Ultimele discutii din forum
    mother
    Guest

Cititi cu atentie!

Știm ce simt și gândesc copiii noștri?

Am două texte tulburătoare. Ar fi minunat dacă ar ajunge la cât mai mulți adulți. Sunt rugămințile copiilor către părinți.

„Mânuțele mele sunt încă mici, de aceea nu te aștepta la perfecțiune când fac patul, când pictez sau când arunc mingea. Bucură-te că m-am chinuit să mă leg singur la pantofior, chiar dacă n-a ieșit decât un nod. Nu uita că sunt la început de drum. Ai răbdare cu mine. Și nu mă limita inutil.

Nu te enerva când întreb prea mult, câteodată același lucru. Eu nu cunosc lumea din jurul meu. Fă-ți, te rog, timp și pentru mine, explicându-mi ce știi despre lumea aceasta.

Nu mă compara mereu cu frații mei, cu colegii sau cu oricine altcineva. Niciodată nu voi fi la fel ca alții. Sigur am și eu ceva special, fă-ți doar puțin timp și vei vedea și părțile mele bune.

Nu voi fi pentru multă vreme copil, lasă-mă să-mi trăiesc copilăria și să mă bucur de ea. Lasă-mă să mă joc!

Fii înțelegător cu greșelile și stângăciile mele. Poți să-mi critici faptele, fără să mă critici ca persoană! Nu mă face să mă simt vinovat pentru că nu sunt așa cum ai visat.

Nu țipa la mine. Aud și înțeleg foarte bine, chiar dacă uneori nu vreau. Putem discuta civilizat tot ceea ce dorim să ne spunem. Nu folosi forța cu mine - o să cred că doar forța contează. Nu mă cicăli permanent - s-ar putea să nu-ți mai dau atenție.

Sunt copilul tău și tu ești părintele meu. Acceptă-mă și iubește-mă așa cum sunt".

Cred că ar trebui să ne aruncăm ochii pe ele în fiecare dimineață. Una singură dacă am citi zilnic, am fi de o mie de ori mai câștigați decât suntem de pe urma sfaturilor tip „Să fii bun și iubitor" pe care le primim pe mail și le trimitem mai departe cu promisiunea că o să ni se întâmple ceva minunat.

Ceva minunat ar fi să devenim un pic mai puțin grăbiți, nervoși, pretențioși și violenți față de copiii noștri. Și mai puțini obsedați de ideea „Nu cumva să fie copiii altora mai buni, mai frumoși, mai înalți, mai vorbitori de limbi străine, mai talentați, mai sclipitori!"

P.S. Aș menționa cu drag și admirație autorii textelor din care am citat, dacă i-aș cunoaște.

sursa: Știm ce simt și gândesc copiii noștri?

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Da , e foarte tare , am citit-o pe undeva și zău că m-a atins ........

Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942
    foarte frumos...iti ajunge la suflet...

silvia_l
    Guest
    Censured by copilul.ro ....................Censured by copilul.ro
    Modificata de silvia_l; 31.01.2011 la 13:54:51.

mother
    Guest
    pana si pt postarea asta am primit cartonas rosu :))

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    In cazul asta se vede clar ca nu se dau corect cartonasele astea...sau o fi unu' mai insensibil pe aici!Mie mi-au dat lacrimile.

nicole13
    Guest
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    pentru ca altceva mai bun n-au de facut,chiar nu vad ce ar fi avut sa-ti reproseze pentru asta!nu suntem noi(noi doua) prea bune prietene, dar mi se pare deplasat si nedrept sa te "sanctioneze" atunci cand nu e cazul!lasa-ma sa ghicesc,e si nesemnat,nu?

eu am mai citit textele mai demult,nu-mi aduc aminte in ce imprejurare.intr-adevar sunt emotionante si cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa mediteze mai mult la cele spuse de micut/micuta!

mother
    Guest
    cica e neclar! :P

si eu le mai citisem pe undeva.nu cred ca au fost scrise de un copil, dar sunt f f adevarate si maine o sa fiu mai buna cu copilul meu, incerc sa nu-l mai cert deloc :))

mother
    Guest
    ah, am primit si verde :) tot nesemnat.. haha...
    noapte buna!

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de nicole13 Vezi mesajul
    pentru ca altceva mai bun n-au de facut,chiar nu vad ce ar fi avut sa-ti reproseze pentru asta!nu suntem noi(noi doua) prea bune prietene, dar mi se pare deplasat si nedrept sa te "sanctioneze" atunci cand nu e cazul!lasa-ma sa ghicesc,e si nesemnat,nu?

eu am mai citit textele mai demult,nu-mi aduc aminte in ce imprejurare.intr-adevar sunt emotionante si cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa mediteze mai mult la cele spuse de micut/micuta!
    Am compensat eu cu unul verde,sa moara dusmanul de ciuda muhahaaaaaaaaaaaaa!Poate primesc si eu rosu,dar nu ma supar,oricum am obrazu' gros!

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Textul ar sensibiliza orice inima de piatra.L-am citit mai rar, nu fuga-fuga cum fac de obicei cu un text si parca in mintea mea se auzea clar vocea unui copil, vedeam pana si mana micuta, nodul de la siret si parca o vedeam/auzeam pe fetita mea punandu-mi o mie si una de intrebari (uneori aceleasi) si m-am simtit vinovata pt ca de multe ori o reped cand intreaba acelasi lucru de n ori. ...Sensibiloasa cum sunt din fire, mi-au si dat lacrimile.
    Nu pricep cum de textul e neclar pentru acea persoana.Poate ar trebui sa-l mai citeasca o data cu atentie.Mie mi s-a parut limpede si clar ca lumina zilei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari