Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioanaalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2008
    Postari in forum
    247

Fetita mea face pisu pe ea de 2 saptamani

Buna ziua,
    Fetita mea a facut pe olita treba mare si mica inca de la un an si 2 luni. De vreo 2 saptamani a inceput sa faca pisu pe ea si cand o intreb motivul zice ca ii este lene sa ceara olita. Am facut si analize pentru a ma convinge ca nu este racita. Nu stiu ce sa mai fac. Ce imi recomandati?

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    eu stiu ca daca a facut pana acum la olita si dintr-o data face pe ea...ceva s-a intamplat ori a schimbat mediul,sta cu cineva strain,este in colectivitate de curand...ori o infectie urinara.Poate ar trebuii sa renunti la olita si sa testati wc-ul poate va fi mai interesata si va cere de placere...sa traga apa dupa de ex.Ai putea si sa o lasi asa uda ceva timp si sa-i spui ca e rusine si ca nu esti mandra de ea...poate merge asa...desii eu cred ca ceva a speriat-o sau s-a intamplat ceva cu ea...

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de ioanahulpe Vezi mesajul
    Buna ziua,
    Fetita mea a facut pe olita treba mare si mica inca de la un an si 2 luni. De vreo 2 saptamani a inceput sa faca pisu pe ea si cand o intreb motivul zice ca ii este lene sa ceara olita. Am facut si analize pentru a ma convinge ca nu este racita. Nu stiu ce sa mai fac. Ce imi recomandati?
    Rabdare.
    Probabil este ceva emotional, n-o certa,explica-i si fii atenta la nevoile ei. Nu stie ce inseamna cuvantul lene, asta-i foarte clar!Face si noapte-n pat sau doar ziua?

Floricica Nou Venita ioanaalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2008
    Postari in forum
    247
    Daca bea mai multe lichide seara mai face in pampers noaptea. Din ce am observat face intentionat, sa atraga atentia sau cel putin asa am ajuns sa cred. Nu stiu insa ce solutii sa mai aplic.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    eu cred ca probabil o deranjeaza ceva poate nu ii palce olita sau a suparat-o ceva su vrea sa iti spuna si nu stie cum

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de ioanahulpe Vezi mesajul
    Buna ziua,

in niciun caz sa nu o certi, sa o umilesti, sa o ameninti sau sa o compari cu x si y! descopera motivul, pentru ca el exista si nu e unul simplu... un copil reactioneaza de aceasta maniera de obicei in cazul unui soc emotional sau al unei schimbari bruste in obiceiuri/viata. incearca, prin multe intrebari simple (dar nu sub forma unui interogatoriu, ci in timp, cu rabdare, cu calm, cu dragoste), sa afli ce s-a intamplat sau ce o deranjeaza si pana la urma iti va spune.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    parerea mea pe care am mai spus-o,ai pus-o prea devreme,iar acum refuza,s-a plictisit de olita.o ia ca pe orice altceva decat o nevoie.copilul trebuie pus cand intelege ce trebuie sa faca,ca apoi nu il mai intereseaza

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    in cazul in care nimic emotional nu a afectat-o, poate ar trebui sa incerci si o alta metoda, vasul de toaleta, mergeti impreuna si cumparati un colacel cum ii place ei, sau chiar o alta olita...poate una muzicala.

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    si fetita mea,de o varsta cu a ta,a avut o perioada de vreo sapamana ,in care a facut pe ea ,la gradinita,desi la inceput nu o facuse.a facut asta ca sa ma pedepseasca pe mine pentru ca o las acolo pana dupa masa.i-am explicat de multe ori ca nu e frumos si am inceput sa ii pun pampers toata ziua,nu numai la somn.a acceptat asta pana intr-o zi ,cand ,dupa multe explicatii ,povesti cum ca ea e fetita mare,nu mai e bebe ,ca numai bebelusii fac in pampers,mi-a cerut singura sa i-l dau jos ,ca ea e mare de acum ,si e rusine sa faca pe ea.
    nu o obliga,asa cum spuneau si fetele,pentru ca sigur are o cauza pentru care face asta

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Cred ca fetita ta incearca sa-ti atraga atentia si asa reuseste foarte usor. Incearca o perioada de timp, cateva zile sa nu o mai fortezi sa va detasati de problema asta cu "olita". Eu i-am cumparat fetitei mele set "bebe si olita" si ne jucam si cand facea ea pipi punea si bebelusul sa faca. Cu multa rabdare si afectiune o sa vezi ca se rezolva problema.

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    parerea mea pe care am mai spus-o,ai pus-o prea devreme,iar acum refuza,s-a plictisit de olita.o ia ca pe orice altceva decat o nevoie.copilul trebuie pus cand intelege ce trebuie sa faca,ca apoi nu il mai intereseaza
    Total deacord cu tine.............

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari