Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Nelamurit Dezvoltarea psihomotorie a copilului de la 1an la 2 ani

DEZVOLTAREA PSIHOMOTORIE COPILUL DE LA 1 AN -3ANI

DEZV.PSIHOMOTORIE SE CONTINUA IN RITM RAPID
    -LA 15 LUNI copilul merge bine fara ajutor,pronunta mai multe cuvinte
    Dar vb.cu un limbaj copilaresc;sties a se serveasca bine de lingura;ajuta si
    El cand este imbracat;sties a ceara olita cand are nevoie;nu mai urineaza pe el;
    Decat uneori noaptea;construieste un tren din 2-3 cuburi;apar primele manifestari
    De dragoste si gelozie

-LA 18 LUNI merge bine si repede;se catara pe un scaun;urca 1-2 trepte
    De la scara;arunca o minge in lada;inchide usa;stinge lumina;mazgaleste sigur si bine;sties a traga o linie cu creionul;pronunta coresct 5-10 cuvinte,uneori si
    Mai multe;vb.cu el singur in limba lui copilareasca;arata correct partile corpului;imita;stie sa construiasca un tren din 3 sau mai multe cuburi;se serveste
    Bine de lingura ca sa manance;intoarce curios foile de la carte;priveste
    Imaginile;merge singur la olita,cand are nevoie

-LA 21 LUNI merge liber (supravegheat) pe strada;poate merge deandaratelea
    Compune o propozitie din 2-4 cuvinte,deosebeste linia dreapta de linia curba;
    Deseneaza o imagine;repeat ce aude;reuseste sa indoaie correct o hartie,asa
    Cum I sa aratat;nu se mai scapa pe el;cere obiectele necesare;atrage pe cineva
    La el ca sa-I arate ceva interesant;incearca sa deschida usile

-LA 2 ANI cladeste un turn din 6 cuburi,deseneaza linii orizontale si verticale
    dupa modelul ce i se arata;numeste exact cu numele lor mai multe obiecte
    si arata obiectele dintr-o poza;face propozitii din mai multe cuvinte;face un tren din mai multe cuburi;imita gesturile persoanelor din jor;povesteste ce i sa intamplat ;asculta cu atentie cuvintele si frazele;explica imaginile;vb.de el la pers.a 3 a

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Toate bune si frumoase, in cazul nostru aproape 2 anisori...mai putin partea cu olita...sorry...dar asta nu ne iese deloc!!Cand zice, stam pe cutu - asa se numeste olita...insa nu facem decat foarte rar sau dupa scurt timp in pampi...la toate nevoile fiziologice, Enya zice :ca-ca...Am cumparat si scaunelul muzical Fisher price...degeaba, of cat a urlat nu statea pe el deloc...acum are rol de scaun si atat!In rest, e foarte perspicace, spune multe cuvinte, leaga si cate 2 chiar 3cuvinte intre ele, imita tot ce vede, picteaza si coloreaza cu cea mare....cladim cuburi facem impreuna puzzle foarte simplu...mananca singura....k, ma opresc...ca ma laud...normal ca orice mamica!Sunt foarte multumita de dezvoltarea ei...mai putin partea cu olita
    Numai bine si multa sanatate!
    Ema

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de ema peregi Vezi mesajul
    Toate bune si frumoase, in cazul nostru aproape 2 anisori...mai putin partea cu olita...sorry...dar asta nu ne iese deloc!!Cand zice, stam pe cutu - asa se numeste olita...insa nu facem decat foarte rar sau dupa scurt timp in pampi...la toate nevoile fiziologice, Enya zice :ca-ca...Am cumparat si scaunelul muzical Fisher price...degeaba, of cat a urlat nu statea pe el deloc...acum are rol de scaun si atat!In rest, e foarte perspicace, spune multe cuvinte, leaga si cate 2 chiar 3cuvinte intre ele, imita tot ce vede, picteaza si coloreaza cu cea mare....cladim cuburi facem impreuna puzzle foarte simplu...mananca singura....k, ma opresc...ca ma laud...normal ca orice mamica!Sunt foarte multumita de dezvoltarea ei...mai putin partea cu olita
    Numai bine si multa sanatate!
    Ema
    Olita asta bat-o vina!Mi-ar fi rusine sa zic cate "stie" si "face" fata mea la 2ani si 6 luni cand ma gandesc ca inca n-am scapat de pampers.Nu reusesc s-o conving cu nici un chip,imi zice permanent"sunt mica mami,vreau pampers"

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Citat Postat de andreea 2929 Vezi mesajul
    Olita asta bat-o vina!Mi-ar fi rusine sa zic cate "stie" si "face" fata mea la 2ani si 6 luni cand ma gandesc ca inca n-am scapat de pampers.Nu reusesc s-o conving cu nici un chip,imi zice permanent"sunt mica mami,vreau pampers"
    Fiind in acceasi situatie, sincer iti zic :nu cred ca ''neacceptarea olitei'' pune copilasi nostri mai prejos decati alti copii!Eu viz-a-viz de folosirea olitei nu am fost foarte categorica....nu consider k bebelusi pusi de la 8 luni pe olita...repet e parerea mea...la cea mare am incercat pe la 1 anisor, nu a functionat...pe la 1 an jumate insa a fost perfect, fetita a acceptat usor si in joaca olita...am avut si urmatorul avantaj...pur si simplu nu suporta sa stea neschimbata...urla ca din gura de sarpe...asa ca a fost foarte usor si a acceptat bucuroasa olita!Cea mica este altfel, ea nu are nici-o problema in a sta neschimbata ...Fiecare are ritmul ei, singura voastra mica problema...este gradinita (la 3 ani asta in cazul in care o duceti la gradi), din cate stiu eu nu primesc copilasi ce nu au ''scapat'' de pampers!Numai bine...

mischa2000
    Guest
    hehe ... olita?
    nu cred ca trebuie bagata in caracterizare ...
    unii copii o fac si inainte de un an ... altii mai tarziu ...

cele enumerate mai sus sunt chestii ce tin de normalitate ... nu trebuie ca celelalte mamici sa se simta complexate ca ailor nu sunt pe oala la varsta respectiva.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    astea sa zicem este vb.o medie...de ex.fetita mea are 16 luni si nu merge f.bine in picioruse in schimb vorbeste bine in jur de 20 de cuvinte stie poate chiar mai mult...

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    asa si noi la un an si 4 luni nu mergem singure in piciruse daoar tinuta cu hamul am inceput foarte tarziu la 1 an si 3 luni.de vorbit spune cateva cuvinte..mama..tata..papa..ham(la catel)..pit(la pisica ) face ca vacuta ..dar nu zice muuuu...zice uuuu..si in rest pe limba ei...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari