri si zice ca nimic. daca are ceva in mana care stie ca nu ii dau voie , ascunde la spate si imi arata cealalta mana si zice ca n are nimic. poate sa ii zica tatalui ei cand vine ca am certat o , fara sa fii facut asta . a ti intampinat asha devreme problema asta si cum a ti rezolvat!?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    este un comportament absolut normal. faptul ca a facut o boacana poate fi negativ doar penmtru tine, nu si pentru ea si de aceea nu accepta. iar celelalte sunt normale. e varsta la care exploateaza. la care cer muuuuulta atentie si de aceea inventeaza (ca cearta imaginata despre care ii spune tatalui). cel mai important lucru este sa ii explici ca ceea ce tu spui e adevarat (nu sa impui, sa vada ea ca ai dreptate si sa-ti dea dreptate) si cel mai important: sa nu o mintiti voi sub nicio forma. niciodata. daca ai promis ceva, chiar si intr-un moment de slabiciune, trebuie sa te tii de cuvant. indiferent despre ce e vorba. o alta problema care apare adesea si de care parintii nu sunt constienti sunt amenintarile cu o pedeapsa. sper ca nu va fi niciodata vorba despre o pedeapsa corporala, insa daca ii spui ca data viitoare cand face ceva nu are voie - de exemplu - sa se uite la desene sau sa iasa la joaca, nu uiti si aplici corectia pentru ca ea sa stie unde sunt limitele si mai ales ca nu ai vorbit degeaba. astfel, nu va sti de frica (nici nu trebuie!), ci va respecta cuvantul putin mai incolo cand ii vei cere sa iti promita ceva. in rest, nu-ti fa probleme, imaginatia lor e din ce in ce mai bogata si ceea ce ai descris nici macar nu e minciuna in adevaratul sens al cuvantului, ci doar un pic de testare a ta si de cerut atentie si afectiune de la tata. dar ai dreptate, e momentul in care trebuie acctionat, ei inteleg foarte mult si trebuie sa ii explici ce e minciuna si ce e adevarul utilizand exemple simple.
    off topic: ma bucur ca ai revenit, nu te-am vazut ceva vreme. :)

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Da sunt lucruri minore. dar daca nu i au o oarecare masura , nu va intelege ca nu e bine sa mintim sau sa pacalim.
    Iar cu pedeapsa ca nu o las la desene sau afara, ceva ce isi doreste, din pacate imi stie punctele slabe si face o fata deaia dulcee de tot si se roaga de mine, atat in greaca, cat si in romaneste stie "Te rog" si cand insista zice te rooog mami.., de cele mai multe ori ma topeste si ii fac pe plac. stiu ca e gresit ,incerc sa repar la capitolul asta. dar fiindca a inceput sa vb , acum intelege si foarte multe si avem o relatie buna, bine atata timp cat nu e tati care o rasfata si zice ca ea. atunci stie si isi permite.dar nu cedez in fata lor. incerc sa raman ferma in ce zic si sa nu ii las sa faca ce vor ei.ca in prezenta lui este o alintata. snowdance au fost anumite discutii care m au deranjat si am simtit nevoia de o pauza ,desi ar fii fost destul de spus. multumesc oricum de observatie.P1040961..jpg

Floricica Nou Venita bebellino's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.10.2011
    Postari in forum
    281
    Si Bebelino mai spune cate o minciuna . Acum, printre altele, aplicam metoda "Pinochio" . Bine, nu e vorba de o metoda in sine, ci ne folosim de poveste ca sa il dezvatam. Chiar aseara revedeam filmul, iar Bebelino a urmarit cu atentie secventa in care lui Pinochio ii crestea nasul atunci cand mintea. A revazut secventa de cateva ori. Si partea cea mai buna este ca a constientizat mesajul.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de bebellino Vezi mesajul
    Si Bebelino mai spune cate o minciuna . Acum, printre altele, aplicam metoda "Pinochio" . Bine, nu e vorba de o metoda in sine, ci ne folosim de poveste ca sa il dezvatam. Chiar aseara revedeam filmul, iar Bebelino a urmarit cu atentie secventa in care lui Pinochio ii crestea nasul atunci cand mintea. A revazut secventa de cateva ori. Si partea cea mai buna este ca a constientizat mesajul.
    ce varsta are bebelino?se mai uita si ea la pinochio dar nu cred ca intelege cu adevarat care e ideea cu cresterea nasului cand spui o minciunica. iar ooops il mai foloseste si ea cand face o prostioara . nu e ceva care sa ma nelinisteasca ,dar incep sa ma gandesc cum sa o dezvat si sa ii explic ca nu e bine sa mintim.

sadia
    Guest
    Usor ,Usor ii veti da de cap,ai rabadare, nimic grav,sunt minciunelele lor naive dar si perceptia lor asupra situatiilor,e normal la varsa asta,nu ai ce sa dezveti pentru ca din ce spui,nu e un copil mincinos,e doar varsta,trebuie s-o intelegi si s-o descifrezi printre randuri ca sa zic asa,in rest nu vad nimic grav..merge la gradi?E mai alintata,e sensibila,are mereu nevoie de mangaieri si pupicuri?

sadia
    Guest
    ps.daca esti tu in avatar...complimente!

Floricica Nou Venita OanaPopa1's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    Draga Georgiana,

Este normal ca la 3 ani fetita ta sa nu faca inca diferenta dintre bine si rau, dintre adevar si minciuna.

La aceasta varsta, faptul ca spune ca nu a facut nimic inseamna in capsorul ei doar dorinta reala ca ea sa nu fi facut acel lucru si sa nu se fi intamplat boacana.

Nu e cazul sa iti faci probleme.

Copiii ajung sa isi minta parintii cand sunt mai mari datorita faptului ca le este frica de o pedeapsa sau ca le este frica sa nu piarda iubirea parintilor.

Daca vrei sa afli mai multe, intra pe acest link:

Cum sa nu fii mintit de copilul tau | Copii Minunati

Aici vei mai gasi si alte articole despre acest subiect.

Cu drag,

Oana Popa

LifeCoach - Copii Minunati

Floricica Nou Venita lilianadumi's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2012
    Postari in forum
    42
    ma bucur sa vad ca nu este o mare problema asta si ca este o etapa.. fetita mea "miciuneste rau", si imi puneam si eu aceleasi intrebari, mai ales ca am si un baietel mai mare, care nu a mintit niciodata..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari