Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee In carut, pana la ce varsta?

Ma intreb oare pana la ce varsta este ok sa ne plimbam copiii in carut, si incepand cu ce varsta trebuie sa reununtam obligat fortat la carut? Am vazut copii chiar si de 3 sau chiar 4 ani plimbati in carut, copii care erau sanatosi deci nu avea probleme medicale si m-am intrebat daca oare nu este prea mult.

Pe la un an si 2 luni cand Edi a inceput sa meara bine de tot si sa isi tina echilibrul nu prea mai vroia sa stea in carut, cerea mereu sa mearga pe jos pana obosea si ne plimbam atat de frumos de manuta distante destul de lungi. Insa pe la un an si 5 luni am cumparat un carut tip umbrela ca sa imi usurez munca si sa nu mai car dupa noi ditamai carutul plus ca asa aveam mai multa mobilitate si ma puteam deplasa oricunde cu el. Eh bine se pare ca lui Edi ii place atat de mult carutul cel nou ca nu mai vrea sa meaga deloc pe jos. Cum scot carutul din debara sa plecam afara in 2 secunde e deja cocotat in el si nu vrea in ruptul capului sa mearga pe jos. Si afara face la fel incearca sa ne impiedice sa mergem pe jos si face tot posibilul sa ne opreasca pentru ca el sa se poata catara inapoi in carut.

Oare este doar o faza trecatoare? Are deja un an si 8 luni si ma gandeam ca pana acum vom scapa definitiv de carut dar se pare ca nu este asa si mi-e teama sa nu o lungim mai mult decat este necesar cu plimbarea in carut.

Pana la ce varsta s-au plimbat copiii vostri in carut?

nicole13
    Guest
    wow,Gabi!esti neobosita de cateva zile,deschizi topic,dupa topic...:))ne provoci la discutii...

daca Edi inca mai vrea in carut, nu te grabi sa renunti la el!este inca micut si oboseste repede...

dupa varsta de 2 ani David n-a mai vrut sa stea in carut,desi mie mi-ar fi convenit sa nu renunte asa de repede...si-ti spun si de ce:
    1.distanta parc - locuinta destul de mare
    2.la intoarcere fiind obosit cerea in brate
    3.nu mai trebuia sa car toate catrafusele(jucarii, rucsac...) in spate...:((

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    :)) Da m-am pus pe provocari
    Din punctele astea de vedere si mie imi convine ca totul cara carutul, daca trebuie sa ajung undeva repede facem curse de viteza cu carutul insa ma gandesc ca ar fi bine daca ar face si el miscare, ca asa doar iese la aer si atat, nu face miscare. Daca il mai las pe jos fie se propteste intr-un gard si sta acolo fie se cocoata pe prima banca si la fel sta acolo...e un maaare puturos zic eu

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Da si eu sunt pentru plimbat cu carutul cat mai mult posibil.

Si Victor merge foarte bine de ceva timp, dar numai in ce directie vrea el - bine-nteles total opusa cu cea in care ar trebui sa mergem. Asa ca daca nu avem carutul, orice distanta pe care trebuie s-o parcurgem devine un chin si sfarsesc prin a-l cara in brate.
    Cu carutul este mult mai usor si, din fericire, lui Victor inca ii place sa il plimb cu carutul. Cand ajungem in parc, poate sa alerge cat vrea.

Eu imi pun problema ce o sa fac dupa ce o sa il nasc si bebe2?
    Sper ca pana atunci sa fie si Victor mai linistit si sa mearga in directia corecta.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de ruxidadi Vezi mesajul
    Da si eu sunt pentru plimbat cu carutul cat mai mult posibil.

Si Victor merge foarte bine de ceva timp, dar numai in ce directie vrea el - bine-nteles total opusa cu cea in care ar trebui sa mergem. Asa ca daca nu avem carutul, orice distanta pe care trebuie s-o parcurgem devine un chin si sfarsesc prin a-l cara in brate.
    Cu carutul este mult mai usor si, din fericire, lui Victor inca ii place sa il plimb cu carutul. Cand ajungem in parc, poate sa alerge cat vrea.

Eu imi pun problema ce o sa fac dupa ce o sa il nasc si bebe2?
    Sper ca pana atunci sa fie si Victor mai linistit si sa mearga in directia corecta.
    poi faci ca mine.....ori imprumuti daca ai de la cine un carucior pentru gemeni ....ori iti cumperi platforma pentru bebe mai mare care se ataseaza in spatele caruciorului si pe care va sta Victor.....

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    :)) Da m-am pus pe provocari
    Din punctele astea de vedere si mie imi convine ca totul cara carutul, daca trebuie sa ajung undeva repede facem curse de viteza cu carutul insa ma gandesc ca ar fi bine daca ar face si el miscare, ca asa doar iese la aer si atat, nu face miscare. Daca il mai las pe jos fie se propteste intr-un gard si sta acolo fie se cocoata pe prima banca si la fel sta acolo...e un maaare puturos zic eu
    Victor cum il dau jos, cum alearga in toate directiile si eu trebuie sa ma tin dupa el. Nu sta locului o clipa, decat daca este obobsit.
    O sa fie si Edi mai activ, eu zic sa te bucur ca e mai linistit, atata timp cat merge bine nu ai de ce sa iti faci griji. Depinde de firea fiecarui copil.

Asa eu mereu sunt cu grija sa nu fuga in strada, sa nu cada rau etc.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Citat Postat de iuliagabriela Vezi mesajul
    poi faci ca mine.....ori imprumuti daca ai de la cine un carucior pentru gemeni ....ori iti cumperi platforma pentru bebe mai mare care se ataseaza in spatele caruciorului si pe care va sta Victor.....
    Mersi de idee Corina!
    Nu stiam ca exista astfel de platforme. Carutul lui Victor e destul de robust, chiar l-am testat de vreo doua ori si am pus pe baietelul unei prietene sus pe spatar, ca aveam mai mult de mers si obosise si vad ca a rezistat. Dar pozitia e destul de incomoda pt copil.
    O sa caut pe net.

M-am gandit si eu la un carut pt gemeni, dar nu prea stiu mamici cu gemeni, defapt am o prietena care are gemeni dar copiii ei au deja 4 ani si nu cred ca mai are carutul.
    In plus, stau la et. 5 fara lift si carutul il tin in masina si nu stiu daca cel dublu mi-ar incapea.

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Vad ca ai pus si poza! Multumesc mult!

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Eu una mi-am dorit intotdeauna sa fi vrut sa stea mai mult in carut (si acum mai simt nevoia asta!!).
    Eu zic sa nu-ti faci griji, va veni si vremea sa nu mai vrea el carutul.
    Cat despre miscare, nici la locurile de joaca nu are chef de nazdravanii? Pe topogane, in leagan, sa alerge?
    Alearga-l tu! Glumesc, nu te superi, nu?!

oanachampion
    Guest
    Noi si acum avem carutul... drept e ca nu-l mai folosim decat la ocazii speciale (de mai bine de 6 luni) ... de ex, de ziua lor am fost la un muzeu si ar fi obosit cumplit, de pe la 9 dimineata pana pe la 6-7 seara, sa mearga intr-una...
    Ruxi, nu-ti recomand carut pt gemeni, e fff mare, greoi si greu de manevrat... Eu am unul in care locurile sunt dispuse unul dupa altul (in loc de unul langa altul, care e si mai maaaare) si tot ma chinui cu el de numa... Cand o sa vina bb, Victor deja va fi destul de mare si nu va mai alerga in toate directiile, o sa vezi!
    Modificata de oanachampion; 24.08.2010 la 15:46:20.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari