Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita eva.alina's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2009
    Postari in forum
    15
    Fetita mea Evelina de un an si 5 luni, este extrem de fricoasa. Ii este foarte teama de copiii mai mici decat ea si nici nu da semne ca ar vrea sa se joace si cu alti copii. Daca se propie de ea un copil mai mic incepe sa planga in hohote de abia o potolim. A fost o data o fetita de vreo 9 luni care a venit la ea sa o ia in brate si s-a pus pe asa un urlat ca s-a sperita si fetita aceea de ea.

Nu stiu ce sa ii fac sa nu mia fie sperita. Noi avem un mediu stabil acasa, deci vita a de familie e calma si relaxata, plina de iubire.

Ma gandesc ca ar putea avea o mica vina si bona care este foarte atenta cu ea, si care din dotinta de a o proteja o tine mult langa ea si ii zice mereu sa fie atenta. Ce ma sftauiti sa fac? Ma gandeam sa o duc la cresa insa nu stiu daca un colectiv fortat e bun pt ea

Floricica Nou Venita pure_pink's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2009
    Postari in forum
    15
    Si noi am trecut prin asa ceva cand Carian avea un an si un pic. Se speria ca si fetita ta de copiii mai mici decat ea. Am incercat sa ii aratam ca e frumos sa se joace cu copilasi de varsta ei sau chiar mai mici si ca nu are de ce sa ii fie teama. Cred ca a merge la cresa e o idee buna, dar mare atentie la personal pt ca trebuie sa fie buni pedagogi ca sa o ajute sa se integreze

Floricica Senior fiona80's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2008
    Postari in forum
    3.215
    Eva poate n-ar fi o idee rea sa consulti si un psiholog.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    si baietelul meu e foarte neprietenos cu bebelusii..cum ii vede zbiara,in schimb cu copiii de varsta lui sau mai mari nu are treaba,se joaca,rade,socializeaza....
    eu cred ca nu-i nici o problema...

oanachampion
    Guest
    Eu cred ca ai dreptate, vina ii apartine in mare parte bonei. Intr-o situatie noua, copiii studiaza reactia adultilor de langa ei ca sa-si dea seama daca sunt sau nu in pericol. Acum trebuie sa reparati voi, parintii, ce a stricat ea. Cea mai buna solutie (parerea mea), e sa ii arati copilului ca esti acolo pt ea, in caz ca i se face frica, insa sa zambesti si sa o incurajezi sa se joace cu alti copii... Unul dintre baietii mei e destul de fricos (nu ii e frica de alti copii - ar fi si culmea, pt ca are un frate geaman - insa ii e frica de orice e nou), insa cand i se face frica incerc sa-l incurajez sa-si invinga teama, il imbrastisez daca plange (NU il iau in brate, pt. ca asta ar insemna ca sunt de acord ca situatia respectiva e periculoasa si ca trebuie sa-l "scot" din ea), ii zambesc si ii vorbesc calm si, mai ales, incerc sa-l expun cat mai des la acel ceva care ii provoaca frica. De ex., am schimbat covorul pe balcon. In prima zi a urlat de mama focului si ii era teama sa calce pe el... bineinteles, l-am dus de cate ori am putut pe balcon, l-am lasat sa stea pe langa mine INSA cu picioarele goale pe jos... In vreo 3 zile nici nu mai baga in seama covorul...
    Cresa, sincer, nu cred ca e o idee buna in momentul asta... Daca ea e atat de speriata ii va fi foarte greu sa se trezeasca "parasita" de parinti intr-un mediu in care sunt atatia copii (obiectul fricii ei).

Floricica Avansata broschisor's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2006
    Postari in forum
    1.813
    Sa stai linistita asta sa faci si sa o incurajezi mereu.La fel am fost si noi.Inca nu pricepe ea foarte mult.Plangeam la oricine se apropia de noi.Asta cam pana pe la 1.9 luni apoi schimbari radicale.Ma si minunam ,parca era altul.Acum socializeaza mult cu cei mai mari decat el dar nu ii da la o parte nici pe cei mai mici.Cresa nici intr-un caz daca nu vrei sa o traumatizezi si sa te chinui apoi sa repari.Trebui mereu sa discuti cu ea desi sunt convinsa ca asta faci si sa o imbarbatezi.Darius de ex acum ii e frica de topogan sau de hinta cand e impins tare. Si nu stiu de unde.Dar incerc mereu sa ii arat ca nu se intapla nimic rau.Asa ca RABDARE multa!!!!.Si stai linistita toti copii au cate ceva.Perfect nu e nimeni.

Floricica Debutanta ioana07's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2008
    Postari in forum
    1.038
    si fetita mea plange cand vine cineva langa ea.acum s-a mai potolit,totul depinde de cum i se vorbeste. cred ca vi s-a intamplat si voua sa vina cineva la bb:''dar ce faci tu frumoaso?'',''mai ,dar ce grasuta esti,ce jucarie ai...'' vb de-astea si-i puneau mana pe fata,nasuc,pe manute ca n-aveam timp sa reactionez.

Floricica Debutanta ioana07's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2008
    Postari in forum
    1.038
    eu tre sa recunosc ca ea sta numai cu mine,dar ii vb mereu afara,ii arat copiii,oamenii.acum,mai nou,daca ies din camera plange,chiar daca e cineva cu ea. sper si-mi doresc sa fie un copil sociabil.

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    aici nimeni nu atinge copii ,daca sunt in parc nu am curajul sa ating alti copii,nu e politicos,si nici mie nu imi convine sa vina una pe care nu o cunosc sa imi puna miinile pe copil
    copii intre ei se joaca ,se ating,se bat,se pupa
    eva eu nu am trecut prin asa ceva cu mario,din contra el e preaaa sociabil,se duce la orcine,vb cu orcine se joaca cu orcine,nu conteaza de alb,negru,chinez,marochin,filipin
    atentie mamici nu tineti copii prea atacati de voi,aveti de suferit
    eu aici am stat in chirie si cu alte familii,cind ma duceam sa fac un dus il lasam cu ei,cind aveam nevoie sa ma duc 10 min sa cumpar ceva statea cu ei
    si acuma cind meregem la vecini il mai las acolo sa se joace dar nu inainte de ai explica ca,,mama se duce sa aduca apa lui lui mario,crema pt tintari si se intoarce repede,,
    ma tinde cuvint in 10 min sunt inapoi

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari