Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Cand incep copiii sa manipuleze?

Fetelor cand credeti ca incep copiii sa manipuleze, cand ceea ce simt nu se mai reflecta in comportamentul lor si invers?

Eu cred ca aceste manifestati apar din ce in ce mai devreme, copiii sunt din ce in ce mai precoce si imediat profita de o situatie si o exploateaza la maxim.

Imi povestea o prietena de niste copilasi mici de la o gradinita (grupa mini - deci 18 luni - 2 ani si jumatate) care s-au prins ca atunci cand tusesc nu mai sunt dusi la gradinita si acasa incepeau sa mimeze tusea ca sa nu mai fie adusi la gradinita.

Apoi ma uit si la Edi, e foaaaarte smecher si imediat profita de situatie, in plus daca eu ii spun ca nu are voie, imediat se uita la tatal lui sau la bunicul (depinde cine este acasa) sa vada ce zice...il lasa sau ii zice nu ca si mine.

In plus, am vazut cum "maraie" ca sa obtina ceva prin asta el vrea sa imite plansul insa nu ii iese in tocmai pentru ca lacrimile nu apar la comanda inca .

Copiii vostri cand au prins tehnicile astea de manipulare si cand au inceput sa le puna in practica?

Moderator Floricica Veterana Tinker_Bell's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2009
    Postari in forum
    10.707
    Andreea inca de pe la 2 anisori a inceput,i-a fost rau o data si a durut-o burtica de la un anumit fel de mancare,de atunci se invatase,cum nu vroia sa manance ne spunea ca o doale bultica:))
    Daca stau bine sa ma gandesc inca de mititeii copii plang ca sa fie luati in brate,deci manipularea incepe inainte sa-si dea seama:)

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Din fasa incearca sa ne manipuleze:))Sunt talentati de mici!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu inca nu simt ca are chestii de genul asta... si cand plange ca vrea in brate mi se pare ca e o nevoie, nu manipulare. Asa isi manifesta si ea o vointa proprie, si daca nu o las sa faca ceva ce vrea imi arata ca e nemultumita... tipa, plange, se arunca pe spate... dar mi se pare normal sa se manifeste cumva cand ceva nu ii convine. Dar la fel de normal mi se pare ca eu sa nu o las sa faca ceva care nu are voie pentru ca ea riposteaza... o iau ca pe o lectie in care ea invata ca x treaba nu o poate face, dar ca mami tot o iubeste (o iau in brate sau fac ceva sa o linistesc, sa simta ca nu sunt suparata pe ea, apoi ii distrag atentia cu altceva).
    Pana pe la 6 luni am simtit ca sunt pur nevoi, apoi a inceput sa mai vrea si ea cate ceva, dar care nu era neaparat... deci dorinte, nu nevoi.
    Mai incolo vom vedea ce tehnici deprinde :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari